Temettü veren hisseler 2022

Temettü veren hisseler 2022

ABONE OL
27 Aralık 2021 19:37
Temettü veren hisseler 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek temettü veren hisseler yatırımcılar tarafından sıklıkla takip ediliyor. 2022 yılına girerken temettü veren hisseler için şimdiden araştırmaya başlayan yatırımcılar, yeni yılda yüksek temettü veren hisseleri merak ediyor. Pekitemettü veren hisseler hangileri? Yüksek temettü veren hisseler hangileri? İşte temettü veren hisseler 2022, temettü ödeyen şirketler 2022 listesi…

Yüksek temettü veren hisseler ve şirketleri belirtmeden önce temettünün ne olduğuna değinelim.

Temettü nedir?

Temettü nedir?, sorusunun en açıklayıcı cevabı bir şirketin hissedarlarına ortaklık payları oranında kar payı dağıtmasıdır. Yıllık bilançoya göre açıklanan net kardan ya da temettü dağıtılmak için ayrılmış yedek akçelerden dağıtılabilir. Temettü dağıtılmasına anonim şirketlerde genel kurul karar verir. Ayırca şirket ana sözleşmesine eklenebilecek bir madde ile imtiyazlı paya sahip olan ortaklar daha yüksek temettü ödemesi alabilir.

Temettü ne zaman dağıtılır? 2022 Temettü Tarihleri

Şirketler temettü dağıtmaya karar verdikten sonra yatırımcılar genellikle temettünün ne zaman dağıtılacağını merak eder. Temettü dağıtım tarihleri değişkenlik gösterebilir fakat genellikle yılın ikinci çeyreği içerisinde temettü ödemesi gerçekleştirilebilir. Tabii yatırımcılar tarafından her yıl temettü veren hisseler daha çok takip ediliyor.

Temettü nasıl alınır?

Öncelikle temettü ödemesi veya kar payı alabilmeniz için temettü dağıtım tarihinden önce o şirket hisse senedine sahip olmanız gerekmektedir. Temettü, nakit ve pay olarak ödenebilmektedir.

Temettü nasıl hesaplanır?

Bir şirkete ortaksınız ve şirketiniz temettü / kar payı dağıtacak. Temettü hesaplaması sahip olduğunuz hisse miktarı ile şirketin hisse başına vereceği temettü miktarının çarpımı ile yapılmaktadır. Mesela 1000 adet hisse senedine sahipseniz ve şirketiniz pay başı net 0,20 TL temettü ödemesi yapacaksa alacağınız temettü ve kar payı miktarı 200 TL olacaktır. (1000 adet hisse senedi x 0.20 TL net hisse başı temettü)

Yatırımcıların en çok merak ettiği konuya geldik. Yüksek temettü veren hisseler aşağıda yer almaktadır. Tabloda son 3 yılda ortalama olarak en yüksek temettü veren şirketlerin sıralaması vardır. Ayrıca son 2 yıl, son 1 yıl ve 2022 temetttü gelir oranı beklentisi de yer almaktadır.Bu şirketler üretime ve ihracata odaklı olup yatırımcılarına en yüksek temettü ödemesi yaparak ön plana çıkmaktadır. Böylece temettü hisseleri arasında 2022 yılı için en yüksek beklenti %31.44 ile ISDMR ve %29.28 ile EREGL hisselerine ait.

2022 Temettü tahminleri

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.