DOLAR

13,5246

-0.46%
EURO

15,4809

-0.99%
ALTIN(gr)

789,91

-0,67%
BİST 100

%
>
>
Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı nedir, nasıl açılır?

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı nedir, nasıl açılır?

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı, birikimini değerlendirirken kur riskine karşı önlem almak isteyen vatandaşlar için geliştirildi.

ABONE OL
26 Aralık 2021 20:45
Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı nedir, nasıl açılır?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomik modele geçiş müjdesiye birlikte Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı 21 Aralık 2021 itibariyle uygulamaya alındı.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı, birikimini ve sermayesini korurken kur riskine karşı önlem almak isteyen vatandaşlar için hizmete alındı. Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı açmak isteyen vatandaşlar sisteme dahil olan tüm bankalar aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı nedir?

Yatırımlarını ve birikimlerini değerlendirmek isteyen vatandaşların kur riskine maruz kalmaması için geliştirilen bu sistemle birlikte parasını hesaba koyan vatandaşların hesaba uygulanacak mevduat faizi ile hesap açılış ve vade sonu tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak. Yani eğer dolar kuru parasını Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına koyan vatandaşın aldığı faiz oranından daha yüksek değerlenirse vatandaşa doların yükseliş değeri kadar ödeme yapılacak. Örnek vermek gerekirse 1 Ocak tarihinde parasını Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına yatıran vatandaş 1 yıl sonra %15 faiz alıyorken dolar kuru %22 değerlendiyse dolar kurunun değeri üzerinden yani %22 oranında ana parası değerlenenecektir.

Ayrıca, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı isteyenler için kur farkı hesaplama yöntemi olarak Merkez Bankası tarafından her gün saat 11.00’de yayınlayacağı USD döviz alış kuru esas alınacak.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı hangi bankalarda var?

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı ilk olarak kamu bankaları aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılsa da aşamalı olarak özel bankalarda sisteme dahil olmaya başladı diyebiliriz. Bunun için çalıştığınız banka şubelerine giderek Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı olan bankalar hangileri öğrenebilirsiniz.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı nasıl açılır?

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı açmak isteyen vatandaşlar çalıştıkları banka şubesine giderek hesap açılış işlemleri ile ilgili detaylıca bilgi alabilirler.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı kaç ay vadeli açılabilir?

Kur korumalı TL mevduat hesabı 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek. Vadeden önce hesaptan para çekmek isteyen vatandaşların hesabı vadesiz hesaba dönüşecek ve hesap sahipleri faiz alamayacak.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı şartları nelerdir?

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı şartları olarak resmi makamlardan herhangi bir açıklama gelmedi. Gelen açıklamalarda vatandaşların sisteme birden fazla kez giriş – çıkış yapılabileceğine dikkat çekildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.