DOLAR

13,5246

-0.46%
EURO

15,4809

-0.99%
ALTIN(gr)

789,91

-0,67%
BİST 100

%
>
>
Doların yükselmesi içerideki hainlerden dolayı demişti.. “Yüklü kredi çekip, dolara yatıranları tespit ettik”
  • Borsacıdan
  • Haberler
  • Ekonomi
  • Doların yükselmesi içerideki hainlerden dolayı demişti.. “Yüklü kredi çekip, dolara yatıranları tespit ettik”

Doların yükselmesi içerideki hainlerden dolayı demişti.. “Yüklü kredi çekip, dolara yatıranları tespit ettik”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye'nin altyapı yatırımlarını tamamladığını artık ülkenin zenginliğinin milletin cebine yansıyacağını belirtti. "Kredi Garanti Fonundan kredi çekip, gidip dolara yatıranları tespit ettik. Belli gruplara gitmiş krediler. Buna meydan vermeyeceğiz artık" şeklinde konuşan Bakan Nebati, dövizdeki hareketliliğin "içerideki hainler ve spekülatörlerden" kaynaklandığını söyledi.

ABONE OL
23 Aralık 2021 09:05
Doların yükselmesi içerideki hainlerden dolayı demişti.. “Yüklü kredi çekip, dolara yatıranları tespit ettik”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk lirasını teşvik etmek ve dövizdeki temelsiz yükselişleri önlemek amacıyla devreye alınan “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı” ürününde iki gün geride kaldı. Vatandaşlar dün de dövizlerini bozdurarak, yeni mevduat hesabına katılmak üzere bankalara akın etti.

Dolar, dünkü işlemlerde 12,50 civarında seyrederken; TCMB tarafından yeni hesaba ilişkin ilan edilen kur da 12,3480-12,3702 olarak belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati “Döviz hesaplarından TL vadeli hesaplara dönülmesi halinde, Merkez Bankası mevduat ve katılım fonu desteği sağlayacaktır. Bakanlığımız da vadeli getiri tutarı ile kur karşılığı arasındaki farkı karşılayacaktır. Ekonomi rakam işi, güven işi, istikrar işi, beklenti işi. Döviz kurlarında köpükler gitti. Gerçek fiyatlamalar oluşuyor” diyerek, örtülü faiz artışı iddialarına yönelik mesajını verdi.

“KUR KORUMALI MEVDUAT HESABI NEDENİYLE HAZİNENİN YÜKÜ FAZLA OLMAYACAK”

Nureddin Nebati, dün AK Parti Meclis grubunda ekonomiye ilişkin yeni politikalarla ilgili bir sunum yaptı. Bakan Nebati, kur korumalı mevduat hesabı nedeniyle hazinenin yükünün fazla olmayacağını belirterek “Döviz artışından hazineye gelecek yük ile mevduat hesabından kaynaklanan yük kıyaslanamaz bile!.. Döviz kurunun bir lira artması, hazineye daha fazla yük getiriyor” dedi.

“DÖVİZDEKİ HAREKETLİLİK İÇERİDEKİ HAİNLER VE SPEKÜLATÖRLERDEN KAYNAKLANIYOR”

Bakan Nebati, Türkiye’ye dışarıdan gelen her türlü saldırıyı önleyecek güçte olduklarını, dövizde son günlerde yaşanan hareketliliğinin “içerideki hainler ve spekülatörlerden” kaynaklandığını söyledi. Nebati, Türkiye’nin altyapı yatırımlarını tamamladığını, bu nedenle önümüzdeki süreçte artık ülkenin zenginliğinin milletin cebine yansıyacağını kaydetti.

“DÜRÜST ÇALIŞANA ŞEFKAT GÖSTERİLECEK, STOKÇULARA İSE HESAP SORULACAK”

“HER TÜRLÜ SENARYOMUZ HAZIR”

Türkiye gazetesinin haberine göre Bakan Nebati “Kredi Garanti Fonundan kredi çekip, gidip dolara yatıranları tespit ettik. Belli gruplara gitmiş krediler. Buna meydan vermeyeceğiz artık” şeklinde konuştu. Yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlayacaklarını, Merkez Bankasının belirlediği faiz oranlarının altında kredi verileceğini belirten Nebati “Düzeltmemiz gereken bazı ufak konular kaldı. Dikkatli olmamız gereken alanlar var. Bunlara karşı da her türlü senaryomuz hazır” ifadelerini kullandı.

Ekonomi Haberleri

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.