DOLAR 13,0589-4.54%
EURO 14,8064-4.78%
STERLIN 17,4047-4.53%
ALTIN 768,62-1,28
BIST 1.856,762,60%
BITCOIN 7427071,25%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

12 58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

E – Devlet Şifresini İnternet Bankacılığıyla Alma

E – Devlet Şifresini İnternet Bankacılığıyla Alma

E-Devlet 7 gün 24 saat hizmet veren ve devlet dairelerine gitmeden işlemlerinizi gerçekleştirebildiğiniz bir platformdur. E-Devlete giriş yapabilmek için PTT' den şifre almış olmanız gerekmektedir. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız ve bankanız e-devlet listesinde varsa PTT' den şifre almadan giriş yapabilirsiniz. Haberimizin devamında bu bankaları sizlerle paylaştık.

ABONE OL
26 Temmuz 2021 15:37
E – Devlet Şifresini İnternet Bankacılığıyla Alma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

E-Devlet 7 gün 24 saat hizmet veren ve devlet dairelerine gitmeden işlemlerinizi gerçekleştirebildiğiniz bir platformdur. E-Devlete giriş yapabilmek için PTT’ den şifre almış olmanız gerekmektedir. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız ve bankanız e-devlet listesinde varsa PTT’ den şifre almadan giriş yapabilirsiniz. Haberimizin devamında bu bankaları sizlerle paylaştık.

E- devlet, son birkaç yıldır aktif olarak hizmet veren ve devlet dairelerine gitmeden işlemlerinizi 7/ 24 halledebilmenizi sağlayan bir elektronik sistemdir. Sisteme giriş yapabilmeniz için öncesinde PTT’den şifre almış olmanız gerekiyor. Eğer internet bankacılığını kullanıyorsanız ve bankanız e- devlet listesinde varsa, şifre almadan giriş yapabilirsiniz. Akbank, Albaraka Türk, Halkbank, Anadolu Bank, Türkiye Finans, İş Bankası, Vakıfbank, KuveytTürk, ING Bank, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, TEB, ŞekerBank, Ziraat Katılım, Yapı Kredi, Odeabank e- devlet listesinde yer alan bankalardır. Giriş yapıp bankanızı seçmeniz için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresini  kullanabilirsiniz. Burada yer alan bölümde bankaların ismi logo olarak belirtilmiştir. Hangi banka üzerinden giriş yapmak istiyorsanız logosuna tıklamanız yeterli. Ardından bankanın sayfasında yönlendirileceksiniz. Burada T.C. kimlik numarası/ müşteri numarası ile parolanızı girmeniz yeterli. Ardından yeniden e- devlet sistemine yönlendirilecekseniz, aynı işlemleri bu şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

İnternet Bankacılığından E- Devlet’e Giriş Ücretli midir?


E- devlet sistemiyle anlaşmalı olan tüm bankaların web sitelerinden ya da diğer müşteri hizmetleri yöntemlerinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Fakat tüm bankalarda ortak olarak ücretsiz bir servis olduğunu söyleyebiliriz. Normal şartlar altında, diğer giriş yollarıyla sisteme girmeniz gerekseydi, şifrenizi PTT aracılığıyla 4 TL’ye almanız gerekecektir. Fakat banka sistemlerinde herhangi bir ek ücret ya da işlem ücreti ödemeniz gerekmiyor. Sisteme T.C. kimlik numaranız ve banka kodunuzla giriş yapabiliyorsunuz. Çoğu işlemi 7/ 24 tamamlayabiliyorsunuz. Eğer banka şifrenizi bilmiyorsanız, bankanızın bireysel internet şubesinde yer alan adımları takip ederek yeni bir parola alabilirsiniz. Banka sistemine giriş yaptıktan sonra, doğrudan e- devlet sistemine yönlendirileceksiniz. Burada yer alan tüm kurumlar üzerinden herkes gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Belge talebi ya da evrak çıktısı aldığınız durumlarda da ek bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Bankanızın sizden herhangi bir ek ücret aldığını düşünüyorsanız müşteri hizmetlerine danışabilirsiniz.

E- Devlet Üzerinden Hangi İşlemler Yapılabilir?


Bankanızın üzerinden sisteme giriş yapmış olmanız herhangi bir değişikliğe neden olmayacaktır. E- Devlet’te yer alan tüm imkanlardan aynı şekilde yararlanabilirsiniz. İşlemler, ana başlıklar şeklinde ayrılmıştır. Kurum hizmetleri, belediye hizmetleri, firma hizmetleri, üniversiteler, diğer kurumlar ve ek olarak, yeni eklenen ve en çok kullanılan hizmetler şeklinde kategorilere ayrılmıştır. E- devlet sistemi üzerinden üniversite harç ödemelerinden; adli sicil kaydına kadar birçok işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Belgelerinizi kaydedip bir kopyasını da alabilirsiniz. Adalet, eğitim, çevre, tarım, hayvancılık, güvenlik, trafik ve ulaşım, sosyal güvenlik ve sigorta, vergi, harç ve birçok alanda resmi evraklarınıza ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bağlı olduğunuz belediyeyi aratarak da belediyeyle ilgili tüm işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Kayıtlı olan devlet üniversiteleri ya da Açıköğretim alanına dair belge ve bilgi taleplerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

E- Devlet Diğer Giriş Yöntemleri Nelerdir?


