Dikkat çeken araştırma.. Döviz borcu ve döviz fazlalığı olan şirketler!

Dikkat çeken araştırma.. Döviz borcu ve döviz fazlalığı olan şirketler!

ABONE OL
24 Kasım 2021 16:15
Dikkat çeken araştırma.. Döviz borcu ve döviz fazlalığı olan şirketler!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan araştırma raporunda döviz borcu olan şirketler ve kasasında döviz bulunduran şirketler listelendi. Hazırlanan raporda döviz yükümlülüğü olan şirketler listelenirken kasasında döviz bulunduran şirketlere de yer verildi. Böylelikle yatırımcılar döviz yükümlülüğü ve döviz fazlalığı bulunduran şirketleri görebilecek. Ayrıca raporda fonksiyonel para birimi bulunduran şirketlere de yer verildi. Borsa İstanbul’da dolar borcu olan ve doları olan şirketler hangileri? Cevabı araştırma raporunda detaylıca yer almakta..

İşte Gedik Yatırım tarafından hazırlanan araştırma raporu:

Eylül sonundan itibaren kurlarda yaşanan sert yükselişlerin ardından şirketlerin döviz varlık ve yükümlülüklerine ilişkin çok sayıda soru gelmeye başladı. Bu sebeple BIST-100 Şirketleri içerisinde döviz varlık ve yükümlülüğü nette en yüksek 20 şirket aşağıda sunulmuştur. Bu şirketlerin mevcut kur değişimleri altında olası kur etkileri de hesaplanmıştır. Her ne kadar içerisinde bulunduğumuz dönemde Borsa İstanbul’da ekim ortasından itibaren başlayan yükseliş trendi ve pozitif seyir korunuyor olsa da kurlardaki artış eğilimine bağlı olarak yaşanabilecek olası düzeltmelerde kurdaki yükselişlerden olumsuz etkilenecek şirketlerde kayıpların daha sert yaşandığı, kurdaki yükselişten olumlu etkilenen şirketlerin ise daha defansif bir yapıda kaldığı görülebilir.

Şirketlerin 2021/4Ç finansallarındaki etki 31.12.2021 tarihindeki kapanış kuruna göre belirlenecektir. Bu ara dönemli çalışma sadece gösterge olması ve BIST100’deki şirketlerin döviz kurlarındaki değişimden ne ölçüde etkilenebileceği konusunda fikir vermesi için hazırlanmıştır.

Bununla birlikte bir hissenin ya da sektörün cazip olup olmadığı konusunda döviz varlık/yükümlülük pozisyonlarına bakarak bir tercih yapılması tek başına yeterli olmamaktadır. Şirketlerin finansal sonuçlarında yer alan kur etkisi tablosu şirketin yabancı para varlık ve yükümlülüklerine göre hazırlanmaktadır. Hesaplanan olası kur etkisinde esas faaliyet dışı kur gelir/giderleri dikkate alınmaktadır. Şirketin esas faaliyetleri sonucunda oluşabilecek kur gelir/giderleri hesaplamanın içinde yer almamaktadır. Örneğin şirketin Euro üzerinden yükümlülüklerinin bulunması durumunda Euro’daki değer kazançları şirketin finansallarını olumsuz etkileyebilecek ve bu etki finansman gelir/gider dengesi kaleminde görülecektir. Ancak aynı zamanda şirketin satış gelirlerinin Euro ağırlıklı olması bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırabilecek ve hatta kur etkisi projeksiyonunda sunulanın aksine şirket kârlılık rakamlarını olumlu etkileyebilecektir. Bu sebeple yalnızca olası kur etkisine göre bir şirkete yatırım kararı verilmemelidir.

Kur değişimleri:

Kur değişiminde 23.11.2021 tarihli TCMB’nin 15:30’daki döviz alış kurları dikkate alınmıştır.

Nette döviz yükümlülüğü en yüksek ilk 20’i BIST-100 Şirketi:

Olası etki, esas faaliyet dışı gelir / gider (finansman gelir/gider kalemindeki) tarafındaki etki için hesaplanmaktadır.

Değerlendirme şirketlerin 2021/09 dönemi finansal sonuçlarındaki döviz pozisyonlarının korunduğu varsayımı altında yapılmıştır.

