DOLAR 13,1231-4.15%
EURO 14,9022-4.27%
STERLIN 17,5120-4.03%
ALTIN 714,63-8,22
BIST 1.845,661,99%
BITCOIN 7487491,52%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

15 22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kimler Kredi Alabilir ?

Kimler Kredi Alabilir ?

Hepimiz para sıkıntısı çektiğimizde her ne olursa olsun, kredimiz olumlu olsa da olmasa da o kredi başvurusunu yaparak kredi almayı denemişizdir. Haberimizin devamına göz atarak kimlerin kredi başvurusu yapabileceğini öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
27 Temmuz 2021 16:10
Kimler Kredi Alabilir ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hepimiz para sıkıntısı çektiğimizde her ne olursa olsun, kredimiz olumlu olsa da olmasa da o kredi başvurusunu yaparak kredi almayı denemişizdir. Haberimizin devamına göz atarak kimlerin kredi başvurusu yapabileceğini öğrenebilirsiniz.

Acil paraya ihtiyacımız olduğunda ve ya nakit ihtiyaçlarımızda hemen bankalara giderek kredi başvurusunda bulunmaktayız. Hepimiz para sıkıntısı çektiğimizde her ne olursa olsun, kredimiz olumlu olsa da olmasa da o kredi başvurusunu yaparak kredi almayı denemişizdir. Bu yüzden hayatımızın bir parçası olan banka kredileri, gün geçtikçe yaptıkları cazip kampanyalarla da vatandaşı etkilemiştir. Hal böyle olunca vatandaşta kredi başvurusu kampanyalarına bakarak kredi almak istemektedirler. Ama bankalar tabiki her önüne gelene kredi vermemektedirler. Bankaların belli başlı ana şartları ve ayrıca kendine göre uyguladıkları politikalar vardır. Sizde bankalardan kredi almak istiyorsanız, kimler kredi başvurusunda bulunabilir diye düşünüyorsanız yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kimler Kredi Alabilir?

İlk defa kredi başvurusu yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Eğer bankalarla bir çalışmanız yoksa bu sizin sicilinizin temiz olduğu anlamına gelmektedir. Bankalar kötü sicile olduğu gibi temiz sicile de kredi vermemektedir. Yani kredi puanınız 0 (sıfır) ‘sa  bankalar size kredi vermemektedir. Ancak kredi alabilmeniz için ipotek karşılığı kredi, konut kredisi ve ya taşıt kredilerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer ilk defa kredi başvurusu yapacaksanız ilk önce kredi kartı başvurusu yapmayı deneyin. Yada başvuracağınız banka çalıştığınız banka şubesi olmasını sağlayın.

18 Yaş Sınırı

Bankalardan kredi ve ürünlerini kullanabilmeniz için 18 yaşında olmanız gerekmektedir. 18 yaşında olup bir iş yerinde çalışıyorsanız bankalardan kredi başvurusu yapabilirsiniz. 18 yaşından küçükseniz ve düzenli bir işiniz varsa bile teminatta verseniz kredi kullanamazsınız. Çünkü yasal olarak 18 yaşından küçüklere kredi ve kredi ürünleri verilmesi yasaktır. Ancak bu bazı bankalarda özellikle erkeklerde 21 yaşına kadar çıkabiliyor. Çünkü erkeklerin askerlik riski olduğu için ve bu askerlik dönemlerinde kredi ödemesi yapamayacağı için banka riskli müşteri deyip krediyi redde düşürüyorlar. Bunun için erkek olan müşterilerin özellikle askerlik sorunu olmaması gerekmektedir. Bunu her banka uygulamıyor ama genelde bu detaya bakılmaktadır.

Kızlar için herhangi bir yaş sıkıntısı yoktur. Düzenli geliri ve sigortalı bir işi olan herkes kredi başvurusunda bulunabilir. Birde unutmadan söyleyelim kredi notu..

Kredi Notu

Bankalardan kredi almadan önce bir değerlendirme sürecine girersiniz. Bankanın sistemi sizin eski ve yeni banka çalışmalarınızdan oluşan kredi puanınıza bakmaktadır. Halk arasında kredi notu da denilen bu puanlama sisteminden  uygun olan müşterilerin kredi başvuruları onaylanmaktadır. Eğer kredi notunuz düşük ve riskli müşteri grubundaysanız kesinlikle kredi başvurusunda bulunmayınız. Bankalar faiz oranlarını bile bu kredi notu sayesinde oluşturmaya başlamıştır. Kredi notunuz yüksekse uygun ve size özel faizlerden yararlanabilirsiniz.

Bankalardan kredi almak için kredi notunuz en az 1100 olması gerekmektedir. 1100 olupta krediniz kesin olur demiyoruz. Ama eğer sorunsuz ve kimliğinizle kredi kullanmak istiyorsanız 1450 puan olmalısınız. Bu puan ve üzerindeki müşterilerin genelde kredi başvuruları olumlu sonuçlanır.

Gelir Belgesi ve Sigorta

Bütün kredi ürünlerinden faydalanmak istiyorsanız, gelir belgeniz ve sigortanız olması gerekmektedir. Son çalıştığınız işyerinde en az 3 ay yani 90 gün sigorta kaydınız olmalı ve çıkış gözükmemelidir. Burada banka kredisini garanti altına almak istemektedir. Bazı bankalarda bu sigortalık süresi 6 ay 12 ay arasında da değişebilmektedir. Özellikle kamu bankaları en az 6 ay sigorta girişi görmektedir. Sizde çalışıyorsunuz gelir belgeniz var ama sigortanız yatmıyorsa bankalardan kredi başvurusunda bulunamazsınız. Kredi notunuz olumlu olduktan sonra bankalar direk gelir durumunuza bakarak krediyi değerlendirmektedir. Bu yüzden kredi almanın en önemli şartları da belge ve sigortadadır.

Eğer bu şartlara uygunsanız bankaların kredi kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Bunun için banka resmi internet sitesine girerek bilgi alabilir ve faiz oranlarını öğrenebilirsiniz. Sayfamızdaki kredi başvuru seçeneklerine göz atarak size en uygun krediyi kullanabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.