DOLAR 13,78090.44%
EURO 15,57200.19%
STERLIN 18,31170.61%
ALTIN 788,630,28
BIST 1.916,310,31%
BITCOIN 670795-0,80%
İstanbul
18°

AÇIK

15 22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Erdoğan: Bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız

Erdoğan: Bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Kur ve faiz oyununu görüyoruz. Güçlü bir duruş sergileyerek girdiğimiz her mücadeleden alnımızın akıyla çıktık. Allah'ın yardımı ve milletimizin...

ABONE OL
22 Kasım 2021 20:10
Erdoğan: Bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın akabinde basın mensuplarına bilgilendirme yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, değerli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Türkiye geçtiğimiz 19 yılda demokraside ve kalkınmada çok büyük bir değişim yaşamıştır. Bu değişimin tesirlerini insanlarımızın günlük haklarından, ülkemizin milletlerarası pozisyonuna kadar her yerde görmek mümkündür. Atılan her adımın gerisinde verilen büyük uğraş ve yapılan fedakârlıklar vardır. Çok partili siyasi hayatına geçtikten sonra tek parti faşizminden beklenen, vesayeti güçlendirmek isteyenler daima olmuştur.

Kimi vakit iktisat, siyasi kriz kimi vakit darbelerle milletimizin üstüne ağır yük bindiren bu sistemin ekonomik boyutları vardır. Yıllarca borçlanmak zorunda olan bir ülke olduk. Parlamenter sistemde hiçbir hükümetin bu şantaja karşı durabilecek gücü olamadığımız için ülkemiz siyasi istikrarsızlık batağına mahkum edilmiştir. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sayesinde bu çabayı verebilecek azme ve imkana kavuştuk.”

“Kurdaki rekabet gücü, yatırımda ve üretimde artışla yol açar”

Yükselen enflasyon yahut fiyat artışlarıyla sonuçlan ekonomik problemler elbette vardır. Fiyatlardaki nizamlı artışı söz eden enflasyonun olduğu yerde yatırım olmayacağı, üretim azalacağı, istihdam düşeceği için istikrarlar bozulur. Kurdaki yükselişe bağlı olarak kimi eserlerdeki fiyat artışı yatırım, üretim, istihdamı etkilemez. Tam bilakis kurdaki rekabet gücü yatırımda, üretimde, istihdamda artışa yol açar. Ülkemizdeki durum tam da budur.

Dünyaya baktığınızda ülkelerin enflasyonu yenmek için farklı siyasetler görüyoruz. Kimi faizi arttırmış, kimi Döviz çıtası kullanmış. Geçmişte enflasyon sorunu bulunmayan ülkelerin ortak özelliği cari açık vermemeleridir. Cari açık olup da enflasyon yaşamayan ABD üzere ülkelerin avantajı paraların rezerv para olmasıdır. Salgın sürecinde hızlanan gelişmeler iktisatta yeni bir seyre evrildiğine işaret etmektedir.

“Küresel iktisat önemli bocalama içindedir”

Global iktisat yeni sınamalar karşısında önemli bocalama içindedir. Düşük faiz, dolar çılgınlığı 2008 kriziyle ortaya çıktı. Global iktisattaki handikaplar aşılabilmiş değildir. Hizmetler kesiminde salgın periyodunda yaşanan çöküşün, imalat endüstrinde duraksamaya yol açmasıyla karşı karşıya kaldık. Araştırmalar, Amerika’daki şirketlerin yüzde 17’sinin aldıkları kredilerin faizini bile ödemeyecek durumda olduğunu gösteriyor.

Dünya Borsalarındaki şişkinlik, basılan fazla paranın kendisine gidecek yer bulamamasından kaynaklanıyor. Gelişmiş ülke ekonomiler önemli enflasyon sayıları ile karşı karşıya kalmıştır. Alınan önlemlerle üretici enflasyonu sayılarının tüketici enflasyonu sayılarına kısmen yansımış olması global iktisadın önündeki hayati sıkıntıları ortadan kaldırmıyor.

Global iktisatta radikal değişiklikler olmadığı sürece faiz artırımına gitmeleri sıkıntı gözüküyor. AB tarafında nakdî gelişmeye devam etme, faiz artırımından uzak durma yaklaşımı hakimdir. Çin’in de parasının bedelini düşük tutmayı sürdüreceği anlaşılıyor. Karşımızdaki bu tablo bizi bir tercihe zorlamıştır. Ya ülkemizde evvelden beri hakim olan anlayışı sürdürerek, yatırım, üretim, büyüme ve istihdamdan vazgeçecektik, ya da kendi önceliklerimize nazaran yolumuza devam ederek tarihi bir çabayı göze alacaktık. Türkiye birinci sefer kendi gereksinimlerine bir politikayı izlemeyi tercih etmiştir.

