DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
STERLIN 12,77201.31%
ALTIN 525,89-0,78
BIST 1.409,56-0,15%
BITCOIN 5727198,42%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

05 44

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ölen Kişinin Borçları Kime Kalır ?

Ölen Kişinin Borçları Kime Kalır ?

Kredi ve kredi kartı borçları olan kişi ölürse ne olur, borç oğullara kalır mı veya eş bu borcu ödemek durumunda mıdır gibi sorular, banka çalışanlarına yöneltilen önemli sorulardan bir tanesidir. Yazımızda kişinin kart veya kredi borcu ne olur gibi alt başlıklara değineceğiz ve detaylı olarak cevaplar vereceğiz.

ABONE OL
30 Temmuz 2021 19:48
Ölen Kişinin Borçları Kime Kalır ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kredi ve kredi kartı borçları olan kişi ölürse ne olur, borç oğullara kalır mı veya eş bu borcu ödemek durumunda mıdır gibi sorular, banka çalışanlarına yöneltilen önemli sorulardan bir tanesidir. Yazımızda kişinin kart veya kredi borcu ne olur gibi alt başlıklara değineceğiz ve detaylı olarak cevaplar vereceğiz.

Bankalar tarafından sunulmakta olan krediler, genel olarak hayat sigortası ile beraber sunulmaktadır. Herkesin de bildiği gibi krediye başvuru yaptıktan sonra ufak bir miktar ekstra olarak hayat sigortası ödemesi yapmak durumunda kalırsınız. Başta bu ücret çok gereksiz bir rakam olarak sizlere gözükse de, ölüm durumunda ne kadar önemli ortaya çıkıyor. Kredi ve kredi kartı borçlarında ölen kişinin ne olur, borç oğullara kalır mı veya eş bu borcu ödemek durumunda mıdır gibi sorular, banka çalışanlara ve bizlere yöneltilen önemli sorulardan bir tanesidir. Doğal olarak herkesin kafasında bir soru işareti ve bu konuda farklı yargılar bulunmaktadır. Öncelikli olarak bu yazımızda kişinin kart veya kredi borcu ne olur gibi alt başlıklara değineceğiz ve detaylı olarak cevaplar vereceğiz.

Ölen Kişinin Borçları Kime Kalır?

Bankalar toplumda finansal kaynakları ve kredi ürünlerini sunan şirketlerdir. Vatandaşlarımız bu şirketleri tercih ederek nakit gereksinimlerini karşılamakta ve bunların ödemesini aylık olarak bankaya yapmaktadır.

Fakat ölüm gibi durumlarda borçların kime kalacağı devamlı bir soru işareti olmuştur. Öncelikle ortada imzalanmış bir belge olmadığı sürece, kişinin borçları ailesine kalır. Fakat resmi kurumlara olan borçlar, kişinin hayat sigortası varsa eğer sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Yalnız kişi kendine hayat sigortası yaptırmadıysa, tüm borçlar ailesine kalmaktadır. Yalnız eğer ölen kişinin miraslarından ve borçlarından yararlanmak istemiyorsanız, redd-i miras yaparak her şeyden muaf olabilirsiniz. Bu durumda cebinizden çıkan herhangi bir tutar olmaz. Bu sebepten dolayı resmi kurumlara olan borçları iyi bir şekilde araştırmanızı önermekteyiz. Kişinin eğer hayat sigortası varsa, bunları resmi kurumlara götürmeniz gerekmektedir. Götürmeniz durumunda tüm borçlar sigorta şirketleri tarafından ödenir. Sizlerin borcu olmaz ve yasalar ile bu durum tamamen düzeltilir. Yalnız bu durum hiçbir şekilde resmi olmayan durumlar için(sağa sola borç, kişilere, şahıslara borçlar) geçerli değildir.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Örnek olarak bir yakınınızın kredi kartı borcunun olduğunu düşünelim ve bu tutar 10 bin TL tutarında olsun. Kredi kartı borcunu yapmadan önce herhangi bir hastalığı yoksa, hayat sigortası yaptırabilir. Yani kişi eğer kendine hayat sigortası yaptırdıysa, ölen kişinin borcu sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Yalnız dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar bulunmaktadır. Bu yüzden kredi kartı borcu olmadan önce mutlaka hayat sigortası yapılmalıdır. Bu 10 bin TL borcu ölen kişinin yaptırdığı sigorta şirketi tarafından ödenir. Fakat eğer kişinin hayat sigortası yoksa, ölen kişinin yakınlarına borç kalır. Eğer bir yakınınız vefat ettiyse, bankalara gidip borcu olup olmadığını sormanız gerekiyor. Eğer borç varsa bu borcu ödememek için bazı işlemler yapmanız gerekiyor. Eğer mirasçılar bu borcu ödemek istemezlerse redd-i miras yaparak kredi kartı borcunu da ödemekten muaf olabilirler. Fakat kalan maddi imkanlar varsa, bunlardan da vazgeçmiş olurlar. Ölen kişinin eğer hayat sigortası varsa, bunu bankaya götürmeniz ve evraklar ile borcu sildirmeniz gerekiyor.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Son zamanlarda bankaların aktif ettiği yaratıcı kampanyalar ve düşük faiz oranları, vatandaşları kredi çekme konusunda teşvik etmektedir. Ayrıca esnek ödeme planlarının da devreye girmesi ile beraber, vatandaşlar nakit ihtiyacında ilk olarak bankaları tercih ediyor. Buna ek olarak eğer kişi daha önce kredi çektiyse ve olası durumlarda krediyi alıp vefat ettiyse, borcun ne olacağı akıllara gelen soruların başında yer almaktadır. Aynı kredi kartında olduğu gibi kişi eğer kredi çekmeden önce kendine hayat sigortası yaptırdıysa, ölen kişinin borcu yakınlarına kalmaz ve sigorta şirketi tarafından ödenir. Yani 100 bin TL borç olduğunu düşünelim, kişinin yakınları bankaya giderek hayat sigortası evraklarını götürür ve borç sigorta şirketi tarafından ödenir. Fakat burada önemli nokta kişi krediyi çekerken, hiçbir şekilde sağlık sorununa sahip olmaması gerekiyor. Hastalık bir anda gelişti veya ölüm bir anda olduysa, sigorta şirketi ödemeyi yapar. Yani sigortası olan kişilerin borçları yakınlarına kalmaz. Zaten hayat sigortaları artık her kredide zorunlu olduğu için, bu durumdan rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Az önce sizlere ölen kişinin kredi kartı borcunun olası durumlarda yakınlarına kalacağını aktarmıştık. Şimdi kredi kartı borcu babanızdan veya annenizden sizlere kaldı diyelim. Bu durumda bankalar sizlere taksitlendirme ve yapılandırma olanağı vermektedir. Yani sizlerin az bir gelirinin olduğunu düşünelim, gelirinizi bankaya ibraz ederek çeşitli taksitlendirmeler yapabiliyorsunuz. Fakat her banka bu kolaylığı sağlamıyor. Bu sebepten dolayı herhangi bir olası durumda bankayla görüşmenizi mutlaka önermekteyiz. Taksitlendirme işlemlerinde sizlere azda olsa faiz ödemesi ilavesi eklenebilir. Bu yüzden bir yakınınız öldüyse eğer bankayla sıklıkla görüşmeniz ve taksitlendirme istemeniz gerekiyor. Taksitlendirme işlemleri de yalnızca banka şubeleri üzerinden yapılıyor. Gişe görevlisine giderek durumu anlatmanız durumunda, bireysel bankacılık çalışanları sizlere yardımcı olacaktır. Ama demiş olduğumuz gibi kredi kartı borçlusunun hayat sigortası olup olmadığını mutlaka ve mutlaka öğrenmenizi öneririz.

Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu

Hayat sigortalarının yapılma şartları arasında birçok madde bulunuyor ve bu maddelere göre hayat sigortası devreye giriyor. İlk olarak dikkat edilmesi gereken madde, kişinin herhangi bir sağlık sorunun olmaması ve belirli bir yaşın üzerinde olmamasıdır. Zaten böyle bir durumda kişiye hayat sigortası yapılması söz konusu değildir.

Fakat bu şartlara kişi uyuyorsa eğer, hayat sigortası yapılır. Örnek olarak babanız kredi çekti ve çekmesinin devamında kansere yakalandığını düşünelim. Fakat krediyi çekmeden önce hiçbir şekilde sağlık sorunu yoktu ve hayat sigortası yaptırdı. Bu durumda kanserden ölmesi durumunda kişinin borcu sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Yani krediyi alırken sağlık sorunu yoksa, herhangi bir engel çıkmaz ve tüm borç ödenmektedir. Zaten kredi çekerken hayat sigortası en önemli şarttır ve hayat sigortası yapılmadan, bankalara kendini güvence altına almazlar ve kredi olanağı sunmazlar. Doğal olarak babanız veya anneniz vefat ettiyse, hayat sigortası poliçelerini bankaya ibraz etmenizi sizlere öneririz. Kanser dahi olsa sigorta şirketi bu borcu öder.

Bankadan Kredi Çeken Kişi Ölürse

Bankalar müşterilerine kredi imkanı sunarken, belirli teminatları alır ve bu teminatlara göre kredi olanağı sunarlar. Bu teminatların en başında da hayat sigortası gelmektedir. Kişi eğer herhangi bir durumda vefat ederse, banka borcu tahsil etmek için hayat sigortası yaptırtmaktadır. Yani kredi çekilmeden önce 300-500 TL civarı olan hayat sigortası prim ödemesi, son derece önemli bir tutardır. Eğer krediyi çekip vefat ederseniz, borç ailenize kalmayacaktır. Zaten kredilerde hayat sigortası zorunlu olduğu için, arkanızdan kalan borç sigorta şirketi tarafından ödenir. Sizlere herhangi bir şekilde borcunuz var gibi mesajlar gelirse, itibar etmeyiniz. Hayat sigortası poliçelerini bankaya iletiniz. Sigorta şirketi tüm detaylara baktıktan sonra, bankaya kalan borcu öder. Fakat önceki ödemelerin geri alınması gibi durumlar söz konusu değildir. Özet olarak bir babanız veya anneniz öldüyse, hayat sigortası olup olmadığını mutlaka araştırın ve bunları bankaya raporlar halinde ibraz ediniz. Bu durumda borç size kalmayacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.