DOLAR 8,9549-0.17%
EURO 10,3541-0.31%
STERLIN 12,2052-0.11%
ALTIN 504,47-0,45
BIST 1.412,051.01%
BITCOIN 5072922,81%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

12 56

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Olur ?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Olur ?

Kredi kartı ve kredi borçlarını ödemekte zorlanan kişilere borç yapılandırma alternatif olarak sunulan bir çözümdür. Borcunu yapılandırmak isteyenler ilk olarak bankaları ile görüşmeleri gerekmektedir. Haberimizin devamında borcunuzu nasıl yapılandıracağınızı öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
30 Temmuz 2021 11:58
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Olur ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kredi kartı ve kredi borçlarını ödemekte zorlanan kişilere borç yapılandırma alternatif olarak sunulan bir çözümdür. Borcunu yapılandırmak isteyenler ilk olarak bankaları ile görüşmeleri gerekmektedir. Haberimizin devamında borcunuzu nasıl yapılandıracağınızı öğrenebilirsiniz.

Borç yapılandırması; kredi kartı ve kredi borçlarını ödemekte zorlanan kişilere alternatif olarak sunulan bir çözümdür. Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyenlerin ilk olarak bankaları ile görüşmeleri gerekir. Banka, bu işlem için öncelikle borcu hesaplar. Banka, borcu hesaplarken kişinin kredi kartının ödenmemiş toplam borcunu ve yaptığı taksitli alışverişlerin toplam borcunu dikkate alarak borcu yapılandırır. Yapılandırma sırasında bankalar, müşterinin bütçesi doğrultusunda borcu vadelere bölebilir. Kredi kartı borcu yapılandırmasında faiz oranının hesaplanması dikkate alınır. Ayrıca, ilerleyen dönemlerde faizlerin tekrar düşmesi durumunda yeniden yapılandırma söz konusu olur.

Akbank Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

BDDK’nın 2016 yılındaki kredi kartı borcu yapılandırmasına ait düzenlemesiyle kredi kartı borcu olanlara 72 aya kadar vade ile yapılandırma imkanı tanınmıştır. Akbank, düşük faiz uygulaması ile öne çıkan bir bankadır. Akbank, kredi kartı yapılandırma hizmetini ücretsiz sunmaktadır. Ayrıca, Akbank kişinin diğer bankalara olan borçlarını da yapılandırmasına olanak sağlamaktadır. Akbank’ta borçları dokuz aya kadar taksitlendirme imkanı sunulmaktadır. Akbank, müşterilerinin diğer bankalara olan borçlarını Akbank’a taşıma ve yapılandırma hizmeti vermektedir. Akbank’ta kredi kartının kullanılabilir limiti üzerinden en az 200 TL en çok ise 20.000 TL olmak üzere borcu transfer etme olanağı bulunmaktadır. Akbank borç transferi yapmak isteyenlerin aylık yaklaşık maliyet faiz oranları %2,42, yıllık ise %29,09 olacaktır. Akbank’ta kredi kartı borcu yapılandırması için kişinin Axess kredi kartı kullanması gerekir. Axess dışında Ek Kart, Business Kart kullananlar da olabilir. Farklı bankalardan kredi kartı olanların; borçlarını yapılandırmaları için öncelikle Axess kartı başvurusu yapmış olmaları gereklidir. Akbank’ın avantajı hem düşük faiz oranlarına sahip olması hem de başka bankalardaki borçların yapılandırılmasını sağlamasıdır. Ayrıca, faiz oranları düştüğünde kredi kartı borçları 72 ay vade ile yeniden düzenlenebilir. Akbank’a borç yapılandırması için başvurmayı düşünenler; Akbank şubesine giderek veya Akbank Direkt mobil uygulamasını telefonlarına indirerek bu işlemi tamamlayabilirler.

Garanti Kredi Kartı Yapılandırma

Garanti, kredi kartı borcu yapılandırması için öncelikle müşterilerinin son üç aydaki ödemelerini inceler ve müşterinin sicili temiz olduğu takdirde yapılandırma işlemine izin verir. Kısacası, Garanti Bankası’nın kredi kartlarından birini kullanan ve borçlarını geciktirmeden ödeyen bir müşteri, bu hizmetten faydalanabilir. Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi 9 taksite kadar uzatılabilir. Yapılandırmadan faydalanmak için, müşterinin en az birkaç dönemlik ödeme gecikmesi yaşaması gereklidir. Garanti Bankası’nın kredi kartı borcu yapılandırmasından faydalanmak için yapılması gereken tek şey, müşteri hizmetlerini aramak ve Garanti Bankası Bonus Kart Risk Birimi’ne bu talebi iletmektir. Talebin iletilmesinin ardından Garanti Bankası müşterisine yen bir ödeme planı çıkartacaktır. Garanti Bankası’nda borç yapılandırması yapmak kişinin kredi notunu veya skorunu olumsuz etkileyecektir.

Denizbank Kredi Kartı Yapılandırma

Denizbank kredi kartı borcu yapılandırma işlemiyle müşterilerinin borçlarını taksitlendirmekte ve tüketicinin belirlemiş olduğu faiz oranları ile de borçların ödenmesini sağlamaktadır. Denizbank’ta borç tutarlarına anapara, masraflar ve faiz oranları da ilave edilmektedir. Denizbank kredi kartı borcu yapılandırmasından faydalanmak için öncelikle bankanın bir şubesine gidilip bu talebi beyan etmek için dilekçe yazılmalıdır. Ayrıca, bankanın telefon bankacılığı hizmetinden faydalanmak mümkündür. Müşteri hizmetlerine bağlanılarak kredi kartı borcunun ödenmediği ve yapılandırmaya gidilmek istendiği beyan edilmelidir. Bununla beraber, Denizbank’ın sunduğu borç transfer ihtiyaç kredisi ürünü sayesinde kredi kartı borçlarını ödemek mümkündür. İhtiyaç kredisi ürünü; 36 aya varan faiz oranlarıyla bütün borçların tek bankada ve düzenli taksitler ile ödenmesine olanak sağlar. Bu krediden faydalanmak için sms ile başvuru yerine şubeye gidilerek başvuru yapılmalıdır. Sms ile yapılan başvurularda kredi notunun düşük olması gibi sebeplerden olumsuz cevap almak olasıdır.