Bazı şirketlerde döviz yükümlülüğü yüksek olmasına karşın kur giderinin döviz açık pozisyonuna kıyasla daha sınırlı kalmasının sebebi bilanço dışı türev araçlarla hedge politikasının uygulanmasından kaynaklanmaktadır.

Tüpraş’ın  30 Eylül 2021 tarihi itibarıyla doğal hedge sonrası 106.600 bin TL net yabancı para açığı (31 Aralık 2020 – 381.432 bin TL net yabancı para açığı) bulunmaktadır. Doğal hedge nedeniyle hesaplanan kur etkisi değişkenlik gösterebilir. Şirket net yabancı para finansal yükümlülüklerden ve ticari borçlardan ötürü ortaya çıkan kur riskini, ürün satış fiyatlarına döviz kuru değişimlerini yansıtmak suretiyle sınırlandırmaktadır.

Ford Otasan’ın döviz yükümlülüğü olmasına karşın yatırımlarını finanse ettiği bir kısım uzun vadeli euro kredileri nedeniyle oluşacak kur riskine karşı, Ford Motor Company ile yapmış olduğu ihracat anlaşmaları ile korunmaktadır. Bu nedenle şirket kurdaki yükselişten olumlu etkilenmektedir. Ayrıca faaliyet dışı gelir gider kalemindeki etki haricinde ihracatçı yapısından kaynaklı kurdaki yükselişler şirketin faaliyet kârını desteklemektedir.

Tofaş Otomobil’in Euro cinsinden uzun vadeli kredileri üzerindeki kur dalgalanmalarına ilişkin kur riski Stellantis Grup tarafından üstlenilmiştir. Bu nedenle sınırlı bir olumsuz kur etkisi hesaplanmıştır.

Petkim’in dolar yükümlülüğü ve euro fazlası bulunurken, dolardaki açık pozisyonun bir kısmı hedge edilmektedir. Euro’daki yükselişe bağlı olarak olumlu bir kur etkisi hesaplanmıştır.

AGHOL, AEFES  VE CCOLA şirketlerinde de belirli oranda hedge politikası uygulansa da netteki kur etkisi negatif tarafta oluşmaktadır.

Nette döviz varlığı en yüksek ilk 20’i BIST-100 Şirketi:

Sabancı Holding’in 30 Eylül 2021 itibarıyla konsolide net dönem karına etkisi olan net yabancı para varlık pozisyonu Akbank ve Philsa-Philip Morrissa hariç olmak üzere (uzun) 3.897.243 TL’dir.

Enerjisa’nın döviz pozisyonu nakit akış riskinden korunma sonrası net yabancı para pozisyonudur.

Türk Telekom’da yüksek miktarlı hedge işlemleri uygulanmak olup, 2021/09 finansal sonuçlarında paylaşılan projeksiyona göre dolardaki yükselişlerden (uygulanan hedge politikasına rağmen) olumsuz etkilenirken, eurodaki yükselişlerden olumlu etkilenmektedir. 2021/4Ç içerisinde izlenen politikaya bağlı olarak kur etkisi değişkenlik gösterebilecektir.

Holdinglerin özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar kalemi altında izlenen iştiraklerin döviz pozisyonları dikkate alınmalıdır. Kur hareketlerine bağlı iştiraklerde oluşan kur etkisi holdinglerin finansal sonuçları üzerinde etkili olmaktadır. Örneğin Alarko Holding’in yabancı para varlığı bulunmasına bağlı olarak TL’nin değer kaybettiği dönemlerde şirketin faaliyet dışı finansman gelirlerinde olumlu bir kur etkisi yazması beklenirken, Alarko Holding’in özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımları altında yer alan iştiraklerinin açık döviz pozisyonunun bulunmasından ve kurlardaki yükselişten olumsuz etkilenmesinden dolayı özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar kaleminde oluşan gider şirketin finansal sonuçlar üzerinde baskı oluşturmaktadır. Şirkete ilişkin kur etkisini değerlendirirken iştirakleri kaynaklı etkiyi de göz önünde bulundurmak yararlı olacaktır.

Fonksiyonel Para Birimi Farklı Olan Şirketler:

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.