DOLAR 9,15460.81%
EURO 10,63470.8%
STERLIN 12,53640.82%
ALTIN 525,670,42
BIST 1.413,54-0,23%
BITCOIN 5334784,42%
İstanbul
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

12 55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Maaşta İcra Varken Diğer İcralar Ne Olur ?

Maaşta İcra Varken Diğer İcralar Ne Olur ?

Eğer icraya düştüğünüzde borcunuzu ödemezseniz banka ve ya başka bir kurum sizin çalıştığınız maaşınıza haciz koymaktadır. Bu yasal bir uygulama olduğu için hiçbir hak talep edemezsiniz. Eğer maaşınıza icra koyulduysa ve bu icra varken diğer icralara ne olur diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

ABONE OL
30 Temmuz 2021 12:14
Maaşta İcra Varken Diğer İcralar Ne Olur ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğer icraya düştüğünüzde borcunuzu ödemezseniz banka ve ya başka bir kurum sizin çalıştığınız maaşınıza haciz koymaktadır. Bu yasal bir uygulama olduğu için hiçbir hak talep edemezsiniz. Eğer maaşınıza icra koyulduysa ve bu icra varken diğer icralara ne olur diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ödemediğiniz kredi ve ürünleri belli bir süre sonra icraya verilmektedir. Bu süre 90 gün olarak belirlenmiştir. Eğer icraya düştüğünüzde borcunuzu ödemezseniz banka ve ya başka bir kurum sizin çalıştığınız maaşınıza haciz koymaktadır. Bu yasal bir uygulama olduğu için hiçbir hak talep edemezsiniz. Eğer maaşınıza icra koyulduysa ve bu icra varken diğer icralar ne olur diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Maaşınıza İcra İşlemi Nasıl Yapılır?

Borçlarınızdan ötürü maaşlarınıza konan haciz sadece işçinin çalıştığı maaşa haciz konulmaktadır. Eğer emekli iseniz böyle bir durum söz konusu değildir. Devletin verdiği hiçbir paraya kimse icra işlemi uygulayamaz. Eğer çalışıyorsanız ve maaşınıza haciz koyulacağına dair yazı aldıysanız önümüzdeki maaşınızda maaşınızın 4de 1’i borca kesilecek ve üzeri sizin hesabınıza yatacaktır. Borcunuz bitesiye kadar bu ödemeleri yapmaktasınız. Bu uygulama yasal bir süreç olduğu için hiçbir şekilde bir yere şikayet edemezsiniz. Bu işlem çalıştığınız yerden kesilerek ödenecektir. Maaşınızın %25’i borcunuza kesilerek %75’i hesabınıza yatacaktır. Yani sizin bir ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Aynı Anda İki Haciz Olur mu?

Aldığınız maaş da eğer bir haciz uygulanıp icra kesintisi yapılıyorsa başka bir borcunuz da olsa başka hiç kimse başka kesinti yapamazlar. Yasa gereği sadece %25 oranında bir kesinti uygulanmaktadır. Bu kesintiyi de ilk yapan kişi icra kesintisine hak kazanır. Diğer kişiler bu kişinin borcunun bitmesini ve icranın kalkmasını beklemektedirler. Eğer bir borcu bitirdiyseniz diğer icralarınız da tekrardan maaşınıza haciz koyabilirler. Bazı firmalar icra işlemi için sıraya girerek sizin çalıştığınız yere yazı göndermektedir. Bu yazıları gönderdiğinde sıraya girerler ve ilk biten icra işleminden sonra diğer icra işlemi sizin borcunuzu ödemeniz için haciz koyarlar. Yani bu durumla karşılaşmak istemiyorsanız avukatlarla anlaşarak borcunuzu ödeyebilir ve ya takside bağlayarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Maaş dışında kalan yıllık izin ücreti, ihbar tazminatı ve en önemlisi kıdem tazminatı da bu haciz işlemlerine girebilmektedir. Yargıtay’ın son verdiği kararla kıdem tazminatı da bu haciz işlemlerine girmektedir. Kıdem tazminatınızı eksiksiz almak istiyorsanız icra borçlarınızı taksitlendirin ve ödeme işlemine başlamalısınız.

İşçi İcra Geldiğinde Ne Yapmalı?

Tekrar söylemek gerekirse bu yasal bir süreç olduğu için bir itirazınız olmayacaktır. Eğer borç kesilmeye başlamadan yazı gelirse hemen alacaklı kişinin avukatına giderek, borcu en yakın zamanda ödeyeceğini ikna etmeli ve pazarlık ederek isterse taksitlendirme işlemi de yapabilmelidir. Bu şekilde avukat haciz işlemini durdurabilir ve sizin borcu dediğiniz tarihte ödemenizi bekleyebilmektedir. Eğer yine ödeme yapmazsanız borcu faizi ile birlikte ödeyeceksiniz. Avukatların bu durum karşısında merhametli olduklarını söyleyemeyiz.

Banka Borçları Ne Zaman İcra Getirir?

Günümüzde en çok icra dosyaları banka ve banka ürünlerinden gelen borçlar olduğunu söylemek isteriz. Siz bankadan kredi ve ya kredi kartı kullandığınızda bu kullandığınız ürünlerin borçlarını aylık olarak geri ödemektesiniz. Krediyi belirlediğiniz vade kadar kredi kartını ise kullandığınız kadar ödemektesiniz. Eğer kredi ve kredi kartı ödemelerinizi yapmazsanız ve bu süre 3 ay  olursa banka sizi idari takibe alır ve borcun ödenmesi için icra takibi başlatmıştır. Avukata düşen borcunuzu da ödemezseniz ve eğer çalışıyorsanız maaşınıza yukarda bahsettiğimiz gibi icra takibi başlatılacaktır. Yani borç ödeme süresini 90 gün açtıktan sonra icra takibi başlatılacaktır.

Emeklilerin Maaşına İcra Gelir mi?

Eğer emekliyseniz maaşınıza hiçbir şekilde icra ve haciz işlemi uygulanmamaktadır. Sadece sizin kendi isteğinizle bu işlem olmaktadır. Eğer siz borcunuzu maaşınızdan kesilmesini taahhüt ederseniz avukat sizin borcunuzu emekli maaşınızdan kesebilir. Siz istemediğiniz sürece hiçbir şekilde haciz işlemi başlatılmamaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.