DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
STERLIN 12,77201.31%
ALTIN 525,89-0,78
BIST 1.409,56-0,15%
BITCOIN 5787335,01%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

12 55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İnternet Bankacılığı İle Vergi Borcu Ödeme

İnternet Bankacılığı İle Vergi Borcu Ödeme

Tükettiğimiz gıdalardan tutunda kullanmakta olduğumuz otomobillere kadar her türlü ürünün KDV veya ÖTV ismiyle alınan vergileri bulunmaktadır. Ülke ekonomisinin dönmesi için kaynakların başında vergiler her ürün için geçerlidir. Haberimizin devamında vergi borcunuzun nasıl ödeyeceğinizi sizlerle paylaştık.

ABONE OL
26 Temmuz 2021 17:44
İnternet Bankacılığı İle Vergi Borcu Ödeme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tükettiğimiz gıdalardan tutunda kullanmakta olduğumuz otomobillere kadar her türlü ürünün KDV veya ÖTV ismiyle alınan vergileri bulunmaktadır. Ülke ekonomisinin dönmesi için kaynakların başında vergiler her ürün için geçerlidir. Haberimizin devamında vergi borcunuzun nasıl ödeyeceğinizi sizlerle paylaştık.

Ülke ekonomisini döndüren kaynakların başında gelmekte olan vergiler ülkemiz genelinde sakızdan ekmeğe kadar her üründe alınmaktadır. Tükettiğimiz gıdalardan tutunda kullanmakta olduğumuz otomobillere kadar her türlü ürünün KDV veya ÖTV ismiyle alınan vergileri bulunmaktadır.

Kredi Kartı ile Vergi Borcu Ödeme

Devletimiz bu vergilerin sorunsuz olarak alınabilmesi için Maliye Bakanlığı bünyesinde bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı vasıtası ile vergi dairelerine görevler vermiştir. Gelişen teknoloji sayesinde bakanlığa bağlı vergi daireleri aracılığı ile ödemeler yapılabildiği gibi teknolojinin gelişim göstermesiyle ortaya çıkan internet platformu sayesinde, birçok banka ve e-vergi tahsilatı ismiyle tahsilat yapabilmektedir. Bunun için birçok banka kredi kartı ile vergileri alabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığının kurmuş olduğu internet platformu ile de vergiler alınabilmektedir. Peki internet üzerinden vergi borcu nasıl ödenir? Hangi bankalar vergi borcu tahsilatı yapabiliyor?

İnternet Bankacılığı ile Vergi Borcu Ödeme

Bu sorunun iki farklı cevabı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi her vatandaşın kullanmış olduğu kendi bankası vasıtası ile ve Gelir İdaresi Başkanlığının vergi daireleri veya internet platformu sayesinde ödenebilmektedir. Kendi bankası üzerinden kredi kartı ile vergi borcunu ödemek isteyen banka müşterileri ilk olarak internet bankacılığını menülerine girmek zorundadır. Her bankanın kendi internet bankacılığı sistemleri üzerinde yer alan vergi ve cezalar menüsünde yer alan vergiler içerisinde dilediğini seçmek suretiyle ödeme işlemini yapabilmektedir. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden kredi kartı ile vergi borcunu ödeme imkanına da sahip olunabilir. Ayrıca bu platformu kullanmak isteyen vatandaşlar ilk olarak başkanlığın internet platformuna girip kredi kartı ile vergi ödeme menüsüne girmeleri yeterli olmaktadır. Yani her banka bu tahsilata izin vermektedir.

GİB Vergi Borcu Ödeme

Maliye Bakanlığı’nın internet teknolojisini en aktif şekilde kullanan kurumlarından bir tanesi de Gelir İdaresi Başkanlığı’dır. Başkanlığın dijital platform üzerinde hizmete açmış olduğu İnternet Vergi Dairesi şubesi vasıtası ile internetin olduğu her yerde pek çok vergi işlemini yapabilme ve ödeme gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca online vergi borcu sorgulama işlemlerini de yapabilme imkanına sahip olunabiliyor. Günümüzün yeni nesil teknolojik sistemlerinden fayda sağlayarak, son derece pratik ve kolay bir şekilde internet erişimi olan her yerde, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi resmi web sayfasında işlem yapabilme hakkınız bulunmaktadır.

İnternet üzerinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı resmi İnternet Vergi Dairesi web sayfasına intvd.gib.gov.tr/ adresinden doğrudan siteye erişim yapabiliyorsunuz. Son derece pratik bir şekilde MTV, ÖTV veya gelir vergisi gibi farklı vergi sistemlerinden kaynaklı herhangi bir vergi borcunun olup olmadığını tüm ayrıntıları ile beraber öğrenebilme fırsatı bulunmaktadır. Ayrıca online vergi borcu sorgulama gibi birkaç dakika  içerisinde tamamlanabilen tüm işlemler bulunmaktadır.

Dijital platform üzerinde yer alan online vergi borcu sorgulama hizmetinden sorunsuz olarak yararlanmak için, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi resmi web sayfasındaki ‘Borç Bilgilendirme Servisi’ ekranından bazı kişisel bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bunun devamında tüm işlemler bu ekran üzerinden gerçekleştirebiliyor. Vergi mükellefleri internet üzerinden online vergi borcu sorgulama işlemi için ‘T.C. kimlik numarası’, ‘nüfus cüzdan seri/no’, ‘annenizin/babanızın/eşinizin/çocuğunuzun T.C. kimlik numarası yada ‘annenizin kızlık soyadı’ bilgilerini sayfa içerisine girmek gerekiyor ve onay kodu isteniyor.

Dijital platform üzerinde yapılan bu online vergi borcu sorgulama ile beraber devlete herhangi bir borcun olup olmadığı bilgisi detaylı olarak alınıyor.. Bu yüzden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın dijital platformdaki vergi borcu sorgulama online hizmeti vergi borcu ödemek için büyük oranda önem taşıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.