DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
STERLIN 12,77201.31%
ALTIN 525,89-0,78
BIST 1.409,56-0,15%
BITCOIN 5776115,43%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

12 55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İsim Değiştirme

İsim Değiştirme

ABONE OL
30 Temmuz 2021 13:48
İsim Değiştirme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsim değiştirme davası; kişinin isminin yanlış yazılması, ismin yahut soy ismin gülünç olması, ismin birtakım kötü çağrışımları anımsatıyor olması gibi durumlarda ismin değiştirilmesi talebiyle açılan davadır. Bu dava, kişinin haklı sebepleri olduğu takdirde açılabilir. İsim değiştirme davası çekişmesiz yargı işleri arasında yer almaktadır.

İsim Değiştirme Davasında Haklı Nedenler Nelerdir?

Hukuk, sadece haklı gerekçelerin olması durumunda isim değiştirme davasına imkan sağlamaktadır. TMK madde 27 gereği isim değişikliği talebi, sadece haklı nedenlere dayandırılmasıyla hakimden istenilebilir. Kişi, ismin değiştirilmesinden dolayı şayet zarara uğradı ise bu durumda ismin değiştirildiğini öğrendiği tarihten itibaren bir yıl içinde söz konusu değiştirme kararının kaldırılması için dava açabilir.

İsim değiştirme davasında haklı sebep kavramı, somut vakaların türüne göre farklılık göstermektedir. Ad ve soyadı değişikliği davasında söz konusu vaziyetin derin bir çerçevede değerlendirilmesi gereklidir. İsim değiştirmek isteyen kişinin isminin ruhsal anlamda kişiye olan etkisi, gülünç ve komik olması, ismine karşı aidiyet bağı kuramaması, mesleki veya sosyal nedenler başta olmak üzere haklı nedenler bu şekilde ifade edilebilir.

İsim Değiştirme Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme

İsmini değiştirmek isteyen birey, ikametinin bulunduğu yer Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açmalıdır. Bu davanın dava edilen tarafı Nüfus Müdürlüğüdür. Dava sırasında nüfus müdürü yahut görevlendirilmiş kişinin sunacağı bilirkişi raporları dikkate alınarak hüküm verilecektir.

İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır?

İsim değiştirme, kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardandır. Bu nedenle Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek olan isim değiştirme davasının kişi tarafından veya özel yetkili vekaletname verdiği avukat aracılığıyla açılacaktır. 18 yaşını doldurmamış kimselerde dava açmak için velayet hakkının bulunduğu kimsenin vekaletname verdiği avukat aracılığıyla dava açılabilir.

Davada, davalı sıfatıyla Nüfus Müdürlüğü’nden bir memur bulunur. Dava edilen yine benzer şekilde dikekçe düzenlenirken de Nüfus Müdürlüğü olarak belirtilmelidir. Halk için yaygın bilinen bir yanlış da bu davanın anne veya babaya karşı açılması inancıdır. Ancak bu inanış yanlış ve hukuki gerçeklikten uzaktır.

İsim değiştirme talebinin altında yatan haklı gerekçe eğer resmi bir belge ile ispat edilemez durumdaysa bu durumda delil sunmaya lüzum yoktur. Fakat haklı nedene dair yazılı bir belge varsa delili olarak sunulmalıdır. Söz gelimi medya dünyasında tanınmış ve kötü anımsanan kişilerin ismini taşımamak istemek gibi bir durumda belge sunulabilir.

İsim değiştirme davası herhangi bir hak düşürücü süreye veya zamanaşımına tabi değildir. İsmini değiştirmek isteyen kimse, herhangi bir süreye tabi olmaksızın bu davayı dilediği zaman açabilmektedir. Fakat isim değişikliğine itiraz halinde bir yıllık zamanaşımı süresinin varlığı bilinmelidir. İsim değiştirme kararına itiraz eden kimse, bir yıllık süre içinde itiraz etmezse bu hakkını kaybetmiş olur.

İsim Değiştirme Davasında Avukat

İsim değiştirmek isteyen kişi, bu isteğini haklı bir nedene dayandırmalıdır. Dava sürecinde en mühim husus da burasıdır. Yani haklı nedenin ispatı oldukça önemlidir. İsim değiştirme talebinin haklı bir gerekçeye dayandığı ispatlanamazsa bu taktide dava menfi yönde sonuç verecektir. İspat, her olay için farklı şekillerde olabilir. Bu bakımdan isim değiştirme davasında emsal davalarla deneyim kazanmış yetkin bir avukat ile birlikte hareket etmek isabetli olacaktır. Zira avukat, kişinin durumunu derin bir biçimde tetkik edecek ve dayanılan gerekçenin ispatında en doğru yöntemi belirleyecektir Bunun yanı sıra dava sonuçlandıktan sonda da yapılması gerekli bir dizi işlem bulunmaktadır. Avukatlar, bu işlemleri de kişi adına yaparak sürecin en sağlıklı ve süratli biçimde ilerlemesini sağlar.