İnternet Bankacılığının haricinde, e- devlet sistemine giriş yapmak isterseniz farklı seçenekleri tercih edebilirsiniz.  E- devlet şifresi, mobil imza, e- imza ve T.C. kimlik kartı ile de giriş yapabiliyorsunuz. İlk olarak PTT’den geçici şifrenizi almanız lazım. Bu şifreyi herhangi bir PTT şubesinden kimlik kartınızı
göstererek alabiliyorsunuz. Ardından T.C. kimlik numaranızla beraber giriş yapıp kendi şifrenizi belirlemeniz gerekiyor. Şifrenizi belirledikten sonra dilerseniz kullanmış olduğunuz cep telefonuna özel mobil imza da tanımlatabilirsiniz. Elektronik imzanız varsa başka bir şifreye gerek duymadan T.C. kimlik numaranızla direkt giriş yapabiliyorsunuz. Kimlik kartı uygulamasını kullanmak için  masaüstü ekranınızda uygulamanın bulunması gerekiyor. Buradan kimlik kartı doğrulama işlemini gerçekleştirmeniz yeterli. Sonrasında herhangi bir ek işleme gerek duyulmayacaktır. T.C. kimlik numaranızı da yazıp giriş yapabilirsiniz. E- imza uygulamasında ise GSM operatörünüzü ve numaranızı sisteme tanımlatmanız lazım. Ardından telefonunuza bir kod gelecek. Bunu da onaylattıktan sonra sisteme kod ve T.C. kimlik numarası kombinasyonuyla giriş yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı haricinde bu 4 yöntemi kullanmak da oldukça pratiktir.

E- Devlet Elektronik İmza Nasıl Alınır?


En çok tercih edilen giriş seçeneklerinden biri de elektronik imza, yani e- imza seçeneğidir. Yanı sıra, devlet nezdinde ıslak imza ile eş değer hükümlülüğe sahip olarak kabul edilmektedir. Elektronik ortamda bulunan bir belge için direkt olarak tanımlanan ve eklenen imzadır aynı zamanda. İmzalayanın kim olduğunun da kolayca anlaşılmasına sebebiyet verir. E- imzalar akıllı kart sistemi ile başvuru sahibine ulaştırılmaktadır. Yanı sıra e- imza türünü kullanabilmeniz için bu dağıtım yetkisine sahip kurumlarla çalışılması önemlidir. Bu firmaları görüntülemek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yayınlamış olduğu sisteme bakabilirsiniz. Elektronik imzanızı tanımlatmanız için mobil imzada olduğu gibi, bilgisayar sürücünüze bir yazılım eklemeniz gerekiyor. Bu da zaten akıllı kartla beraber size gönderilen evrakların içerisinde yer alan bir CD ile beraber kolayca yapılabilen bir işlemdir. Bu program üzerinden e- sertifikaya giriş yapabiliyorsunuz kartınız tanımlanmış demektir. Bu şekilde E- Devlet üzerinde kolaylıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Elektronik-Imza#  bu linki kullanarak e- imza sayfasına doğrudan gidebilir ve burada yer alan T.C. kimlik numarası alanını doldurduktan sonra e- imzanızı doğrulatabilirsiniz. Masaüstünde bulunan uygulamayı açmanız da bu aşamada gerekli olacaktır. Son aşamada, giriş yaptıysanız, dilediğiniz şekilde imzalama kısmını tamamlayabilirsiniz.

E- Devlet Şifresi Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?


Eğer zaten şifrenizi biliyorsanız ve giriş yapabiliyorsanız kolaylıkla yeni şifrenizi alabilirsiniz. Fakat unuttuysanız bunun için daha farklı bir yol izlemeniz gerekmektedir. Şifrenizi yeniden oluşturabilmeniz için sağ alanda bulunan seçenekler kısmından “Şifre ve Güvenlik” ayarlarını kullanmanız gerekiyor. Burada şifre yenileme işleminizi nasıl yapmanız gerektiğine dair detaylı bilgiler de bulunuyor. İlk olarak yeniden PTT şubesini ziyaret edip yeni bir şifre talep edebiliyorsunuz. Bununla beraber online olarak da işleminizi yapabilirsiniz. Cep telefonunuza ya da e- mail adresinize gelen yenileme adımlarını takip ederek yeniden şifre oluşturabilirsiniz. Şifrenizin E- Devlet kurallarına uygun olarak seçilmesi gerekiyor. Herhangi bir güvenlik sorunu oluşmaması adına şifrenizi yeniden belirlerken güçlü bir zorluk seviyesinde olmasına özen göstermelisiniz. Ya da direkt cep telefonunuza gelen kod üzerinden de yenileme talebinizi doğrulayabilirsiniz.

E- Devlet Şifresini Unuttum, Ne Yapabilirim?


Şifrenizi unuttuysanız ve sisteme giriş yapamıyorsanız, kısa sürede yeni şifrenizi edinebilirsiniz. Bunun için daha önceden sisteme kayıtlı olmuş olmanız önemli. Daha önce kullanmadıysanız ilk olarak şifre almanız ya da doğrudan internet bankacılığı kullanarak giriş yapmalısınız. Şifrenizi unuttuysanız, giriş yapacağınız ekranın hemen alt kısmında ‘şifremi unuttum’ sekmesini görebilirsiniz. Sonraki aşamada size, neden bu sekmeyi kullandığınız sorulacaktır. Hatırlamama, başkasının kullandığı düşünme, şifreyi bilmenize rağmen oturum açamama ve SMS ile şifre yenileyememe bu seçenekler arasında yer almaktadır. Nedeninizi seçtikten sonra sizi buna göre yönlendirecek yeni bir adım çıkacaktır. Herhangi bir çalınma söz konusu değilse en kısa sürede SMS ya da mail yoluyla şifrenizi alabiliyorsunuz.  Şifrenizi almak için herhangi bir ek ücret ödemenize gerek yok. Şifrenizin gönderilmesi istediğiniz yöntemi tercih ettikten sonra, T.C. kimlik belgenize dair sizden istenen sıra no gibi bilgileri doldurup formu iletmeniz yeterli.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.