DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
STERLIN 12,77201.31%
ALTIN 525,89-0,78
BIST 1.409,56-0,15%
BITCOIN 5723108,42%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

05 45

İMSAK'A KALAN SÜRE

SGK Prim Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

SGK Prim Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İşverenin görevlerinden bir tanesi işçinin SGK primini ödemektir. Bu prim ile çalışanın sosyal güvencesi oluşur ve sağlık hizmetlerinden hem kendisi hem de bakmakta yükümlü olduğu kişiler yararlanabilir. Emekli olabilmek için SGK primlerinin düzenli olarak yatması gerekmektedir. Eğer sizde SGK priminizi sorgulamak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

ABONE OL
31 Temmuz 2021 19:21
SGK Prim Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşverenin görevlerinden bir tanesi işçinin SGK primini ödemektir. Bu prim ile çalışanın sosyal güvencesi oluşur ve sağlık hizmetlerinden hem kendisi hem de bakmakta yükümlü olduğu kişiler yararlanabilir. Emekli olabilmek için SGK primlerinin düzenli olarak yatması gerekmektedir. Eğer sizde SGK priminizi sorgulamak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

İşverenin görevi yalnızca maaş ödemesi yapmak değildir. Aynı zamanda yanında çalıştırdığı her işçi için SGK primi de ödemek durumundadır. Bu prim ile çalışanın sosyal güvencesi oluşur ve sağlık hizmetlerinden hem kendisi faydalanabilir, hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler faydalanabilir. Ayrıca SGK primi, çalışmayan bir kişi tarafından, bizzat da ödenebilmektedir. Eğer bu kişinin hane halkı geliri asgari ücretin üçte biri ve üçte birinden az ise, ödemeleri devlet tarafından yapılmaktadır. Bunun için gelir testi uygulamasına tabi tutulur.

Emekli olmanın en temel unsuru SGK primlerinin ödeniyor olmasıdır. SGK’sı hiç ödenmemiş ya da kısmi olarak ödenmiş bir kişi emeklilik aşamasında sorun yaşayacaktır. Bu adımda kişi ve kurumların en çok merak ettiği konuların başında ise SGK borç sorgulama işlemi gelmektedir. Kurumlar ceza ödememek için, kişiler de emeklilik hakkına erişebilmek için bu sorgulamayı yapmak istemektedir. Tabi bu noktada e – devlet platformu yine devreye girmektedir. Hem 4a, hem 4b, hem de 4c’liler bu platform üzerinden sorgulama yapabilirler.

E – Devletten SGK Borç Sorgulama

E – devler kapısından çok basit bir şekilde SGK borç sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ linkinden sisteme giriş sayfasına ulaşmak gerekmektedir. Bu sayfada kişiden TC kimlik numarası ve giriş şifresi istenir. Aynı sisteme herhangi bir bankanın internet bankacılığı aracılığı ile de ulaşabilirsiniz. Kimliğimi doğrula adımından giriş yaptıktan sonra ilgili menüye erişebilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız aynı adımdan, şifremi unuttum butonuna tıklamanız gerekecektir. Sizden istenilen bilgileri girdikten sonra sistem size yeni şifre belirleyebilmeniz için ekran açacaktır.

E – devlet platformundan ulaşmanız gereken menü ise Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama adımıdır. Bu adımdan toplam prim gününüzü görebilir, aylara bölünmüş toplam prim durumunuzu gözlemleyebilirsiniz. 4A, 4B ve 4C olsanız da aynı sistem üzerinden SGK borç sorgulama işlemini sağlayabilirsiniz. Böylece SGK dairelerinde oluşan uzun kuyruklar artık söz konusu olmayacaktır. Kişi ve kurumlar bu sistem üzerinden kolayca borcuna ulaşabilmektedir.

SGK İşveren Borç Sorgulama İşlemleri

İşverenlerin de SGK primi ödeme yükümlülükleri bulunduğundan, bu ekranlar en az bireysel kullanıcılar kadar, kurumsal kullanıcılar tarafından da ziyaret edilmektedir. İşverenin ödemekle yükümlü olduğu borç tutarları bu sistem üzerinden rahatlıkla gözlemlenebilir. Aynı zamanda işveren https://uyg.sgk.gov.tr/EborcSorgu/ adımından da kendi SGK borcunu sorgulayabilir.

Bu ekrana TC kimlik numarası ve şifre girilmelidir. Güvenlik doğrulama adımından da geçtikten sonra sisteme giriş yapılır. Ekran açıldıktan sonra borç sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu ekran üzerinden işverenin SGK’ya olan tüm borçları sisteme dökülecektir. Hatta borçların hangi döneme ait olduğu bilgisine, kimin adına olduğuna da aynı sayfadan erişmek mümkün. Eğer firma eskiye dönük ödemelerini görmek isterse dekont görüntüleme adımından bu sayfalara da ulaşabilecektir.

E – SGM Ekranından SGK Borç Sorgulama Yapmak

SGK borç sorgulama işlemi yapmanın diğer bir alternatifi de E – SGM ekranını kullanmaktır. 4A SSK hizmet dökümüne ulaşmak için de aynı sayfa kullanılabilir. Bu ekranlara TC kimlik numarası, cilt numarası ve doğum yılı girilmelidir. Ardından nüfusa bağlı olunan il seçilmeli ve cinsiyet adımı işaretlenmelidir. Daha sonra sorgula adımı tıklanarak beklenir.

Açılan sayfada hizmet bilgisi tıklanmak sureti ile istenilen ekrana ulaşılabilir. Burada SGK hizmet dökümü için 4A hizmet bilgisi adımı kullanılmalıdır. Böylelikle SGK borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir ve online olarak borcunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer Türk vatandaşı değilseniz ikamet tezkere numaranızı yazarak da aynı ekran üzerinden sorgulama sağlayabilirsiniz. İşverenler için erken ödeme, toplu ödeme gibi durumlarda indirimler söz konusu olmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.