DOLAR 13,5500-1.03%
EURO 15,3534-1.29%
STERLIN 18,0342-1.1%
ALTIN 785,100,84
BIST 1.857,112,62%
BITCOIN 7656624,12%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

12 58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Plaka Üzerinden Trafik Cezası Öğrenme

Plaka Üzerinden Trafik Cezası Öğrenme

Araç alırken size aracın bir cezası olmadığını söylemiş olsalar bile sizin öğrenmeniz daha iyidir. Bazen de araç sahipleri, bilgileri dışında gelişen trafik cezaları ile karşı karşıya kalabiliyor. Yazımızın devamında plaka üzerinden trafik cezasının nasıl sorgulanacağını öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
30 Temmuz 2021 20:24
Plaka Üzerinden Trafik Cezası Öğrenme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araç alırken size aracın bir cezası olmadığını söylemiş olsalar bile sizin öğrenmeniz daha iyidir. Bazen de araç sahipleri, bilgileri dışında gelişen trafik cezaları ile karşı karşıya kalabiliyor. Yazımızın devamında plaka üzerinden trafik cezasının nasıl sorgulanacağını öğrenebilirsiniz.

Bazen araç sahipleri, bilgileri dışında gelişen trafik cezaları ile karşılaştıklarında şaşırabiliyorlar. En çok rastlanan bu durum genellikle aşağıdaki cezalar için söz konusu oluyor;

  • Hız sınırını aşmak,
  • Kırmızı ışıkta geçmek,
  • Araç içerisinden seyir halindeyken çöp atmak,
  • Seyir halindeyken sigara içmek ya da cep telefonu ile ilgilenmek,
  • Emniyet kemeri takmamak,
  • HSG kaçak geçiş yapmak,

Bu trafik cezaları en sık uygulananlar. Genellikle sürücüler ellerine tebligat geçtiğinde bu cezaları ödemekle yükümlü olduklarını anlıyorlar. Ancak bazı şüpheli durumlarda da sürücüler araçlarına it kesilmiş bir trafik cezası olup olmadığını merak ediyor. Artık araca ait kesilmiş olan tüm trafik sigortaları tebligat gelmeden de öğrenilebiliyor.

İnternetten Plakadan Ceza Sorgulama

Plakadan trafik sigortası soğrulama için en sık başvurulan platformlardan bir tanesi Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesidir. Bu hizmet için https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx linkini kullanmak yeterlidir. Yalnızca araç plakası kullanılarak araca ait geçmişe dönüş ve güncel trafik sigortası borçları görülebilir.

Plakadan ceza sorgulamanın bir diğer yolu da https://www.turkiye.gov.tr/ linkini kullanmaktır. Bu platformda bulunan E – hizmetler sekmesi üzerinden plakayı yazmak sureti ile ceza sorgulaması yapılabilir. Bu platform üzerinden son 1 yıla ait trafik cezalarını görüntülemek mümkündür. Hatta bu platform üzerinden cezanın yazıldığı tarih, hani il ve ilçede yazıldığı, araç sahibinin TC kimlik numarası ve ceza sebebi de görüntülenebilir.

Bankadan Plakadan Ceza Sorgulama

Artık bankalardan da trafik cezası sorgulama ve ödeme yapılabiliyor. Banka müşterileri kendi bankalarının şubelerine giderek, internet bankacılığını kullanarak ya da çağrı merkezine ulaşarak araçlarına ait trafik sigortalarını görebilirler. Ancak bazı bankalar için yalnızca plaka bilgisi yeterli olmayacaktır. Ayrıca borcu öğrenmek için arayan kişinin aynı zamanda araç sahibi olması da yine bazı bankalar için önemlidir.

Banka müşteri hizmetlerine ileteceğiniz plaka bilgisi sayesinde müşteri temsilcisi yansıyan borç bedelini sizlere iletecektir. Ancak bu trafik cezasının ayrıntısını öğrenmek bankalardan mümkün olmayabilir. Genellikle trafik cezası ayrıntısını bilen kişiler, banka sistemine kayıtlı kartları ile bu cezayı ödemek için müşteri hizmetlerini ararlar. Ancak en doğru ve ayrıntılı bilgiler Emniyet Genel Müdürlüğü ve E – devlet üzerinden alınabilir.

Not: Araç plakası üzerinden araçlar hakkında bilgi alınması için kişilerin araç sorgulama yapması gerekmektedir. Araç sorgulama hizmetleri plaka üzerinden yapıldığı için plakadan araç sorgulama olarak da adlandırılmaktadır. Plakadan araç sorgulama işlemlerinde kişilerin sadece plakayı bilmesi yeterli olmaktadır. Bu kapsamda sizler de kolay bir şekilde plaka üzerinden plakadan araç sorgulama yapabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.