DOLAR 13,0589-4.54%
EURO 14,8064-4.78%
STERLIN 17,4047-4.53%
ALTIN 768,62-1,28
BIST 1.856,762,60%
BITCOIN 7427071,25%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

12 58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ziya Selçuk İstifa Mı Etti ? Yeni MEB Bakanı Kim Olacak ?

Ziya Selçuk İstifa Mı Etti ? Yeni MEB Bakanı Kim Olacak ?

ABONE OL
30 Temmuz 2021 00:57
Ziya Selçuk İstifa Mı Etti ? Yeni MEB Bakanı Kim Olacak ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ziya Selçuk İstifa Mı Etti yeni MEB bakanı kim olacak. Twitter da dolaşan bilgilere göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk İstifa Etti. Resmi kaynaklardan herhangi bir bilgi elde edilmemesine karşın sosyal medyada haberi doğrulayan sayısı oldukça yüksek . Peki MEB Ziya Selçuk Kimdir. Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Prof. Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanımız. Covid-19 sebebi ile evde kalmamız gereken günlerde Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile birlikte en çok göz önünde olan isimlerden biri kendisi. Zira sağlık koşulları sağlandığında eğitim en önemli konulardan biri. Çocukların okula gidebildiği bir sistem mümkün olmayınca, eğitim eve taşındı. Gönüllü öğretmenler ve çalışan pek çok işçi ile birlikte bu düzen sağlandı. Çocuklar EBA TV’den ve internetten eğitimine devam ediyor…

Onun yaşamından kareler düşledim yazarken. Birazdan siz de okuyunca düşleyeceksiniz belki aynı şeyleri. Anlaşılmayan, dışlanan bir çocukluktan bugünlere uzanan, başarının tesadüf ve şans sözcüğüne sığmayacak kadar başka bir şey olduğunu ifade eden bir yaşamın hikâyesi bu…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kimdir? biyografisi

Çocukluğu ve eğitim hayatı
Ziya, 1 Mayıs 1961’de, Ankara’da, Gölbaşı ilçesine bağlı Emirler Köyü’nde dünyaya gözlerini açtı. Onun yaşamı buraya köklenmiş denebilirdi. Zira anne babası şehre göçmeye karar verdiğinde o, yanında bir erkek kalsın diye düşünülerek babaannesi ile köyde bırakılmıştı. Burada henüz minicik bir çocukken, 4,5 yaşında ilkokula başladı. İlkokula gitmek için doğru bir yaş değildi. Ziya da uyum sağlayamadı. Nagehan Alçı’ya bir davette, yıllar sonra silinmeye yüz tutmuş keskin kokan bir anı olarak şöyle anlatacaktı o günleri:

“Öğretmen A harfi çiz diyor, ben ters A çizip, ortasına da iki nokta koyuyorum. Daha küçük bir çocuğum, aklım oyunda. Nereden bileyim A’yı. Köyde gördüğüm ineğin gözlerine benzetiyorum ters A’yı. İçine nokta koyuyorum. Ama bunu anlamadılar. Beni geri zekalı zannettiler. Sonra şehre gittik, orada da okulda uyum sorunları oldu. Hep kaçardım, bir kez sınıfta kaldım.”

Evet, şehre ailesinin yanına gelmişti nihayet; ama zorlanıyordu. Tüm okul yaşamı boyunca arkadaşları ve hatta öğretmenleri, onu farklı ilan etmişti. ‘Ben asosyaldim!’ diye kendine ve o gün bir gazeteciye itiraf edebiliyordu. Ama bugünlere kolay gelmemişti. Yine de başarmıştı ve asosyallikten bir iletişim uzmanına, öğretmene dönüşmüş, nihayetinde Milli Eğitim Bakanlığına uzanan bir yaşamın öyküsüydü bu aynı zamanda…

Evet, insanlarla iletişim kuramıyordu ve sonra bir kitap okudu, hayatını değiştirmeye karar verdi. Kendi cümleleri ile aktarmak gerekirse şöyle ifade ediyordu bu dönüm noktasını:

“İnsanlarla iletişim kuramıyordum. Dediğim gibi ben asosyaldim. Sonra Necip Fazıl’ın, ‘Bir Adam Yaratmak’ adlı piyesini okudum ve ben de kendimi yarattım.”

Kendi kendine meydan okumuş, kendiyle savaşından zaferle çıkmıştı. Bir insanla konuşmak belki başta çok zordu; ama başarmıştı. Selçuk, o gün o davette 20 yaşına kadar bir kadınla hiç konuşmamış birisi olarak karşısındaki kadınlara konuşurken bunun ne kadar anlamlı ve bir o kadar heyecan verici olduğundan bahsediyordu. Anlamlıydı, çünkü bu davet 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için verilmişti…

İletişimini kuvvetlendirme konusunda ise şöyle anlatıyordu kendini Selçuk, Alçı’ya:

“Otobüse biniyordum ve o gün için kendime ödevler veriyordum. Tanımadığım iki kişiye saat sormak ya da selamlaşmak gibi. Başka bir gün kumaş almayacağım halde kumaşçıya giriyor ve pazarlık yapıp çıkıyordum. Böyle böyle iletişim kurmayı, sosyalleşmeyi başardım.”

Liseyi, Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamlayan Selçuk, Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Gelişim Psikolojisi üzerine yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını ise, 1989’da, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik üzerine yaptı.

Takip eden süreçte Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda Öğretim Görevlisi olarak yer alan Ziya Selçuk, Doçentlik ve Profesörlük unvanlarını da burada aldı…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.