DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
STERLIN 12,77201.31%
ALTIN 525,89-0,78
BIST 1.409,56-0,15%
BITCOIN 5728718,45%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

05 44

İMSAK'A KALAN SÜRE

6 Ay Anapara Ödemesiz 36 Ay Vadeli Esnaf Kredisi

6 Ay Anapara Ödemesiz 36 Ay Vadeli Esnaf Kredisi

KOBİ' leri finanse etmek için atılan adımlar meyvelerini vermeye başladı. Darboğaz yaşayan KOBİ' lerin derin ve rahat bir nefes alabilmesi ve konkordato planlarını ortadan kaldırması için KOBİ değer esnaf kredisi onaylandı. Haberimizin devamında detaylara yer verdik.

ABONE OL
27 Temmuz 2021 16:30
6 Ay Anapara Ödemesiz 36 Ay Vadeli Esnaf Kredisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KOBİ’ leri finanse etmek için atılan adımlar meyvelerini vermeye başladı. Darboğaz yaşayan KOBİ’ lerin derin ve rahat bir nefes alabilmesi ve konkordato planlarını ortadan kaldırması için KOBİ değer esnaf kredisi onaylandı. Haberimizin devamında detaylara yer verdik.

Bir süredir KOBİ’leri finanse etmek adına atılan kredi adımları meyvelerini verdi. Özellikle de üretici ve ithalatçı firmaları finanse etmek, desteklemek amacıyla yapılan kredi çalışmalarında açıklama bakanlıktan geldi. Darboğaz yaşayan KOBİ’lerin derin ve rahat bir nefes alabilmesi, faaliyetlerine devam edebilmesi ve konkordato planlarını ortadan kaldırması için KOBİ değer esnaf kredisi onaylandı.

Kobi Değer Esnaf kredisinin onaylanması ile birlikte, küçük ve orta boy işletmeler derin bir nefes aldı diyebiliriz. Çünkü bu kredilerin en önemli özelliği ilk 6 ay anapara ödemeli olmaması. Üstelik 36 ay vade seçeneği de darboğaz yaşayan Kobileri oldukça rahatlatacak. Bu kredi bazı sitelerde ya da mecralarda faizsiz kredi şeklinde de anılabilmekte. Aslında bunun tek sebebi faizinin düşük olması. Bunun dışında krediye belli bir faiz oranı uygulanıyor. İşte tüm gerekli evrakları ve şartları ile birlikte Kobi Değer Esnaf kredisinin, diğer adı ile faizsiz esnaf kredisi ayrıntıları.

KOBİ Değer Kredisi 2 Başvuruları Başladı

KGF’nin kefaletiyle verilmeye başlanacak olan bu krediler için şimdiden tam 17 banka ile anlaşmaya varıldı bile. 6 ay anapara ödemesiz olması, bazen 6 ay ödeme yapılmayacağı algısı uyandırabiliyor. Ancak bu doğru bir yaklaşım değil. 6 ay kredinin faiz ödemesi gerçekleştiriliyor ancak anaparadan ödeme yapılmıyor. Yani KOBİ 6 aydan sonra gerçek taksitler ile ödeme yapıyor. Bu sürece kadar çok daha düşük taksitler ile ödeme sağlayabiliyor.

Kobi Değer Esnaf kredisinin bir diğer önemli özelliği ise en düşük faizlerin uygulandığı bireysel ihtiyaç kredilerinden daha düşük bir faize sahip olması. Örneğin şu sıralar bireysel ihtiyaç kredilerinin faiz oranları yüzde 1.74, yüzde 1.80, yüzde 1.85 ya da yüzde 1.99. bu bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Ancak Kobi Değer Esnaf kredisinin faiz oranı yalnızca yüzde 1.54. 20 milyar TL kefalet desteğinin sağlandığı bu kredilere şimdiden talep büyük.

KOBİ Değer Kredisi 2 Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

6 ay anapara ödemesiz 3 sene vadeli esnaf kredisi 2019 yılı BDDK uygulamalarına göre sağlanacak. Bu sayede tüketiciler de kendi haklarını net bir şekilde bilebilecek. Buna bağlı olarak şimdiden 17 banka ile anlaşma sağlandı bile. Aşağıdaki bankaların dışında kalan bankalarda da buna benzer krediler verilebilmektedir. Ancak bu kredi ile karıştırılmaması gerektiğini hatırlatırız. Bu kredilerin taksitlerinin en fazla 36 ay olduğu unutulmamalı ve haber kirliliğine aldanılmamalıdır. İşte anlaşılan bu 17 banka;

 • Ziraat Bankası,
 • Ziraat Katılım Bankası,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Akbank,
 • Vakıfbank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Denizbank,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • ING Bank,
 • Vakıf Katılım Bankası,
 • Türkiye Halk Bankası,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Şekerbank,
 • QNB Finansbank,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • Türk Ekonomi Bankası

2019 KOBİ Değer Kredisi Şartları Nelerdir?

Kobi Değer Kredisi almak isteyen esnafların yerine getirmesi beklenen 2 şart bulunuyor. Bunlardan ilki vergi levhasının bulunması şartıdır. Yani işletmenin KOBŞ statüsünde olması bu krediyi kullanabilmesi için şart. Bunu bağlı bulunulan vergi dairesinden öğrenmek de mümkün. Diğeri ise 2017 yılının toplam cirosunun 125.000.000 TL olmasıdır. Esnafın senelik cirosunun bu rakamı geçiyor olmasının bir önemi bulunmuyor. Bu esnaflar için herhangi bir çalışma olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

Esnafa Kaç Para KOBİ Değer Kredisi Verilecek? Limiti Ne Kadar?

