DOLAR 9,07100.36%
EURO 10,51620.72%
STERLIN 12,38580.7%
ALTIN 522,782,25
BIST 1.413,86-0,21%
BITCOIN 5125580,08%
İstanbul
15°

PARÇALI BULUTLU

02 00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Yeni Doğan Bebeğiniz İçin Devletin Sağladığı Destekler Nelerdir ?

Yeni Doğan Bebeğiniz İçin Devletin Sağladığı Destekler Nelerdir ?

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa genelinde yeni doğanlar için en çok destek sağlayan 3 ülke arasındadır. Annelerin yeni doğan bebekleri için devlet tarafından alabildikleri destekleri yazımızda sizlerle paylaştık.

ABONE OL
2 Ağustos 2021 12:10
Yeni Doğan Bebeğiniz İçin Devletin Sağladığı Destekler Nelerdir ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa genelinde yeni doğanlar için en çok destek sağlayan 3 ülke arasındadır. Annelerin yeni doğan bebekleri için devlet tarafından alabildikleri destekleri yazımızda sizlerle paylaştık.

Yeni doğanlar için devlet destekleri 2015 yılından beri verilmekte olup şimdiye kadar binlerce annenin yüzünü güldürmüş ve Türkiye Cumhuriyeti’ni Avrupa genelinde yeni doğanlar için en çok destek sağlayan 3 ülke arasına sokmuştur. Annelerin yeni doğan bebekleri için devlet tarafından alabildikleri destekler:

 • Doğum yardımı,
 • Süt parası,
 • Sağlık sigortası,
 • Diğer sosyal yardımlar şeklindedir.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır, Nereye Başvurulmalıdır?

Doğum yardımı yalnızca 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş bebekler için alınabilen bir yardımdır. Doğum yardımında çocuk sayısı arttıkça alınacak para miktarı da artmaktadır. Buna göre ilk çocuk için 2019 itibariyle 300TL, ikinci çocuk için 400TL, üçüncü çocuk ve ondan sonraki her çocuk için 600TL alınabilecektir. Burada sorulara sebep olan durum, annenin ilk çocuğunun 2015’ten önce doğmuş olması ve ikincinin 2015’ten sonra doğmuş olması durumunda ne kadar yardım alınacağıdır. Birinci çocuk 2015 öncesinde doğmuş olsa da o ilk çocuk olarak sayılır ve ikinci çocuğa 400TL yardım verilir.

Bunun yanında annenin ikiz doğurması durumunda 700TL, üçüz doğurması halinde ise 1.300TL yardım yapılmaktadır. Bu parayı almak için gerekli şartlar yalnızca anne babadan birinin veya her ikisinin de T.C. vatandaşı olması ve anne babanın evli olmasıdır.

Doğum Parası Başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne yapılır. Gerekli belgeler çocuğa ait doğum belgesi ve kimlik kartıdır. Henüz kimlik kartı çıkarılmamışsa hastaneden alınan geçici kimlik kartı da kullanılabilir. Bunun dışında bulunulan yerdeki Sosyal Hizmetler Merkezlerine de başvuru yapılabilir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar ise Türk büyükelçiliklerine başvurmalıdırlar. Kamuda çalışan personelin çalıştığı statüye bakılmaksızın çalıştığı kuruma da başvurması gerekecektir. Çünkü yenidoğan parası bir nevi annenin çalışmadığı günler için aldığı paradır ve bunun verilmesi işyerinin onay sahasına girer.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Doğum yardımı dilekçesinde doldurulması istenen bilgiler şu şekildedir:

 • Annenin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası. Başvuruyu anne yerine kocası yaparsa kendi bilgilerini girer.
 • Yeni doğan çocuk veya çocuklara ait T.C. kimlik numaraları.
 • 2015 öncesinde doğmuş çocuk varsa ona ait bilgiler.

Doğum Yardımı Nereye Yatar, Nasıl Çekilir?

Doğum yardımı parası annenin adına PTT şubelerine yatmaktadır. Eğer anne T.C. vatandaşı değilse babanın adına yatar. Bu paranın PTT şubelerinden alınması için kimlik belgesi yeterlidir. Bir aksaklık çıkması veya beklenmeyen bir gelişme oluşması durumunda 144 veya 183 numaraları aranarak bilgi alınabilir.

Süt Parası Nasıl Alınır, Şartları Nedir?

Süt parası veya diğer adıyla yeni doğan emzirme parasını almak için aranan şartlar:

 • Anne ve babanın T.C. vatandaşı olmaları,
 • Anne ve babanın boşanmış olmamaları,
 • Anne ve babanın SSK çalışanı olmaları,
 • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim yatırılmış olması,
 • Prim borcunun bulunmaması,
 • Bebeğin sağ olması şeklindedir.

Annesi veya babası devlet memuru olan bebekler için verilmeyen sür parası tek seferlik bir yardımdır yani aylık ödenmez. Süt yardımı miktarı 2019 için 149TL olarak belirlenmiştir. Süt parası için doğum yapılan hastanelere başvurulmalıdır ve doğum belgesinden başka bir evrak talep edilmemektedir. Süt parasının ödenmesi için annenin çalışıyor olması gerekmez, babanın çalışıyor durumda olması yeterlidir.

Süt Parası Nereden Alınır?

Süt parasının yattığı kurum Ziraat Bankası’dır. Süt parası başvurusu onaylandıktan sonra SGK İl Müdürlükleri’ne gidilerek ödemenin gerçekleşmesi için başvuru tamamlanır. Daha sonra süt parası annenin veya babanın Ziraat Bankası hesabına yatırılır. Yurtdışındaki yeni doğan Türk çocukları için süt parası alınmak istenirse Büyükelçilik veya konsolosluklara başvurulmalıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.