Yapı Kredi Kredi Kartı Yapılandırma

Yapı Kredi kredi kartı borcu yapılandırması için bankanın müşteri hizmetleri numarası aranmalıdır. Bu hizmetten, bankanın kartını tek çekim kullanan ve taksitle tüm ödemelerini biriktirenler yararlanabilir. Yapılandırma için müşteri hizmetleri arandıktan sonra görevli, müşterinin gerekli şartları sağlayıp sağlamadığını kontrol eder. Kontrollerin tamamlanmasının ardından görevli, gereken gelir ve gider detaylarını müşteriden söylemesini ister. Bu bilgilerin alınmasının ardından banka, kişiye en uygun taksit ödeme planını hazırlayıp sunacaktır. Müşterilerin bu işlemden sonra taksitlerini zamanında ödemeleri gerektiğini unutmamaları şarttır. 2015 yılında çıkan bildirgeyle Yapı Kredi Bankası da 72 ay vade seçeneği sunan bankalar arasındadır. Yüksek miktarda borcu olan kişiler bir defaya mahsus olmak üzere 72 ay yapılandırma yapabilirler. Bu yapılandırmaya başvuranlar, bu süreçte normal bireysel kredi kullanımı yapabilirler. Kendi kartları ise kullanıma kapalıdır. 72 aylık vadede, yapılandırma esnasında kişinin borcu bankanın belirlediği faiz oranlarıyla tekrar hesaplanır. Ancak, borçlu olanların 72 aylık vade seçeneğinden yararlanıp yararlanamayacaklarını banka belirler. Vadeye bölünüp yapılandırılan borçlar üç dönem üst üste ödenmediği takdirde borçlu daha kötü durumlara düşebilir. Bu durumda, borçlara farklı ceza faizleri biner. Bununla birlikte, bankanın borcun tamamını tahsil etmek istemesine veya kişiyi icraya vermesine rastlanabilir.

Finansbank Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Finansbank’ta müşterilere kredi kartı borcunun asgari tutarı ödenmek koşuluyla kalan borcun banka tarafından o günkü faiz oranından biraz daha yüksek bir faiz oranıyla altı veya dokuz ay aralığında taksitlendirilmesi imkanı sunulmaktadır. Finansbank’ta bu işlemden faydalanmak isteyenlerin öncelikle müşteri temsilcisiyle görüşüp, borçlarının yapılandırmaya elverişli olup olmadığını sorgulamaları gerekmektedir. Finansbank, müşterilerine en uygun yapılandırma seçeneğini sunacaktır. Finansbank, müşterisinin tüm kredi kartı borcunu krediye çevirerek kartını kullanıma kapatabilir ve kredi kartı borcunun tamamını altı veya dokuz aya bölebilir. Ayrıca, Finansbank bazı durumlarda kişinin iki ekstre borcunun asgari tutarının dahi ödenmemiş olması şartını ararken, bazı durumlarda ise kartın üç ekstre borcunun ödenmeyerek kapanmış olması şartını arar. Finansbank böyle durumlarda kredi kartı borcunu taksitlendirme işlemi yaparak, kredi kartını da kullanıma tamamen kapatır. Ayrıca, Finansbank yapılandırma işleminde alt limit 250 TL, üst limit 100 bin TL olmak üzere işlem yapılmaktadır.

TEB Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

TEB kredi kartı borcu yapılandırma işleminden faydalanmak isteyenlerin yapması gereken ilk eylem; borcun asgari ödeme tutarını ödemektir. Ardından, TEB’e bu konu hakkında başvuru yapmak gerekir. TEB’in müşteri hizmetleri aranarak konu hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Müşteri temsilcisiyle görüşmenin ardından herhangi bir TEB şubesine gidilerek yazılı dilekçe ile başvuru yapılmalıdır. Başvurunun incelenmesinin ardından banka kişinin kredi kartı borcunu yapılandırarak taksitler halinde ödeme imkanı sunacaktır. Yapılandırma işleminde kredi kartı taksitlendirme yapanlara faiz gibi ek ücretlerde indirim yapılmayacağı gibi yeni faiz eklenir. Fakat, yapılandırmasını peşin ödemek isteyenlere faiz indirimi yapılabilmektedir. Ancak bu konuda TEB’in kendine özgü prosedürleri bulunmaktadır. Bunun sebebi, bankanın her müşteri için ayrı hesaplamalar yapmasıdır. Finansal karnesindeki kredi notu düşük olan ve diğer bankalardaki ödemelerini yapmayanlara, peşin ödeme yapsalar dahi faiz indirimi yapılmayabilir. Bu yüzden, kişinin bizzat bankaya giderek borç yapılandırması ile ilgili yetkililerle konuşması gerekir. Kişinin kredi borcuna karşılık bankanın sunacağı ekstra avantajlar kişinin kredi notuyla alakalıdır. Kredi notu yüksek olanlar için faiz ve ek masraflarda indirim yapılabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.