“Kur ve faiz oyununu görüyoruz”

Dünyanın içinden geçtiği kritik devrin önümüze açtığı fırsatları kıymetlendirmekte kararlıyız. Ülkemizi evvelce yaptıkları üzere denklemin dışına itmek isteyenlerin kur, faiz, fiyat artışları üzerinden oynadıkları oyunu görüyor, kendi oyun planımızla devam etme irademizi ortaya koyuyoruz. Biz birebir oyunu vesayetle gayrette gördük, terör örgütleri ile uğraşımızda gördük, karşı adımımızı attık başardık. Darbe oyununda birebir oyunu gördük, milletimizle d irendik başardık.

Güçlü bir duruş sergileyerek girdiğimiz her uğraştan alnımızın akıyla çıktık. Allah’ın yardımı ve milletimizin takviyesiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız. İstihdamı arttırmanın yolunu yatırım, üretim, ihracat, büyümeden geçtiği konusunda hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Türkiye’nin her kalkınma atılımının önünün darbe, vesayet, krizle kesilerek IMF, Dünya Bankası, mandacı iktisatçılarımız tarafından yönlendirmeye çalışıldığı gerçek işte budur.

Biz yüksek faiz, düşük kur düşük kur kısır döngüsü yerine yatırım, ihracat, büyüme odaklı siyasetimizde en gerçek olanı yapmakta kararlıyız. Kurun piyasadaki hareketlerini bunun için takipte bilhassa kararlıyız. Yatırım, üretim, ihracatı bunun için teşvik ediyoruz. İstihdamı gözümüz üzere koruyoruz. Büyümeyi bunun için önemsiyoruz. Mandacı iktisatçıların reçetelerine bunun için prestij etmiyoruz.

“Fahiş fiyat artışı yapan fırsatçılara göz açtırmayacağız”

Kurdaki yükselişi izah ederek fahiş fiyat artışı yapan fırsatçılara göz açtırmayacağız, hepsinin zirvesine doruğuna bineceğiz. Bu siyasetle biz ne yaptığımızı, niye yaptığımızı, nasıl yaptığımızı, sonunda ne elde edeceğimizi, hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu çok yeterli biliyoruz.

Kurduğumuz her altyapının gerisindeki gayelerden biri de bugünlere hazırlık yapmaktadır. Organize sanayi bölgelerini yaygınlaştırıp, güçlendirerek ve en kabiliyetli imalat sanayimizle, üniversitelerin, araştırma geliştirme kuruluşlarını ülke geneline yayarak insan kaynağı çeşitliliğine gittik. İnşa ettiğimiz yol, köprü, tünel, havayolları, demir yolları, limanlar ile Pekin’den Londra’ya kadar uzanan bölgenin en güçlü lojistik altyapısı ülkemize aittir.

“Yastık altında önemli bir döviz varlığı vardır”

İhracatımızı dünyanın dört bir yanına yayarak, şirketlerimizin bu alana girmesini sağladık. Ferdî yatırımcıların, geliri döviz olmayanların d olarla borçlanmasına imkan tanımayarak kur üzerinden kumar oynanmasını engelledik. Terör örgütleriyle gayret, afetlere müdahaledeki süratimizle ülkemizin tahlil üretme yeteneğine itimadı biz arttırdık.

Bireylerin döviz borcu değil, bankalarda, yastık altında önemli bir döviz varlığı vardır. Bankalarımızın açık konumları bulunmuyor. Kıymetli olan burası. Bütçe performansımız epeyce yüksek düzeydedir. Büyük altyapı projelerimizi kıymetli ölçüde bitirdiğimiz için yatırımlarda kullanmak için acil finansal muhtaçlığımız kalmadı.

Turizm geirlerimiz süratle artıyor. Savunma endüstrimiz ülkemizin en kıymetli gelir kalemlerinden birine d önüştü. Karadeniz’de bulduğumuz doğalgaz en değerli döviz masrafımız olan güç umutlarımızı güçlendirdi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde 2 milyon 288 bin kişi artan istihdam ve fazla vermeye başlayan cari istikrar attığımız adımların doğruluğuna işaret ediyor.

“Faiz sebeptir, enflasyon neticedir”

Faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur. İktisat siyasetlerinin aracı olan faizin düzeyini belirleyecek olan ülkenin gereksinimleridir. Enflasyonun mali daralmalarla düşürebileceği kapalı ekonomiler dışında hiçbir karşılığının bulunmadığını gördük. Mandacı iktisatçıların ülkemizi açlığa, yoksulluğa mahkum edecek siyasetleri reddediyoruz. Bunun yerine sıkıntılarımızı kendi tahlillerimizle aşacak adımlarını atıyoruz.

Güçlü altyapı bu türlü bir uğraş için bize geçmişte hiç olmadığı kadar uygun bir yer sunmaktadır. Uyguladığımız siyasetlerle global finans çevrelerin, onların içerideki tetikçilerin şimşeklerini üzerimize çektiğimizin de elbette farkındayız. Ülkemizin, milletimizin ekonomik kurtuluşu için bu çabayı vermemiz gerekiyor. Biz de bunu yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. İnşallah önümüzdeki aylardan itibaren bu siyasetin insanlarımızın günlük hayattaki tesirlerini görmeye devam edeceğiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.