DOLAR 13,1231-4.15%
EURO 14,9022-4.27%
STERLIN 17,5120-4.03%
ALTIN 714,63-8,22
BIST 1.845,661,99%
BITCOIN 7487491,52%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

15 22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir ? Nasıl Alınır ?

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir ? Nasıl Alınır ?

İşsiz kalan vatandaşlar işsizlik maaşı için başvuru yaptıkları taktirde bu maaştan yararlanabilmektedirler. Bu maaştan yararlanabilmek için belli başlı şartlar vardır. Bu şartlara uygunsanız işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz. Haberimizin devamını inceleyerek daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

ABONE OL
27 Temmuz 2021 13:07
İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir ? Nasıl Alınır ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşsiz kalan vatandaşlar işsizlik maaşı için başvuru yaptıkları taktirde bu maaştan yararlanabilmektedirler. Bu maaştan yararlanabilmek için belli başlı şartlar vardır. Bu şartlara uygunsanız işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz. Haberimizin devamını inceleyerek daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı ne kadardır? Hangi şartlarda işsizlik maaşı alabilirim? Bu soruları aklınızdan geçiriyorsanız yazımızı okuyarak tüm işsizlik maaşı hakkındaki sorularınıza cevap bulabilirsiniz. İşsiz kalan vatandaşların başvurdukları taktirde bu maaştan yararlanabilmektedir. Ama bu maaşı almak içinde belli başlı şartlar vardır. Bu şartlara uygunsanız işsizlik maaşına başvuru yapabilirsiniz.

İşsiz kaldıysanız ve kısa bir süre iş bulamama telaşında olursanız devletin verdiği işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz. Fakat vatandaşların aklında bir çok soru vardır. Bu maaşı almak için nasıl şartlar mevcuttur. Bu maaşı kaç ay alabiliyoruz ve en önemlisi bu maaşı alabilmek için yeterli sigortayı tamamlıyor muyum? İşte bu sorularınızı cevaplayabileceğiniz bu yazımızda okumaya devam ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Eğer bir iş yerinde uzun süre çalıştıktan sonra kendi isteğinizle işinizden ayrılmazsanız devlet tarafından verilen işsizlik maaşına başvurarak kısa bir süre de olsa maaş alabilirsiniz. İşsizlik maaşına her T.C Vatandaşı başvurabilmektedir. Peki bu işsizlik maaşı almak için ne gibi şartlar mevcuttur?

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı almanız için işten çıkartılmanız gerekmektedir. Yani iş yeri kendi isteğiniz dışında işinizi kaybettiyseniz bu maaşa başvuru yapabilirsiniz. İş yeri iflas edenler kişide iş yerine istifasını verdikten sonra işsizlik maaşı alabilirler. Bu durumda sizin haklı olmanız gerekmektedir. İşsizlik maaşı almak için ayrıca son iş yerinizde en az 120 gün sigortalı olarak çalışma yapmanız gerekir. Sadece son 120 gün size yetmeyebilir. Son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı da olmanız gerekir. Sigorta primlerinizin düzenli ve gününde yatmış olması da sizin yararınıza olacaktır. Eğer bu şartlara uygun bir vatandaşsanız en az 10 ay bu işsizlik maaşını alabilirsiniz.

İşsizlik maaşına başvurmak istiyorsanız işten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde İşkur’ a gitmeniz gerekmektedir. Eğer bazı sebeplerden dolayı işkura gidemiyorsanız iş-kur online sitesine girerek buradan da işsizlik maaşı için başvuru yapabilirsiniz. www.iskur.gov.tr adresine girerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu maaşı alabilmeniz için işten çıktıktan sonra başka bir işte çalışmamanız gerekir. Eğer işten ayrılıp yeni bir işe başlarsanız bu maaştan yararlanamazsınız. Bu maaş işsiz kaldığınız için devlet tarafından verilen yardım parasıdır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşına başvurduğunuzda işsizlik maaşı miktarınız başvurunuzdan sonra belli olacaktır. Son 4 aydaki brüt kazancınızın %40’ı kadar size maaş bağlanacaktır. Maaşınız ayrıca brüt asgari ücretin %80’ini aşamaz. Buna göre hesap yapabilir ve maaşınızı öğrenebilirsiniz. Dediğimiz gibi işsizlik maaşı başvurunuzdan sonra bu miktar belli olacaktır.

Bu işsizlik maaşı almak için önümüzdeki yıllarda 120 gün olan prim gününün 30 güne, son 3 yıldaki 600 günlük çalışma süresinin de 100 güne düşürülmesi bekleniyor. Ayrıca kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartı da kalkabilir. Bu yeni güncelleme üzerinde çalışılmaktadır. Eğer böyle bir güncelleme olacaksa sayfamızda sizinle paylaşacağız.

İşsizlik Maaşı Süresi Ne Kadardır?

İşsizlik maaşı aldıktan sonra bu maaşı ne kadar alacağınızı da sizin yaptığınız hizmetler belirlemektedir. Yani işten ayrılmadan önceki 3 yıldaki sigorta primlerinize göre bu maaş günü belirlenmektedir. 600 gün sigortalı çalışan kişilere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışanları 240 gün, 1080 gün sigortalı olan kişiler ise 300 gün süreyle işsizlik maaşı verilmektedir.

