DOLAR 13,5793-0.78%
EURO 15,4096-0.91%
STERLIN 18,0911-0.74%
ALTIN 771,00-0,98
BIST 1.854,522,48%
BITCOIN 7878198,61%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

12 58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kredi Kullanan Kişi Borcunu Ödemezse Kefil Olan Kişiye Ne Olur?

Kredi Kullanan Kişi Borcunu Ödemezse Kefil Olan Kişiye Ne Olur?

Yakınınız sizden kefil olmanız için destek istedi ve sizde kabul ettiniz. Bu kişi borcunu ödemediğinde kredi bankanın idari kısmına devredilir ve icra durumu başlatılır. Haberimizin devamında kredi ödenmediği taktirde kefil olan kişinin yaşayacağı problemleri sizlerle paylaştık.

ABONE OL
29 Temmuz 2021 20:09
Kredi Kullanan Kişi Borcunu Ödemezse Kefil Olan Kişiye Ne Olur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yakınınız sizden kefil olmanız için destek istedi ve sizde kabul ettiniz. Bu kişi borcunu ödemediğinde kredi bankanın idari kısmına devredilir ve icra durumu başlatılır. Haberimizin devamında kredi ödenmediği taktirde kefil olan kişinin yaşayacağı problemleri sizlerle paylaştık.

Bir arkadaşınız ve ya akrabanız sizden kefil olmanız için destek istedi ve sizde kabul ettiniz.  Bu kişi borcunu ödemediğinde kredi bankanın idari kısmına devredilir ve icra durumu başlatılır. Eğer sizde bu krediye kefilseniz bu icra ile ilgili yazı size de gelecektir. Kredi kullanan kişi borcunu ödemezse kefile ne olur diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak nasıl bir tehlikede olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Kefil Olmak Tehlikeli mi?

Bankalar müşterilerine kredi verirken eğer kredi notu yetersiz ve ya kişinin borçlanmasını yeterli gördüklerinde teminat, ek gelir ve ya kefil istemektedirler. Böyle bir taleple karşılaşan kişiler hemen yakın çevresindeki kredi notu iyi olan, bankalarla çalışması olan tanıdıkları ve ya akrabalarına giderek bu teklifi etmektedirler. Kefil olacak kişi bulunduktan sonra kredi alınabilir hale gelmektedir. İşte ne olduysa bu saatten sonra başlıyor.

Vatandaşlarımızın kefillik konusunda bilinçlenmesi gerekmektedir. Eğer bir krediye kefil olduysanız ödemedikleri zaman kredi alana değil sizin eve icra uygulanacak ve tüm borç sizden istenecektir. O yüzden kefil olurken bir kez daha düşünerek ve güvendiğiniz kişilere kefil olunuz. Eğer kefil olduğunuz borç avukatlık olursa bu sizin kredi sicilinize de etki eder ve sizde kırmızı kalem yemiş olursunuz. Ayrıca iyi bir kredi notunuz varsa her ay ödenmeyen kredide notunuz hızlı bir şekilde düşer ve bir daha kredi almayacak kadar kötü bir puana sahip olursunuz. Bu yüzden kefil olmak tehlikelidir.

Kefil Olan Kişi Nelere Dikkat Etmeli?

Çok zor durumda kalmadığınız sürece kefil olmanızı önermiyoruz. Çünkü krediyi alan kişi borcu ödemezse tüm borç kefilin üzerine kalacaktır. O yüzden kefil olduğunuzda bankada imza atarken sözleşmenin bir nüshasını yanınıza alın ve ya imza atmadan önce okuyun. Orada kredinin ödenmediği durumlarda neler olacağını yazmaktadır. Sizde bu sözleşmeyi okuyarak bilgi sahibi olabilir ve neyin altına imza attığınızı öğrenebilirsiniz. Kefil olan kişi kredi alacak kişinin sorumluluğunu da almış oluyor. Eğer o kişi ödeme yapmazsa bütün tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kefil olduğunuz kredinin ödemelerini takip etmek için www.findeks.com sitesine girip üye olabilir ve buradaki tüm banka hareketlerinizi görebilirsiniz. Eğer kişi ödeme yapmadıysa onu uyarabilirsiniz. Kefil olduğunuz krediden kesinlikle borç bitesiye kadar çıkamazsınız. Eğer kefillikten çıkmak istiyorsanız borcun tamamını ödemeli yada kredi alan kişinin başka bankadan borç transferi kredisi yaparak sizin kefil olduğunuz krediyi kapatması gerekmektedir.

Kefil Olmak İçin Eş Rızası İsteniyor mu?

Eğer bir kredi kullanımı için kefil olmayı kabul ediyorsanız kefil olmak için eş rızası kanuna uymanız gerekmektedir. Eğer evli değilseniz herhangi bir sorun yok. Bankaya gidip kefil olabilirsiniz. Ama kefil olmak isteyen kişi evliyse eşinin bu kefilliği onaylaması gerekmektedir.  2012 yılında yürürlüğe giren bu kanunla birlikte kefil olmak isteyenler eş rızası olmadan hiçbir şekilde kişiye kefil olamamaktadır. Borçlar kanuna göre eşinizden izinsiz kefil olmaya çalışırsanız bu işlem gerçek sayılmayacaktır. Ayrıca kredi alacağınız banka da buna müsaade etmeyecektir. Kefil olmak istediğinizde eşinizden izin alıp onu da bankaya getirip eş rızası formunu imzalatmanız gerekmektedir.

Kefil Olan Kişiye Ne Olur?

Kefil olduğunuz kredi ödenmedi ve avukatlık oldunuz. Banka borcu ödemesi için ilk önce kredi kullanan kişiye gider ve üzerinde ev ve ya araba var mı onu öğrenmeye çalışır. Eğer hiçbir şeyi yok ve borcu da ödemiyorsa avukat fazla o kişinin üzerinde durmaz ve tüm işlemleri kefil üzerinden devam ettirmeye başlar. Eğer siz kefil oldunuz ve kredi ödenmeyip avukatlık olduysa üzerinize kayıtlı ne varsa avukat icra koyabilir ve borcunuza karşılık satabilir. Eğer başkasının kullandığı borcu ödemek istemiyorsanız ya güvendiğiniz kişilere kefil olun ya da bir bahane uydurup kefil olmak istemediğinizi söyleyin.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.