DOLAR 9,0006-0.04%
EURO 10,40580.02%
STERLIN 12,25220%
ALTIN 508,220,11
BIST 1.416,301,31%
BITCOIN 5139013,29%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

05 41

İMSAK'A KALAN SÜRE

PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar ?

PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar ?

PTT şubelerinden yapılan işlemlerde PTT kart sayesinde uzun kuyruklar ortadan kalktı. PTT kart ile işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız hesap numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Yazımızın devamını inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

ABONE OL
31 Temmuz 2021 12:04
PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PTT şubelerinden yapılan işlemlerde PTT kart sayesinde uzun kuyruklar ortadan kalktı. PTT kart ile işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız hesap numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Yazımızın devamını inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

PTT Kart, çıkarıldığı günden itibaren şubelerin önünde oluşan uzun kuyrukları ortadan kaldırarak işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlamıştır. PTT şubelerinden yapılan işlemleri PTT Kart ile gerçekleştirmek için hesap numarasını bilmek gerekmektedir.

Hesap Numarası İle Hangi İşlemler Yapılabilir?

PTT hesap numarası, birinin hesabına para gönderilmek istenirse bilinmesi gereken bir numaradır. Aynı zamanda başka birisi tarafından kendi hesabına para gönderilecek kişi hesap numarasını öğrenerek kendisine para gönderecek kişiye vermelidir. Bankalar her ne kadar IBAN numarasının kullanılmasını tavsiye etseler de hesap numarası daha kısa olduğu için daha akılda kalıcıdır.

PTT Hesap Numarasını Öğrenmenin Yolları Nelerdir?

Hesap numarasını öğrenmek için yeni kartlarda kullanıcının adının ve soyadının yazdığı bölümün altına bakılması yeterlidir. Burada 8 haneli hesap numarası hemen öğrenilebilir. Eski nesil PTT kartlarında ise durum biraz farklıdır çünkü hesap numarası kart üzerinde yazmaz. Bu kartlarda ön yüzde yer alan numara hesap numarası ile karıştırılmamalıdır. Ön yüzde yer alan bu numara kart numarasıdır. Kart numarası kartın fiziksel varlığını ve geçerliliğini tescil etmekten başka işe yaramaz ve işlem yapmak için kullanılamaz. Hesap numarasının kartın üzerinde yer almadığı durumlarda kart sahibi, hesap numarasını IBAN numarası yardımıyla öğrenebilir.

IBAN numarası öğrenildikten sonra numaranın son 16 hanesine bakılmalıdır. IBAN numarasının son 16 hanesi kişiye hesap numarasını verecektir.

IBAN Numarasını Öğrenme Yolları

IBAN numarasını çağrı merkezi yoluyla öğrenmek için 444 1 788 numarasını aramak gerekir. Numara arandıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanılır ve T.C. kimlik no veya kart numarası söylendikten sonra IBAN numarası öğrenilir.

IBAN numarasını internet bankacılığı yoluyla öğrenmek de mümkündür. Müşteri no ve T.C. kimlik no bilgileriyle giriş yapıldıktan sonra istenilen karta ait IBAN numarası görüntülenebilir.

IBAN numarası ATM üzerinden de öğrenilebilir. ATM’ye giriş yapıldıktan sonra karst bilgileri menüsünün açılması yeterlidir. Bunun dışında kart ile alışveriş yapıldıktan sonra alınacak dekontta da IBAN numarası yer alır. Bazı kartlarda IBAN numarası kartın arkasında da yer almaktadır.

PTT Kart Hesap Numarası İle Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hesap numarası ile bakiye sorgulama, hesap numarasıyla en sık yapılan işlemdir ve ATM’ye gidildikten ve giriş yapıldıktan sonra hesap numarasının girilmesi ile yapılır. Bakiye sorgulamak için diğer bir yöntem ise çağrı merkezini aradıktan ve kimlik bilgilerini verdikten sonra hesap numarasını vermektir.

PTT Kart Hesap Numarası İle Para Yatırma Ve Gönderme

PTT ATM’lerinden para yatırmak için hesap numarası kullanılmak istenirse izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • ATM ekranında Giriş tuşuna basılır,
  • Hesaba para yatırma işlemi seçilir ve T.C. kimlik no girilir,
  • Telefon numarası girilir,
  • Para gönderilecek kişiye ait hesap numarası girilir,
  • Yatırılmak istenen tutar girilir ve işlem onaylanır.

Eğer kişi kendi adına gönderilen parayı hesap numarası ile çekmek istenirse aynı adımlar uygulanır fakat hesap numarası bölümüne farklı olarak kendi hesap numarasını girer. Eğer para gönderen kişi yanlış hesap numarasına para göndermişse parayı alan kişi kendi hesap numarasını girdiğinde numaralar örtüşmeyecektir ve bu yolla karışıklıklar önlenmiş olur.

Kişi hesap numarası ile kendi hesabına gönderilmiş olan paranın durumunu da öğrenebilir. Bu da kart PttMatik’e sokulduktan sonra hesap numarası girilerek yapılabilir. PTT müşterisi olan veya olmayan kişiler kendi adlarına para yatıp yatmadığını kontrol etmek isterlerse bunu şubelerden veya çağrı merkezinden de yapabilir. Şubelere ve çağrı merkezlerine T.C. kimlik no verildikten sonra PTT kart hesap numarası verilerek sorgulama işlemi kolayca yapılabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.