DOLAR 9,0100-0.02%
EURO 10,41250.04%
STERLIN 12,2578-0.01%
ALTIN 507,580,16
BIST 1.416,301,31%
BITCOIN 5159864,85%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

05 40

İMSAK'A KALAN SÜRE

KOSGEB Desteğiyle Açılan İşyerinin Kapatılması

KOSGEB Desteğiyle Açılan İşyerinin Kapatılması

KOSGEB kurumundan alınan destekler işe yeni bir işyeri açan girişimciler hayallerine bir adım daha yaklaşmaktadırlar. Haberimizin devamında KOSGED' den alınan destek ile açılan işyerimi kapatsam ne olur sorusuna yapıt verdik.

ABONE OL
28 Temmuz 2021 20:50
KOSGEB Desteğiyle Açılan İşyerinin Kapatılması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KOSGEB kurumundan alınan destekler işe yeni bir işyeri açan girişimciler hayallerine bir adım daha yaklaşmaktadırlar. Haberimizin devamında KOSGED’ den alınan destek ile açılan işyerimi kapatsam ne olur sorusuna yapıt verdik.

KOSGEB kurumu son zamanlarda sunmakta olduğu teşvik kredileri ile dikkat çeken ve girişimcilere yeni iş kolları açmasını sağlayan, piyasadaki rekabete katkıda bulunan bir kurumdur. KOSGEB kurumundan alınan destekler ile yeni bir işyeri açma hayali olan girişimciler, hayallerine bir adım daha yaklaşmakta ve KOSGEB destekleri ile kendi işinin patronu olabilmektedir. Bilindiği üzere KOSGEB kurumu yeni bir işyeri açmak isteyen gençlere hibe kredileri sunmaktadır. Bu hibe desteğini alınabilmesi için önemli adımlar bulunmaktadır. Öncelikle KOSGEB girişimcilik kursundan başarılı bir şekilde sertifika almak, 18 yaşını doldurmak ve uygun sektöre geçiş yapmak gibi değerlendirmeler bulunmaktadır. Bunun dışında bizlere yöneltilen sorulardan bir tanesi de, KOSGEB’den destek aldım işyerimi kapatsam ne olur, tarzındadır. Bu yazımızda bu konuya detaylı olarak yer vereceğiz.

KOSGEB Desteği İle Açılan İş Yeri Kapatılır Mı?

Sizler KOSGEB desteği ile işyeri açtığınızı düşünelim. Oldu ki işleriniz düzeninde gitmedi ve artık iflas etme eşiğine geldiniz. Bu durumda zarar etmek yerine, işyerinizi kapatmak çok mantıklı olacaktır. Fakat şirketi açmak için KOSGEB kurumundan destek aldıysanız eğer, bu durum biraz kolay olmayabilir. Çünkü KOSGEB kurumu destek verirken sizler ile bir sözleşme imzalıyor. Bu sözleşmeye göre işletme en az 3 sene boyunca devam etme şartı vardır. Yani destek ile kurulan şirketler zarar etse dahi 3 sene boyuna açık olmak zorundadır. Sizler bu sözleşmeye imza attığınız için kapatma durumu söz konusu olmayabilir. Fakat bunun için ekstra farklı durumlarda bulunmaktadır. KOSGEB kurumu olası durumlar için ekstra bir madde daha eklemiş ve şirket sahiplerinin şirketlerini zarar etmesi durumunda kapatabilmesi için bazı ekstra durumlar getirmiştir.

KOSGEB Desteği İle Açılan İş Yeri Nasıl Kapanır?

Destek süresince eğer işyeri kapanırsa KOSGEB sizlere verdiği destekleri tamamen keser. Destek süreci tamamen biten işletmenin değerlendirme süreci, Değerlendirme ve Karar Kurulu tarafından bakılır ve durumlar gözden geçirilir. Yapılan detaylı incelemenin devamında sonlandırmanın; işletmenin kastı veya ağır kusuru olmadan faaliyetlerini engelleyecek nitelikte ağır kaza, işyeri kazaları, ölüm, hastalık, deprem, sel, taşkın, yangın, finansal yetersizlik veya Değerlendirme ve Karar Kurulu tarafından uygun karşılanan bu gibi nedenlerden dolayına oluştuğunun kararının alınması ile beraber, yapılan geri ödemesiz desteklerin iadesi istenmez. Fakat bu gibi durumlar söz konusu değilse, geri ödemesiz destekler ödeme tarihinden itibaren başlangıç gösterir, muaccel hale gelir ve işleyecek yasal faizi ile beraber sizlerden tahsil edilir.

KOSGEB Desteği İle Açılan İş Yeri Kapanırsa Ne Olur?

Sizler işletmenizi eğer yukarıda yer alan nedenlerden dolayı kapatıyorsanız, KOSGEB bunun için sizlere verdiği parayı hiçbir şekilde talep etmez. Yalnız bunun dışında gelişen olaylar için, faizi ile beraber ödeme yapmanız gerekiyor. Bunun için KOSGEB’e durumunuzu gösteren bir yazı ile başvuru yapmanız gerekiyor. İşyerinizi kapatma gerekçeniz, Değerlendirme Kurulu tarafından uygun olarak karşılanırsa almakta olduğunuz hibe desteğinin geri ödemesi hiçbir şekilde sizlerden talep edilmez. Eğer gerekçeniz uygun bulunmaz ise, başlangıç tarihinden itibaren bir süreç devreye girer ve almış olduğunuz hibenin faizi ile beraber geri ödenmesi istenir. Bu durumda sadece sizlerin ikamet ettiği yerdeki Ticaret Odası bünyesindeki Tahkim/Uyuşmazlık Masasına başvurmanız gerekiyor. Yani ortak bir anlaşma olmadığı sürece, bu verilen kredi faiz ile beraber sizlerden talep edilmektedir. Yani keyfe göre ben bu şirketi kapatayım, başka açarım gibi basit nedenlerden dolayı KOSGEB kurumuna başvuru yapmanız, çünkü başvurunuz reddedilecek ve hibe desteği faiz ile beraber sizlerden talep edilecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP