DOLAR 13,78090.44%
EURO 15,57200.19%
STERLIN 18,31170.61%
ALTIN 788,630,28
BIST 1.916,310,31%
BITCOIN 670795-0,80%
İstanbul
18°

AÇIK

15 22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bakan Dönmez: Kış saati uygulamasıyla 6 milyar TL tasarruf sağladık

Bakan Dönmez: Kış saati uygulamasıyla 6 milyar TL tasarruf sağladık

Enerji Bakanı Fatih Dönmez Türkiye Enerji Zirvesi’ndeki konuşmasında kış saati uygulamasının başladığı 2016'dan beri toplam elektrik tasarrufunun 6,82 milyar kilovatsaat olduğunu belirterek “Bu tasarrufun parasal karşılığı ise yaklaşık 6 milyar...

ABONE OL
22 Kasım 2021 12:17
Bakan Dönmez: Kış saati uygulamasıyla 6 milyar TL tasarruf sağladık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 11. Türkiye Güç Tepesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, global güç piyasalarında bilhassa fiyat manasında büyük değişim yaşandığını söyledi.

Türkiye’nin bu süreçte en süratli toparlanan ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Dönmez, “Elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarında yaptığımız sübvansiyonla vatandaşlarımıza 127 milyar liralık takviye sağladık. Geçtiğimiz hafta faturalardaki TRT hissesi ve Güç Fonu’nun kaldırıldığı açıklandı. Her iki fonun kaldırılmasıyla birlikte vatandaşımıza vereceğimiz dayanak yıllık yaklaşık 3 milyar lira olacak.” diye konuştu.

Dönmez, Türkiye’nin yenilenebilir güçte şurası gücünün ekim sonu prestijiyle yaklaşık 53 bin megavata ulaştığını tabir etti.

Yenilenebilir güç kaynaklarının elektrik üretimindeki hissesinin da 2019 ve 2020’de yüzde 42’nin üzerine çıktığını lisana getiren Dönmez, 2023 amacına şimdiden ulaşıldığını bildirdi.

Bakan Dönmez, Karadeniz’deki doğal gaz keşfine yönelik çalışmaların süratle devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Temmuzda Türkali-2 kuyumuzun rezervuar-2 ve rezervuar-3 testlerini muvaffakiyetle tamamlamıştık. Karadeniz gazını birinci kez o gün orada yaktık. Bu hafta Türkali-2 kuyumuzun rezervuar-1 testinde günlük 650 bin metreküp gaz akışına ulaştık. Sakarya Gaz Alanı’na ait bütün mühendislik çalışmalarını tamamladık. Yüksek nitelikli boruların siparişlerini verdik. Alanında uzman, yetkinliği üst düzeyde olan bir şirketle birlikte yürüteceğiz bu işi. 2022’nin baharında suyun altına boruları yerleştirerek birinci kaynağı yapacağız inşallah.”

Dördüncü sondaj gemisinin de 2022’nin bahar aylarında Türkiye’ye ulaşacağını aktaran Dönmez, “4. gemimiz çift kule dizaynına, sert deniz koşullarında çalışabilecek kabiliyete sahip. Yüksek basınçlı rezervuarlarda dahi daha emniyetli halde çalışıyor. Karadeniz gazında bütün hesabı kitabı 2023’e nazaran yaptık.” değerlendirmesinde bulundu.

– Kış saati uygulaması

Türkiye’de kış saati uygulamasına 2016’da başlandığını hatırlatan Dönmez, bugüne kadar elektrikte 6,82 milyar kilovatsaat tasarruf sağlandığını bildirdi.

Dönmez, bu tasarrufun mali karşılığının 6 milyar lira olduğunu belirterek, “26 Mart 2019’da Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen oylamayla AB de mevsimsel saat değişikliği uygulamasına son verilmesi önerisi kabul edildi.” dedi.

– Geleceğin en değerli iki konusu elektrikli araç ve karbon fiyatlaması

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz da Türkiye’nin Paris Mutabakatı’na ahenk sürecinde 2053’e yönelik net sıfır emisyon maksadı belirlediğini anımsatarak, “Net sıfır emisyon hedefi çerçevesinde önemli adımların atılması, sürecin faal ve adaletle yönetilmesi elzem. Bu kapsamda, önümüzdeki periyoda ait iki mevzuyu değerli görüyorum.” dedi.

Bunlardan birincisinin Türkiye’nin yarım yüzyıldır hayalini kurduğu yerli ve ulusal arabasının 2022’nin sonunda üretim bandından inmesi olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Elektrikli araçların yaygınlaşması, kâfi şarj altyapısının varlığına, şarj hizmetinin ülke sathında sunulabiliyor olmasına bağlıdır. Bu kapsamda TBMM’ye sunulan teklifin kısa müddette yasalaşmasını diliyorum. EPDK olarak, yasa taslağını temel alarak ikincil mevzuat çalışmalarını da planlamış bulunuyoruz. Ekonomimiz açısından elektrikli araçlar kadar kıymetli gördüğüm bir öteki husus ise karbon fiyatlaması. Önümüzdeki ocak ayında toplanacak iklim şurası sonrasında ülkemizin karbon azaltımına ait yol haritası daha da belirginleşip karbon fiyatlamasına ait asıllar olgunlaştığında, EPDK kendi üzerine düşeni basiretle yerine getirmeye hazır. Karbon fiyatlamasında Güç Piyasaları İşletme AŞ’nin görevlendirilmesi halinde, karbon piyasasının EPDK’nin nezaretinde en kısa müddette işletmeye hazır hale getirileceğini vurgulamak isterim.”

Yılmaz, güç dalı için dijitalleşmenin hayati kıymet taşıdığını ve kesimin dijitalleşmesinin büyüme ve istihdama kıymetli katkı sunacağını belirterek, “Önümüzdeki günlerde kesimimizle elbirliği içinde geliştirdiğimiz ulusal akıllı sayaç sistemleri projemizi kamuoyu ile paylaşacağız. Kısa ismi MASS olan bu proje ile harcadığımız gücün ölçüsünü ve kalitesini ölçen, bu gücün en verimli ve en kısa yoldan müşterilerin hizmetine nasıl sunulacağı konusunda kıymetli bilgiler içeren, sayaçlara yapılan müdahale yahut sayaç arızalanma durumlarını dağıtım şirketlerine ileterek yönlendirme yapabilen bir taşınabilir uygulama sistemini hayata geçireceğiz.” sözlerini kullandı.

AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.