İsim Değiştirme davası eğer avukat nezaretinde görülecekse bu takdirde vekaletname düzenlenmelidir. İsim hakkı, yukarıda ifade edildiği üzere kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardandır. Bu nedenle avukatın isim değiştirme davası açabilmesi için düzenlenen vekaletnamede bazı hususların bulunması gerekir. İsim değiştirme davası için düzenlenen vekaletnamede ilgili avukatın söz konusu davayı açmaya yahut nüfus davaları açmaya yetkili bulunduğunu ifade eden bir bölüm yer almalıdır. Vekalet eğer reşit olmayan bir kimse için çıkarılacaksa bu durumda baba ve ana evliyse birlikte çıkarılmalı eğer kimse reşit değil ve anne ve babası ayrı ise bu durumda da velayetin kendisine bırakıldığı kişi tarafından çıkarılmalıdır.

İsim Değiştirme Davasında Gazete İlanı

İsim değiştirme davası usule uygun bir biçimde görüldükten ve karar kesinleştikten sonra ilgili mahkeme kararı Basın İlan Kurumu’na iletilir ve kararın ilan edilmesi sağlanır. Basın İlan Kurumu’nca yapılan ilan ve ilanın yer aldığı gazete davanın görüldüğü mahkemeye ibraz edilir. Gazete ilanı ilgili mahkemeye ibraz edildikten sonra mahkemece karar nüfus idaresine iletilir. Tüm bu işlemlerinde sonrasında isim değişikliği gerçekleştirilen kimsenin yeni kimliği nüfus müdürlüğünden alınabilir.

Düzeltme Davası

İsim değiştirme davası ile düzeltme davası iki farklı davadır. İsim değiştirme davasında haklı gerekçelerin sunulması kaydıyla kişinin ismi ve soy ismi değiştirilir. Fakat düzeltme davasında kişinin halihazırdaki ismindeki veya soy ismindeki yazım yanlışlıklarının düzeltilmesi amaçlanır. Düzeltme davaları, isim değiştirme davasına göre çok daha kısa sürede tamamlanır. Bu davalar sadece dosya üzerinden yürümektedir. Düzeltme davası, kişinin yerleşim yeri Asliye Hukuk Mahkemesinde görülür.

İsim Değiştirme Davasının Sonuçları

İsim değiştirme davası usule uygun tamamlandıktan ve karar çıktıktan sonra bu karar gazetede ilan edilir. İsim değiştirme davasının hükmü açıklandıktan sonra davacı yaşamına değiştirdiği ismi ve soy ismi ile devam eder. İsim değiştirme davasında davacı şayet erkekse bu takdirde eşinin de soy ismi değişecektir. Yine aynı şekilde reşit olmayan çocuklar da isim değiştirme davasından çıkan karardan etkilenecek ve soy ismi değişecektir.

  • İsim ve soy isim değiştirme davası takriben üç beş ay kadar sürmektedir. Bu davalar genellikle tek celsede neticelenmektedir. Fakat kimi durumlarda daha uzun sürdüğü de görülmektedir. Davanın uzamasının temel nedeni genelde davanın konusu yani isim değiştirme için öne sürülen gerekçedir. Kişinin dava dilekçesinde öne sürdüğü sebepler doğrudan dava süresine etki eder.

  • İsim değiştirme nedeninin net, açık ve bir kanıta gereksinim duymadan izah edilebilir olması durumunda herhangi bir tanığa veya ekstra bir belgeye ihtiyaç duyulmaksızın isim değiştirilebilir. İsim ve soy isim değiştirme dava süreci kişinin en fazla bir ya da iki kez mahkeme salonuna girmesini sağlayacak kadar pratik ve kısa davalardır. Süreç; deneyimli bir avukat eşliğinde yürütülürse oldukça az bir zamanda yen isim ve soy isimle hayata devam edilecektir.

  • İsim ve soy isim değişikliği için en kritik husus, isim değiştirme talebinin geçerli bir saik üzerinde açık bir şekilde temellendirilmesidir. İsim değiştirme süreci, soy isim değiştirme sürecine göre daha meşakkatli olabilmektedir. Bu bakımdan soyadı değişikliği sürecinde belirtilen nedenin çok net ve aklı kabule mecbur bırakır cinsten olması gereklidir. Bunun yanı sıra soy isim değişikliği sırasında öne sürülen gerekçenin belgeler vesilesiyle kanıtlanabilir nitelikte olması, davanın kolaylıkla neticelenmesi için oldukça yararlı olacaktır. Tüm bu hususların kişi tarafından değerlendirilmesi, tetkik edilmesi güç olacağı için muhakkak alanında yetkin bir hukukçudan istifade etmek, onun sunduğu hukuki rehberlikten yararlanmak müspet neticenin kısa zamanda elde edilmesi için elzemdir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.