>
>
Şişecam hedef fiyat: yüzde 57 yükseltti!

Şişecam hedef fiyat: yüzde 57 yükseltti!

İş Yatırım, Şişecam hisseleri için hedef fiyatını yükseltti.

ABONE OL
23 Aralık 2021 23:30
Şişecam hedef fiyat: yüzde 57 yükseltti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İş Yatırım tarafından hazırlanan Şişecam hedef fiyat raporunda hisselerinin hedef fiyatını 12,90 TL’den 20,90 TL’ye yükseltildi. Şişecam hedef fiyat veren kurum, hedef fiyatı yükseltme sebebini detaylı olarak açıkladı. Ayrıca kurum, SISE hisse analizinde hedef fiyatı yüzde 57 yükseltti. Böylelikle Şişecam hedef fiyat 20.90 TL oldu.

İş Yatırım tarafından hazırlanan Sise hedef fiyat

Büyümeyi hızlandıracak yeni yatırımlar

Hedef fiyatımızda yukarı yönlü revizyon. SISE için hisse başına hedef fiyatımızı makro tahminlerimizdeki güncelleme, Eskişehir cam ambalaj üretim tesisindeki ve Ankara ile Kırklareli düz cam üretim hatlarındaki kapasite artırım yatırımları, Macaristan’daki cam ambalaj yeni tesis yatırımı ve ABD’deki yeni doğal soda külü yatırımlarının modelimize dâhil etmemiz (önceden sadece US Pacific’in %50 hissesi dahildi) sonucu önceki 12.90 TL’den 20.90 TL’ye yükseltiyoruz. Hisse için revize hedef fiyatımız %57 yukarı potansiyele işaret ettiğinden AL tavsiyemizi koruyoruz. Şişecam’ın defansif iş modelini, döviz bazlı gelir akışını, yeni yatırımlarını destekleyecek düşük kaldıraçlı güçlü bilançosunu, uzun döviz pozisyonunu ve sürdürülebilir temettü dağıtım politikasını beğeniyoruz. Bunların yanı sıra, cazip değerlemesi ve 2Y23’te faaliyete geçecek olan Ankara ve Kırklareli’ndeki ilave yeni düz cam kapasitesi, 2Y23’de devreye girecek olan Eskişehir cam ambalaj kapasite artırımı, Macaristan’da 2024’te faaliyete geçecek cam ambalaj segmentindeki yeni yatırım ve ABD’de de 2026’da faaliyete geçmesi beklenen doğal soda külü yatırımıyla ivmelenecek büyüme hikâyesi de hisseye yönelik olumlu görüşümüzün diğer nedenleri olarak öne çıkıyor. Hisse 2022T 3.5x FD/Düzeltilmiş FAVÖK ve 5.9x F/K çarpanları ile 6.7x ve 11.8x global benzer şirket çarpan medyanına kıyasla iskontolu işlem görmektedir. (Düzeltilmiş FAVÖK: Ciner Resources LP’deki azınlık payları sonrası)

Fiyat Hedefimiz ile ilgili ana riskler:

i) ) Türkiye, Avrupa ve Rusya’da beklentimizden daha yavaş toparlanma ii) girdi maliyetlerinde beklentimizin üzerinde artışlar iii) Şişecam’ın SMM’de %11 paya sahip Türkiye doğal gaz fiyatında beklentimiz üzerinde artış iv) düz cam ve soda külü fiyatlarında kalıcı düşüş v) beklentimizden daha güçlü TL ve beklentimizden daha zayıf US$/Ruble kuru AL tavsiyemiz için önemli riskler olarak öne çıkmaktadır.

Zayıf TL’den faydalanıyor

Şişecam’ın konsolide satış gelirlerinde döviz bazlı (ABD doları & €) gelirlerin payı %52 olmasına karşın konsolide SMM’deki döviz bazlı maliyetlerin payı %43 olduğu göz önüne bulundurulduğunda, TL’deki değer kaybının şirketin faaliyet marjlarını olumlu etkilemesini bekliyoruz.  Diğer tüm değişkenler sabit tutulduğunda TL’nin dövize karşı %20 değer kaybının Şişecam’ın konsolide brüt kar marjında yaklaşık 1.1 yüzde puanlık genişlemeye neden olduğunu hesaplıyoruz. Ayrıca Şişecam’ın 9A21 sonu itibarıyla 9 milyar TL uzun döviz pozisyonu (1.35 milyar ABD$ uzun pozisyon ve 342 milyon € açık pozisyon) bulunmakta. Şirketin 9A21 sonuçlarında açıklanan döviz kuru duyarlılık tablosuna göre TL’nin ABD Doları, € ve diğer yabancı para birimleri karşısında %10’luk değer kaybının 854 milyon TL kur farkı gelirlerine neden oluyor. Faaliyet marjlarında beklenen düşüşe rağmen, Şişecam’ın 3Ç21’deki 1.35 milyar TL ve 4Ç20’deki 0.75 milyar TL net kar rakamlarına kıyasla, 4Ç21’de ağırlıklı olarak kur farkı gelirlerinin katkısı ile 4.8 milyar TL net kâr elde edeceğini öngörüyoruz. (4Ç21 sonu ABD$/TL: 13.0 ve €/TL kuru: 14.56) .

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.