DOLAR 9,0106-0.02%
EURO 10,41400.08%
STERLIN 12,2568-0.01%
ALTIN 507,32-0,02
BIST 1.416,301,31%
BITCOIN 5157954,76%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

05 40

İMSAK'A KALAN SÜRE

Psikolog Nedir? Terapi Çeşitleri Nelerdir? Fethiye Psikolog İlanları

Psikolog Nedir? Terapi Çeşitleri Nelerdir? Fethiye Psikolog İlanları

ABONE OL
16 Eylül 2021 13:55
Psikolog Nedir? Terapi Çeşitleri Nelerdir? Fethiye Psikolog İlanları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde psikiyatristlerle sık sık karıştırılan ve yaptıkları iş konusunda oldukça farklı düşünceler bulunan psikologlar nedir? Ne iş yaparlar? Görev ve sorumlulukları nelerdir? Bu yazımızda psikologların ne iş yaptıklarına ve bunun yanında Fethiye psikolog için terapi çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Fethiye Psikolog Nedir?

Sözlük anlamıyla Fethiye psikolog, ruh bilimcidir. Genel iş tanımlarına bakacak olursak, toplumun ya da bireyin davranışlarını inceleyerek bu gözlemlerden yola çıkarak çeşitli çözümler üretmeye çalışırlar. Çalışma alanları ise oldukça geniştir. Klinik, hastane, adli tıp, adliye, cezaevi, fabrika ya da okul gibi birçok farklı yerde çalışabilirler.

Fethiye Psikolog Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bilinenin aksine, terapilerde sadece danışanlarını dinleyerek tavsiye veren kişiler değillerdir. Araştırmacı ya da uygulayıcı psikologlar, danışanlar olmaksızın farklı alanlarda da çalışabilirler. Fakat değişen alanlarda çalışmalarına rağmen psikologların görev tanımları şu maddelerdeki gibidir:

  • Psikolojik değerlendirmeler yapmak,
  • Kendi görev alanlarında psikolojik destek sağlamak,
  • Sertifikasını ve eğitimi aldığı testleri uygulamak ve incelemek,
  • Bu test sonuçlarını psikiyatr, uzman psikolog, hekim veya testi talep eden kişi ve kurumlarla paylaşmak,
  • Sebep ve sonuç ilişkisi kurmak,
  • Davranışları, dürtüleri ve güdüleri incelemek.

Terapi Çeşitleri Nelerdir?

Aile Terapisi Nedir?

Bu terapi çeşidi, ailelerin katılım gösterdiği ve onların psikolojik sorunlarına çözüm bulmaya çalışanların uyguladığı yöntemdir. Bazı sorunlar, aslında yalnızca tek bir aile bireyini etkiliyor gibi görünse de aile içindeki iletişim sorunlarından kaynaklanır ve etkisini günden güne artırır. Fethiye psikolog, bu sorunları ortaya çıkaran çatışmaların üzerine giderek, belki gizli kalmış birtakım sorunları gün yüzüne çıkararak çözüm bulunmasına yardımcı olur. Bunun yanında aile üyelerinin birbirleriyle iletişimlerine yardımcı olarak birbirlerine saygı duymalarına yardımcı olur.

Bireysel Terapi Nedir?

Bireysel terapide Fethiye psikolog, danışanının yaşadığı bir sorunu çözmesine yardım etmek için bir psikoterapi hizmeti vermektedir. Burada ihtiyaç duyulan toplam süre kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Fakat hastalığın tüm yönleriyle incelenip tedavi edilebilmesi için genelde en az sekiz seans gerekmektedir. Terapide önemli bir kısımda, psikoloğun genel durumu inceleyerek kontrol altına alınabilmesi sağlanır. Buralarda amaç, sorunla yüzleşmek ve sonucunda danışanın iyi olduğundan emin olunmasıdır. Ve takip eden bir ay, altı ay ve bir yıllık süreçte sizi takip muayenelerine geri getirmektir.

Grup Terapisi Nedir?

Bu terapi çeşidinde, bir veya birden fazla terapistin çoklu danışanla çalışması görülür. Grup terapisi, özel terapi ofislerinde, hastanelerde ve psikiyatri kliniklerinde uygulanabilmektedir. Genel olarak tek başına kullanılır, fakat bireysel terapiye ve ilaç tedavisi içeren kapsamlı bir tedaviye entegre edilerek de kullanılabilmektedir.

Çocuk ve Ergen Terapisi Nedir?

Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanabilecek travmaları engellemek, onların devam eden yıllarda mutsuz olmalarını ve üzerlerinde kötü izler kalmasını engellemek için çocuk terapisi, tercih edilen bir tedavidir. Terapide sorumluluk önce anne babaya, sonra da terapiste aittir.

Çocuk terapisinde iletişimin temelini oyunlar oluşturmaktadır. Çünkü çocuk ve ergenlerde, yaşam deneyimleri, kişilerarası ilişki kalıpları yetişkinlerden çok daha farklıdır. Çocuklarda zihinsel gelişimi ve genel zihniyeti anlamadan ve bunun üzerine çalışmadan yürütülen terapiler ne yazık ki başarısızlığa mahkumdur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.