DOLAR 9,0106-0.03%
EURO 10,41740.04%
STERLIN 12,2571-0.01%
ALTIN 507,34-0,02
BIST 1.416,301,31%
BITCOIN 5146004,42%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

05 40

İMSAK'A KALAN SÜRE

Konut Kredisi İçin Evin Yaşı Kaç Olmalı ?

Konut Kredisi İçin Evin Yaşı Kaç Olmalı ?

Konut kredisi kullanabilmek için bankaların bir çok şartı vardır. Eğer bu şartlara uygunsanız ve yerine getiriyorsanız komut kredisine başvuru yapabilirisiniz. Konut kredisi alacağınız evin yaşı önemli bir rol oynamaktadır. Haberimizin devamında konut kredisi alabilmek için evin kaç yıllık olması gerektiği hakkında bilgi verdik.

ABONE OL
27 Temmuz 2021 17:48
Konut Kredisi İçin Evin Yaşı Kaç Olmalı ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konut kredisi kullanabilmek için bankaların bir çok şartı vardır. Eğer bu şartlara uygunsanız ve yerine getiriyorsanız komut kredisine başvuru yapabilirisiniz. Konut kredisi alacağınız evin yaşı önemli bir rol oynamaktadır. Haberimizin devamında konut kredisi alabilmek için evin kaç yıllık olması gerektiği hakkında bilgi verdik.

Bankalardan konut kredisi kullanabilmeniz için bir çok şart vardır. Eğer bu şartlara uygunsanız ve bu şartları yerine getiriyorsanız konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Konut kredisi kullanabilmek için önemli olan konulardan birisi evin kaç yıllık olmasıdır. Konut kredisinde alacağınız evin yaşı önemlidir. Her banka bu yaş politikasına uyarak kredi kullandırmaktadır. Sizde bankaya konut kredisi başvurusu yapmadan önce alacağınız evin kaç yıllık olması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyabilir ve konut kredisi kullanmak için diğer şartları da öğrenebilirsiniz.

Kredi İçin Evin Yaşı Kaç Olmalı?

Aslında burada bankalar kredi verirken evin yaşından çok edeceği değere ve kredi uygunluğuna bakmaktadırlar. Ama eğer alacağınız ev değersiz bir bölgedeyse ve yaşı 20’den yukarıysa ekspertiz geldikten sonra kredi uygunluğu verilmeyebilir. Ya da evin ekspertiz değeri düşük gösterilerek kredi tutarınızı düşürmeniz istenebilir. Bu ve buna benzer durumlarda bankalar için evin yaşı önemlidir. Ama dediğimiz gibi bazı evlerin arsa değerleri ev kadar değerli olduğu için evin yaşı önemsiz olur ve kredi kullandırımı yapılmaktadır. Bu yüzden evinizin uygun olup olmadığını eve ekspertiz geldikten sonra öğrenebilirsiniz.

Bankalar borcuna karşılık evi rahat satabilecekteyse sizin kredinizi onaylayacaklardır. Dediğimiz gibi buna da ekspertiz şirketleri karar verecektir. Bu yüzden aldığınız evin ekspertiz değeri ile satın aldığınız fiyatın aynı olmasını önceden araştırabilirsiniz. Bu işlemi civardaki emlakçılardan ve internet sitelerinden bölgedeki evlerin fiyatlarına bakarak öğrenebilirsiniz.

Tamamlanmamış Eve Kredi Çıkar mı?

Bankalardan konut kredisi kullanacaksanız konutun en az %80’inin tamamlanmış olması gerekmektedir. İnşaat halinde olan bir eve bankalar kredi vermek için yanaşmazlar. Ama bankadan bankaya bu değişiklik gösterebilir. Eğer komple binaya kredi almak isterseniz ve inşaat şirketiyseniz şirketinizin durumuna ve evin tamamlanma durumuna göre kredi alabilirsiniz. Bankalar çünkü riski fazla sevmezler. Siz borcunuzu ödemediğiniz zaman evi hızlı bir şekilde satmak istedikleri için genelde evin %80 tamamlanmasını isterler. Bunu da belirleyecek kişi yine ekspertizlerdir. Ekspertiz raporundan sonra kredi alıp alamadığınız belli olacaktır.

Projeye Kredi Nasıl Alınır?

Konut kredisi almak istiyorsunuz ve alacağınız ev henüz proje aşamasındaysa öncelik olarak proje sahibinin anlaşmalı olduğu bankaları tercih edebilirsiniz. Bu şekil projelerde önceden ekspertiz değeri mediği için proje sahibinin anlaşmış olduğu faizlerle  ve sizin teminatınıza göre kredi verilmektedir. Bu kredilerde isim olarak garantör limit teminatlı kredi geçmektedir. Yani ortada teminat olarak bir ev olmadığı için proje üzerinden kredi verilmektedir. Eğer direk bankalara gidip proje karşılığı kredi isterseniz sonucu olumsuz olacaktır.

Tapu Hisseli Eve Konut Kredisi Olur mu?

Tapu hisseli eve konut kredisi alabilmeniz için öncelikle hissedarların tümünün evin satışına razı olması gerekmektedir. Tüm hisseyi almak kaydıyla konut kredisi kullanabilirsiniz. Ancak sadece 1 veya daha fazla hisse alıp, tamamını alamıyorsanız bankalardan konut kredisi kullanmanız imkansızdır. Bunun sebebi ise banka tapuya tek başına hakim olmayacaktır. Evi satışa çıkardığında diğer hissedarlar bankanın satışını durdurabilirler. Bankalar konut kredilerinde aldığı teminatta bütün tapuya hakim olmak istemektedirler.

Kredi İçin Evin Hangi Belgeleri Olması Gerekir?

Konut kredisi kullanacaksanız evin tapu bilgilerini bankaya verip eksperin doğru adrese gitmesini sağlamalısınız. Bu bankanın gönderdiği ekspertizin ücretini siz ödeyecek ve sorun olduğunda geri alamayacaksınız. Bu yüzden konut kredisi alacaksanız şu belgelerin muhakkak olması gerektiğini unutmayınız.

  • Tapu
  • Kat İrtifakı
  • İskan
  • Kat Mülkiyeti
  • Deprem Sigortası

Bu belgelerin olduğundan emin olursanız alacağınız konut kredisinin onaylanmaması için bir sebep yoktur. Unutmamanız gereken son konu ise banka kredi notunuzdur. Eğer kredi notunuz düşükse kredi alamaz ve hiçbir şekilde konut kredinizi onaylatamazsınız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.