Yapılan son açıklamalara göre işletmelere 1 milyon, hizmet sektörü firmalarına ise 5 yüz bin TL kredi vereceği açıklanmıştır. Yani 20 – 40 bin arası işletmenin finanse edilebilmesi bekleniyor. Toplam 20 milyarlık bir paket ayrılan bu ürünler, 36 ay vadede, yüzde 1.54 faiz oranı üzerinden kullandırılmaya başlandığında, yüzlerce esnafın yüzü gülmüş olacak. Yine açıklamaya göre bu kredinin 1 milyonu imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için kullandırılacak. Dolayısıyla üretime tam destek anlamında, verilen en büyük kredi ve uygulanan en büyük proje olması bekleniyor. Özellikle ithalatı ve üretimi canlandırmak adına atılan en büyük adımlardan olan bu kredi, üretici firmaların istihdamına da güç sağlayacak.

Esnafa KOBİ Değer Kredisi Faiz Hesaplama Tablosu

Tabi bu kredilere ilişkin açıklamalar devam ettikçe herkesin aklında tek bir soru oluşuyor. Bu esnaf kredilerinin geri ödeme tablosu nasıl olacak. Özellikle de yılın belli dönemlerinde gelir sağlayan firmalar için bu ayrıntı hayati bir önem taşıyor. Bunun için örnek bir hesaplama yapacak olursak;

 • Esnafın 20 bin TL KOBİ değer kredisi kullandığını varsayalım. Faiz oranımız sabit yüzde 1.54. 36 ayın sonunda toplamda bu tutarın geri ödeme bedeli yalnızca 27.562,72 TL olacak. Ayrıca aylık taksitler de 765,63 TL olacak. Azami yıllık faiz oranı ise yüzde 18.48 şeklinde gerçekleşecek. Bu hesaplamaya bakıldığında, kredinin bireysel ihtiyaç kredisinden dahi çok daha avantajlı olduğunu görmek zor değil.

6 ay anapara ödemesiz olması aslında tüketici tarafında avantaj oluşturuyor. Çünkü bu kredide eğer 6 ay hiç ödeme olmamış olsaydı uygulanacak baz faiz oranı yüzde 2.6918 olacaktı. Ayrıca geriye ödenecek toplam tutar ise 29.279,78 olacaktı. Yani esnaf fazladan faiz ödeyecekti. 975.99 aylık taksit tutarından hesaplandığı vakit esnafın geriye ödeyeceği toplam faiz 9.279,78 oluyor. Dolayısıyla ilk 6 ay ödeme olmasını istemeyen esnaf için aslında daha yüksek bir geri ödeme bekliyor. Zaten bu kredi için ilk 6 ay ödeme söz konusu.

Eğer kısaca toparlamak gerekir ise ihracat ve imalar sektöründe faaliyet gösteren esnafa ayrılan bedel 1 milyon TL, diğer esnaflar için ayrılan bedel 500 bin TL olacak. Kredi Garanti Fonunun sağladığı kefalet bedeli ise tüm krediler için yüzde 80’dir. Ayrıca aylık faiz yüzde 1.54 ve komisyon bedeli yüzde 0.03’tür. Kredinin bölüneceği ay ise en fazla 36 olmaktadır. Yani bunun üzerinde bir vade seçeneği şuan için gereçli değildir. Genellikle kredinin 48 ay vade seçeneği ile kullandırıldığı ya da vadenin 4 yıla çıkarılacağı bilgisi internette sık rastlanan yanlış bilgilerden.

Başvuru Nereye Yapılır?

Yukarıda saymış olduğumuz bankalara başvuru yaparak bu kredilerden söz konusu esnaflarımız faydalanabilecektir. Başvuru sırasında banka yetkilileri tarafından ilk 6 aylık ve sonraki 28 aylık ödeme planı çıkarılır. Bu konu henüz çok yeni ve popüler olduğu için pek çok internet sitesinde bilgi kirliliği bulunmaktadır. Ayrıca bazı bankalar KOBİ değer kredisine benzer ürünler vermektedir. Alacağınız kredinin bu krediler ile karıştırılmaması gerekmektedir. Ayrıca bilgi kirliliği olan sitelere de itibar edilmemelidir. Bu kredilerin faiz oranının yüzde 1.54 olduğu ve ilk altı ay anapara ödemesiz olduğu kesinleşmiştir. Ayrıca vade 36 aydan daha yüksek olmamaktadır. Bunun dışında daha detaylı bilgi için bankaların esnaf ve KOBİ birimleri ile görüşme sağlayabilirsiniz. Kredi başvuru sonrasında, eğer tüm şartlar yerine getirilmiş ise 1 hafta içinde onaylanıp kullandırılıyor. Ancak banka tarafından istenen evrakların eksiksiz olması şart.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.