DOLAR

17,2996

0.47%
EURO

17,6186

0.32%
ALTIN(gr)

968,91

0,66%
BİST 100

2425.56

0,66%
Kardemir: Hisse fiyatlarında ki düşüş global çelik piyasalarında ki endişeye bağlı

Kardemir: Hisse fiyatlarında ki düşüş global çelik piyasalarında ki endişeye bağlı

Kardemir Hazine ve Yatırımcı İlişkileri departmanı Borsacıdan'ın sorularını yanıtladı.

ABONE OL
14 Haziran 2022 16:24
Kardemir: Hisse fiyatlarında ki düşüş global çelik piyasalarında ki endişeye bağlı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul şirketlerinden Kardemir’in son günlerde yaşadığı düşüş yatırımcıları endişeye sevk ediyor. Borsacıdan yetkilileri, Karabük Demir Çelik (KRDMD) Hazine ve Yatırımcı İlişkileri departmanı ile iletişime geçerek son günlerde yaşanan gelişmelere yönelik bilgi talep etti.

Gündeme dair soruları cevaplayan Kardemir yetkilileri, HRC fiyatlarında yaşanan düşüşlerin Kardemir üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmadığını vurguladı. Ayrıca hisse fiyatlarındaki düşüşlerin global çelik piyasasında yaşanan endişelerden kaynaklandığı vurgulandı.

Kardemir yetkililerinin yatırımcılara yönelik cevapladığı sorular aşağıda yer almaktadır.

1- HRC fiyatlarında son zamanlarda yaşanan düşüşler sizi nasıl etkiliyor?

Tamamıyla uzun ürün üretip satan bir demir/çelik üretim şirketi olarak HRC fiyatlarında yaşanan değişimlerin Kardemir üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır. Çelik fiyatlarındaki düşüş elbette karlılık üzerinde belli ölçüde bir baskı yaratmakla birlikte finansal performans üzerindeki tek belirleyici faktör ürün fiyatları değildir.

2- Küresel piyasalarda resesyon endişesi hakim. Olası bir resesyonda etkilenebilecek ilk sektörün demir çelik olacağı yönünde tahminler var. Resesyonun üretim ve satışa etkisi ne olur? Bu yönde risk yönetimi nasıl olacaktır?

Türkiye ve Dünya ekonomileri üzerinde resesyon veya stagflasyon senaryosu üzerinden yorum yapacak olursak, mutlaka talep üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. Bu durumun Kardemir’in mevcut üretim ve satış hacmine tonaj anlamında majör bir etki yaratmasını beklemeyiz. Ancak karlılık üzerinde mutlaka olumsuz anlamda etkileri olacaktır. Bu varsayım ile hareket edildiğinde gerek stok yönetimi ve nakit akışı, gerekse de yabancı para pozisyonu tarafında mevcut risk yönetimi stratejimiz ile devam edeceğimizi öngörüyoruz. Kardemir mevcut durumda, risk yönetimi anlamında ulaşılabilir tüm araçları kullanmaktadır. En kötü senaryo da dahil olmak üzere tüm senaryolar için gerekli aksiyon planları oluşturulmuştur.

3- Yıl sonu hedeflerinizden bahseder misiniz?

Kamuoyu ile paylaşmadan, halka açık bir şirket olmamız hasebiyle, yıl sonu hedeflerimizi maalesef bugünden paylaşamıyoruz.

4- Hisse fiyatlarında son günlerde yaşanan düşüşler yatırımcıları tedirgin ediyor. Düşüş hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Çelik piyasalarında global anlamda ortaya çıkan endişelere bağlıyoruz. Bu durumun bir noktada denge bulacağını, Türkiye ve Kardemir’in dinamik yapısının önümüzdeki süreçte tedirginlik ortamını tersine çevireceğini öngörüyor ve tüm çalışmalarımızı bu doğrultuda ilerletiyoruz.

5- Döviz kurlarında yaşanabilecek dalgalanmalara karşı risk yönetiminiz nasıl olacak?

Geçtiğimiz dönemlerde de olduğu gibi, yabancı para pozisyon açığını azaltmak adına bir takım finansal araçları kullanmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıllara kıyasla yönetilebilir bir yabancı para pozisyon açığı ile çalıştığımız söyleyebilirim. Hedge accounting uygulaması da bu anlamda devam edecektir. TL’nin majör para birimleri karşısında uğradığı kayıpların Kardemir finansalları üzerinde majör bir etkisi bulunmamaktadır.

Borsa İstanbul haberleri, son dakika haberleri, borsa haberleri, şirket haberleri, ekonomi haberleri, sektör haberleri, şirket analizleri, bilanço analizleri, hisse analizleri ve hisse grafikleri yalnızca www.borsacidan.com‘da!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.