2022 yılında en iyi yatırım araçları

2022 yılında en iyi yatırım araçları

ABONE OL
26 Aralık 2021 00:44
2022 yılında en iyi yatırım araçları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir senenin daha sonuna gelirken yatırımcılar 2022 yılında en iyi yatırım araçları olarak hangilerinin ön plana çıkacağını araştırmaya başladı. 2021 yılında en iyi yatırım araçları olarak döviz ve emtia ön plana çıkarken yıl sonuna doğru yaşanan gelişmeler ve Türkiye’nin yeni bir ekonomik modele geçişi ile birlikte Türk Lira’sının değer kazanmasıyla döviz ve emtiada ki kazançların bir kısmı geri verildi. Yatırımcılar 2022 yılında ön plana çıkacak en iyi yatırım araçları konusunda bir hayli araştırma yapıyor. Sizler için muhtemel getirisi yüksek olabilecek yatırım araçlarını listeledik.

Dünya bir hiperenflasyonun eşiğinde. Koronavirüs salgınının küresel piyasalarda bıraktığı kalıcı hasarı gidermek için başta FED olmak üzere teşvik ve destek paketleriyle karşılıksız para basan Merkez Bankaları, olağanüstü bir enflasyonun küresel piyasaları sarsacağını, konut ve gıda fiyatlarına doğrudan etki edebileceğine dair açıklamalarda bulunmaya başladı. Zira enflasyonun dünyada yaşatabileceği zorluk ve riskler son dönemlerde bir çok yabancı yatırım kuruluşlarının araştırma raporlarında sürekli yer verilen bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Peki enflasyonun dünyada hüküm sürmeye başlayacağı 2022 yılında en iyi yatırım araçları hangileri?

Altın fiyatları düşecek mi? Altına yatırım yapılır mı?

Dünyanın en ünlü bankalarından olan Citibank analistleri tarafından hazırlanan bir araştırma raporunda “Altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?” sorusuna en net şekilde açıklık getirildi. 2020 ve 2021 senesinde altın fiyatlarının ortalama 1800 dolar sınırında dolaştığına dikkat çeken analistler 2022 yılı ons altın fiyatı tahmini için 1.685 dolar seviyesini açıkladı. 2022’de altın düşer mi, yükselir mi? Altın alınır mı? düşüncesiyle araştırma içerisine giren yatırımcılar için üzücü bir haber akışı olsa da sadece bir bankanın yatırım raporuna bakılarak karar alınması da pek doğru gözükmüyor.

2022’de hisse alınır mı? 2022’de borsa yükselecek mi?

Geleceğin yatırım araçları olarak sürekli adından bahsedilen hisse senedi, enflasyonun yükselişe geçmesiyle tekrardan dikkatleri üstüne çekmeye başladı. Zira ABD enflasyonu son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken konut fiyatları son yılların en hızlı yükselişini gösteriyor. Enflasyon karşısında yeniden değerlemeye giden bir çok büyük şirket yatırımcılarına karşı güven vermeye devam ediyor. Fakat Omicron varyantının yatırım araçlarını negatif etkileyeceği düşünülürken JPMorgan stratejistleri tarafından hazırlanan bir araştırma raporunda omicron varyantının küresel hisse senedi piyasasında ki ralliye engel olamayacağı belirtilirken, “COVID sonrası normalleşmenin 2022 yılında da kendisini ortaya koymaya devam etmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verildi. Peki geleceğin hisseleri arasında hangi sektörler var?

2022 hisse önerileri araştırması yapan yatırımcılar 2022 hisseleri hakkında araştırma içerisine girdi. 2022 en çok yükselecek hisseler içerisinde geleceğin sektörleri olarak teknolojinin yer alacağı düşünülüyor. Zira gelişen teknoloji hayatımızın her alanına girdi ve bir çok meslek dalında insan gücüne karşı alternatif olarak değerlendirilmeye başlandı. Yatırımcılar daha çok hangi hisseler kazandırır mantığıyla araştırma yaptığı için hisse senedi seçimi yapılırken sektör bazında değerlendirilmesinin de katkısı olacaktır. Uzmanlar borsada yaşanan her düşüşün aslında uzun vade hisse alım fırsatı verdiğini ve güvenli limanın temettü hisseleri olduğuna dikkat çekiyor. 2022 yılında yüksek temettü verecek şirketler bu anlamda ön plana çıkıyor.

Ayrıca yeri gelmişken ufak bir bilgi verelim.. JP Morgan stratejistleri, S&P 500’ün 2022 yılı sonuna kadar yüzde 9 artarak 5050 puana yükseleceğini düşünüyor. Unutmadan hatırlatalım, makalemizde yer verdiğimiz bilgiler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Lütfen yatırım kararı verirken yatırım danışmanınıza ve aracı kurumunuza danışınız.

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.