İşsizlik maaşı hesaplama işlemi ise sigorta primleriniz tarafından belirlenmektedir. Özellikle son 4 ay yatırılan primlere göre hesaplama yapılmaktadır. Hesaplama günlük kazancın %40’ı olarak yapılmaktadır.

30 Günlük Süreyi Unutmayın

İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde muhakkak başvuru yapmalısınız. 31. Gün başvuru yaparsanız işsizlik maaşından yararlanamazsınız. Ayrıca işsizlik maaşı almak için son çıktığınız işten sonra bir daha işe girmemeniz gerekmektedir. Bu Yıl rakamlar ise 711 lira ile 1.422 lira arasında belirlenmiştir. Bu da sizin primlerinize göre değişiklik göstermektedir. Eskiden başvurular direk işkur’a giderek oluyordu ama artık online olarak da yapılmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse 30 günlük süreyi sakın unutmamalısınız.

E-Devlet Üzerinden İşsizlik Maaşı Başvurusu

Yeni getirilen sistemle online olarak işsizlik maaşı başvuruları yapılırken ayrıca e-devlet üzerinden de işsizlik maaşı başvuruları yapılmaktadır. Sizde e-devlet sistemine giriş yaparak işsizlik maaşı başvurusunda bulunabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapmanız için e-devlet şifreniz olması gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizi ve 2 TL ücret ödeyerek bu şifreyi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra ilk giriş yaptığınızda şifrenizi değiştireceksiniz. Bunun için aklınızda kalan bir şifre oluşturmanızı öneririz. E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra işsizlik maaşı bölümünden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ödenek Nasıl Alınır? Kesinti Olur mu?

İşsizlik maaşına bağlandıktan sonra aylık olarak PTT şubelerine giderek maaşınızı alabilirsiniz. PTT şubesi gişesinden kimliğinizi vererek işsizlik maaşınızı çekebilirsiniz. Bu maaşta sadece damga vergisi kesintisi olacak ve hiçbir şekilde başka kesinti olmayacaktır.

İşsizlik Maaşına İcra Gelir mi? Bloke Konulur mu?

İşsizlik maaşı devletin verdiği bir yardım parası olduğu için hiçbir şekilde maaşa haciz gelmez ve hiçbir şekilde bloke koyulmamaktadır. İcralık durumda olan kişilerin en çok tedirgin oldukları konulardan biri olan bu durumda gönül rahatlığı ile içinizi rahat ettirebilirsiniz. İşsizlik maaşına icra gelmeyeceği gibi hiçbir şekilde bloke de koyulmamaktadır. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız itiraz edebilir ve hatta savcılığa suç duyurusunda bile bulunabilirsiniz.

İşi Olmayan kişilerin ise işinden ayrıldıktan sonra icra borçları ne olur diye düşünüyorsanız, bu durumda icra takipleri devam edecektir. Eğer borcun ödenmemesi durumunda ikametgaha haciz işlemi yapılacaktır. Bu durumda hiçbir şekilde işsizlik maaşına icra ve haciz gelmemektedir.

İşsizlik Maaşına Hak Kazananlara Verilen Fırsatlar Nelerdir?

İşsizlik maaşı almanızın yanı sıra genel sağlık sigorta primlerinizde maaş aldığınız süre boyunca yatmaktadır. Ayrıca bütün sağlık hizmetlerinizden faydalanmaktasınız. Ayrıca işkur size maaş aldığınız süre boyunca sizin mesleğinize göre iş bulmaya yardımcı olacaklardır. Ayrıca işkur kurslarına giderek yeni bir meslek edinebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Ayın Kaçında Yatar?

Eskiden işsizlik maaşı her ayın sonunda yatmaktaydı. Yalnız yeni gelen kurallarla birlikte her ayın 5’inde sizin PTT hesabınıza yatırılmaktadır. Her ayın 5’inde ptt şubelerine giderek işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

Çalışırsanız Bildirim Yapmayı Unutmayın

Bu maaştan yararlanan kişiler eğer yeni bir işe başlarlarsa 15 gün içinde en yakın İŞKUR’a giderek bilgi vermeleri gerekmektedir. Bu çalışma süresi 1 gün bile olsa bildirilmeli ve eğer tekrar işten ayrıldıysa başvurularını yenilemelidirler. Tekrar yeni bir ödeneğine hak kazanamayacak şekilde işten ayrılınması gerekmektedir.

İstifa Edenlerde İşsizlik Maaşı Alabilir

Yukarıda da söylediğimiz gibi istifa edilmesinin de şartı vardır. Eğer sizin haklı fesih yaptığınız anlaşılırsa işsizlik maaşını alabilirsiniz. İşyerinin kapanması, başkasına devr olması, el değiştirilmesi ve ya işyeri niteliğinin değişmesi sebebiyle istifa ediyorsanız işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz. Ayrıca işveren işçinin hakkını vermezse, maaşını eksik gösterirse, maaşını düşürürse haklı fesih devreye girerek istifa edebilir ve işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz. Tabi bu işlemi yaparken işsizlik maaşı alacağınız şartlara uygun olmanız gerekmektedir.

Yukarıda sizlere işsizlik maaşı nasıl alınır, şartları nelerdir bunlardan bahsettik. Sizde işsizlik maaşı almak için yukarıdaki bilgilerle ve başvuru koşulları sayesinde başvuru yapabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.