DOLAR 13,0589-4.54%
EURO 14,8064-4.78%
STERLIN 17,4047-4.53%
ALTIN 768,62-1,28
BIST 1.856,762,60%
BITCOIN 7427071,25%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

12 58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye: Erken seçimin kapısını aç

Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye: Erken seçimin kapısını aç

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu ekonomiye ilişkin toplantının ardından ortak basın açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye seslenerek "Yüreğinde bir damla millet sevgisi varsa, erken seçimin kapısını aç" diye konuştu.

ABONE OL
23 Kasım 2021 19:48
Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye: Erken seçimin kapısını aç
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, dövizdeki rekor artışın ardından CHP Genel Merkezi’nde biraraya geldi.

Toplantı sonrası iki lider kameraların karşısına geçti ve açıklamada bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, döviz kurundaki artışa yönelik CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme sonrasında, “Erken seçim demiyorum, hemen seçim, şimdi seçim” diye konuştu.

Davutoğlu özetle şunları söyledi:

“Yaşadıklarımız herhangi bir ekonomik kriz olarak yansıtılamaz. Herkes dışarıdan bir saldırıdan bahsediyor. Bu tablo, iktidarın yanlış politikaların ürünüdür. Dışarıdan müdahale olsaydı, Erdoğan bilir, 1 Mart tezkeresi reddedildiğini ülkede kriz beklentisi oluştu ama dolar 1.62 çıktı geri döndü. Hükümete 6 maddelik bir çağrıda bulunmak istiyorum. Artık bu yanlış yolda devam etmeyin:

Türk lirasının değeri onurumuzdur. Bugün yaşanan gelişmelerle elinde fırsatçı şekilde dolar biriktiren bir kitle ile Türk lirasını cebinde taşıyan milyonlar arasında geniş bir uçurum vardır. Bir tarafta dolarla yaşayanlar, bir yandan da Türk lirası ile yaşayanlar arasında gelir adeletsizliği var.

Dolar karşısında her gün Türk lirasının değerini düşüreceksiniz sonrada dış mihraklara kafa tutuyoruz diye bunlar yaşanıyor diyeceksiniz.

Bütçe artık geçerliliğini yitirmiştir. Türkiye ödemeler düzeni sarmalına giriyor. Bunun sorumlusu bu yönetim biçimidir. Her açıklama füze gibi Türk ekonomisini vuruyor. 12 bin dolara alışmış orta sınıfın erimesinin risklerini herkesin görmesi lazım.

Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum: Bu hataları hamasetle örtme çabanız size de ülkeye de en büyük cezayı verecektir.

Başta TÜİK ve Merkez Bankası olmak üzere büyük bir çözülme yaşanıyor. Kurumsal bir yenilenmeye büyük bir ihtiyaç var.

Erken seçim demiyorum hemen seçim diyorum. Kimse ümitsizliğe kapılmasın en zor şartlarda Kurtuluş Savaşı’nı omuz omuza yapmışsak, yeniden yapacak insan birikimine sahibiz.”

Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye: Erken seçimin kapısını aç, kardeşim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da AK Parti’de yaşanan gelişmeler üzerine ekonomi kurmaylarının bir toplantı yaptığını belirterek, “Bugün partide oturup toplantı yaptılar, neden daha önce toplanmadınız? ” diye sordu. Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı’nın ortağı Devlet Bahçeli’ye seslenerek, “Yüreğinde bir damla millet sevgisi varsa, erken seçimin kapısını aç kardeşim.” diye erken seçim çağrısı yaptı.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“11 Ağustos 2018’de bir ekonomik kriz çıkacağını açıklamıştım. Bir şey yapılmadı. Arkasından 18 Mayıs 2020’de ekonomik buhrandan nasıl çıkarız diye 16 maddelik bir açıklama yaptım.

Ve geldik bu tablodan sonra kara kış fonu kurun, önlem alın diye çağrıda bulundum. Açık ve net piyalarda yangın var. Piyasalar durmuş vaziyette, en küçüğünden en büyüğüne herkesin kafasında kocaman bir soru işareti var. Kimse önünü göremiyor. Bugün partide oturup toplantı yaptılar, neden daha önce toplanmadınız?

Türkiye Cumhuriyeti bir kişiye devredilebilir mi? Böyle bir devlet geleneği Mete Han’dan beri hiç olmamıştır. Fiyat istikrarından sorumlu kurum fiyat istikrarını sağlayamıyor. Yetkisi elinde alındı, kim aldı? Erdoğan aldı bir kararname ile.

Böyle bir tabloyu görmedim, yaşamadım da. Öyle bir noktadayız ki, döviz kuru elektrik sayacından daha hızlı çalışıyor.

Bu kafayla bu ülkenin sorunlarını çözemezler, kapasitleri yoktur. Fatura vatandaşa çıkıyor.

Bu ülke bizim ülkemiz, başka gidecek bir yerimiz yok. Dolayısıyla bir araya gelmeliyiz. Türkiye’yi bu karanlık kuyudan çıkarmalıyız. Cumhuriyet’in bütün deneyimleri var, buradan çıkılabilir.

Seçim. Millete niye güvenmiyorsunuz ya? Neden kaçıyorsun? Türkiye en derin krizlerinden birini yaşıyor. Suçu dış güçlere atıyorlar. Türkiye bu kadar zayıf mı ya? Milli diyorlar, yerli diyorlar; bunlar ne yerlidir ne millidir. Bir insan kendinde olmadığı birşeyi dillendirir.

Bahçeli’ye seslenmek istiyorum: Yüreğinde bir damla millet sevgisi varsa, erken seçimin kapısını aç kardeşim.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.