DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
STERLIN 12,77201.31%
ALTIN 525,89-0,78
BIST 1.409,56-0,15%
BITCOIN 5774895,14%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

12 55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Findeks Kredi Notu Öğrenme – Karekodlu Çek Sorgulama

Findeks Kredi Notu Öğrenme – Karekodlu Çek Sorgulama

Bankalardan çekmiş olduğunuz kredilerin veya aldığınız kredi kartlarının düzenli, düzensiz ödemeleri kredi notuna etki etmektedir. Findeks kredi notu KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Haberimizin devamında Findeks kredi notunuzunuz nasıl öğreneceğinizi sizler ile paylaştık.

ABONE OL
25 Temmuz 2021 15:16
Findeks Kredi Notu Öğrenme – Karekodlu Çek Sorgulama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bankalardan çekmiş olduğunuz kredilerin veya aldığınız kredi kartlarının düzenli, düzensiz ödemeleri kredi notuna etki etmektedir. Findeks kredi notu KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Haberimizin devamında Findeks kredi notunuzunuz nasıl öğreneceğinizi sizler ile paylaştık.

Findeks kredi notu;  KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta olan, kişilerin ve kurumların ekonomik durumlarını teknolojik yazılımlarla bir sistem üzerinden puanlama sistemiyle beraber gerekli kurumlara ve kişilerin kendisine sunan ve devamında bankalardan kredi kullanmanızda büyük ölçüde etkili olan dijital bir yazılımın alt yapısı olarak geçmektedir. Yani bankalardan çekmiş olduğunuz kredilerin veya aldığınız kredi kartlarının düzenli, düzensiz ödemeleri kredi notuna etki etmektedir.

Kredi Notu Öğrenme Ücreti

Findeks kredi notu öğrenme ücretli bir servis olmasıyla beraber, kurumlara ayrı şahıslara ayrı ücretlendirme sistemiyle yapılandırılmış olan bir sistem olarak geçer. Findeks kredi notu sorgulama ve kredi notu öğrenme gibi işlemlerin sorunsuz gerçekleşmesi için, Findeks’in kendi sitesinin ziyaret edilerek üye olmanız gerekmektedir. Findeks kredi notu öğrenme için bankalardan da ücretli hizmetler alınabilmektedir. Lakin nerden bu hizmeti alırsanız alın, yine de bu hizmetin alt yapısının Findeks olduğunu unutmamanızı öneririz. Çeşitli kurumlar veya bankaların bu hizmeti ticari anlamda kullanmasıyla başlayan bu pazarda, büyük oranda hizmetlerin varlığını sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Gerek Akbank gerekse Finansbank ve Garanti Bankası gibi Türkiye’nin önde gelen bankaları bile bu hizmeti tüm müşterilerine sunmaktadır. Findeks kendi sitesinde 3.50 liraya kredi notu sorgulaması hakkı veriyorken, bankaların 5 ile 10 lira arasında değişkenlik gösteren kredi notu öğrenme fiyatları olduğu gerçeği vardır. Findeks kredi notu öğrenme fiyatlarına gelirsek, Findeks çeşitli paket kampanyalarıyla kullanıcılarına en uygun şekilde kredi notu ve risk raporu verme aşamasında son derece avantajlı imkanları bizlere sunuyor.

Karekodlu Çek Sorgulama Ücreti

2016 Yılında çek sisteminde yapılan yeni düzenlemeler ile beraber 2017 yılında artık karekodlu çek kullanmak zorunlu bir kavram haline gelmiştir. Alacaklı olan kişinin çek ile çalışmasındaki korkularını ortadan kaldırmak ve mevcut olan riskin en aza indirgenmesi adına findeks karekodlu çek sistemine tamamen geçiş yapılmıştır. Kare kodlu bir çek aldığınız zaman, çeki tam olarak kabul etmeden önce findeks vasıtası ile almış olduğunuz karekodlu çek raporu sayesinde alacak tutarınızı riske atmamış oluyorsunuz. Karşılıksız, sahte veya dolaşım ömrü bitmiş çekleri almadan önce findeks çek raporu ile kontrol yapabilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.

Çekin üzerinde bulunacak olan karekodun, findeks mobil uygulamasının indirilerek okutulmasından ibaret olan bir uygulamadır ve geçmiş tüm bilgiler sizlere ulaştırılmaktadır. Çeki veren kişinin ödeme geçmişinden tutunda, çek yaprağının gerçek olup olmadığına kadar bir çok bilgiyi saniyeler içerisinde sorgulama yapabilecek ve raporunuzu alacaksınız. Kare kodlu çekin diğer çek yapraklarından farkı, yaprağın ortasında yer almakta olan karekoddur. Sattığınız mal/hizmet karşılığında almış olduğunuz çekte böyle bir kare kod varsa eğer, çeke ait sorgulamayı yapabiliyorsunuz. Öncelikle akıllı telefonunuz ile Findeks uygulamasını cep telefonunuza indiriyorsunuz. Kare Kodlu Çek arayüzüne girdiğimizde, çeklerin üzerinde basılı olan kare kodu okutuyorsunuz. Sonrasında çek sahibinin geçmiş çeklerindeki ödeme performansı, çek ödeme tutarları, daha önce bir çeki yazılmışsa yazılan çekinin tutarı ve tarihi kısacası çek geçmişini gösteren tüm bilgileri görebiliyorsunuz.

Findeks Kare Kodlu Çek raporu Findeks’e ait internet sitesi üzerinden kısa sürede alınabilmektedir. Çek sorgulaması yapan kişiye daha önceki çeklerini nasıl ödediği hakkında detaylı bilgiler vermektedir. Bu raporda keşide edilen çeklerin tutarları, toplam çek mevcudu, çek bilgileri özeti, ileri vadeli çek bilgileri, çek hesabı olan bankalar, arkası yazılan çekler ve açık çek bilgileri hakkında bilgi verir. 4 TL + KDV olup, Findeks sitesi üzerinden çok kısa süre içerisinde alınabilmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.