DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
STERLIN 12,77201.31%
ALTIN 525,89-0,78
BIST 1.409,56-0,15%
BITCOIN 5779755,30%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

12 55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Esnaf Kredisi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir ?

Esnaf Kredisi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir ?

Küçük ve orta ölçekli iletmeler bireysel kredi alamadıkları içi esnaf kredilerine başvuru yaparak nakit ihtiyaçlarını sağlamaktadırlar. İhtiyaç sahipleri KOBİ esnaf kredisine başvuru yapmaktadırlar. Haberimizin devamında KOBİ esnaf kredisi için gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
24 Temmuz 2021 17:00
Esnaf Kredisi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küçük ve orta ölçekli iletmeler bireysel kredi alamadıkları içi esnaf kredilerine başvuru yaparak nakit ihtiyaçlarını sağlamaktadırlar. İhtiyaç sahipleri KOBİ esnaf kredisine başvuru yapmaktadırlar. Haberimizin devamında KOBİ esnaf kredisi için gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

İhtiyaç sahibi olan KOBİ’lerin bankalardan kredi başvurusu yaptıklarında esnaf kredisi kampanyalarından yararlanmaktadırlar. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin bireysel kredi alamadıkları için esnaf kredilerine başvuru yaparak nakit ihtiyaçlarını sağlamaktadırlar. Peki bir KOBİ’nin esnaf kredisi için istenen belgeleri nelerdir diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilir ve esnaf kredisi almaya giderken eksiksiz evrak yanınızda götürebilirsiniz. İşte esnaf kredisi için istenilen belgeler şunlardır.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Bu kredi için başvurmaya gitmeden önce bankaların uyguladığı şartlara bir göz atalım. Türkiye’de işletme yapan 250 kişiden az kişi çalıştıran Kobiler net satış hasılatları 40 milyon TL’yi geçmeyen işletmeler olarak bilinmektedir. Vergi levhası olan bu işletmeler bankaların hizmete açtığı esnaf kredilerine başvuru yapabilmektedirler.

Bu krediler başvuru yapacak şirketin nakit ihtiyaçlarını ve işletmeyi büyütmesi için verilen kredilerdir. Eğer bu krediye başvuru yapmak istiyorsanız bankaya direk başvuru yaparak tüm evraklarınızı eksiksiz bir şekilde sunmanız gerekmektedir. Esnaf kredilerinde bireysel kredilerden daha çok evrak istenmektedir.

Esnaf kredisine başvuran kişiler bireysel değil vergi levhalı bir işletme sahibi olması gerekmektedir. Bu kredilerde şirketin mali durumu değerlendirilirken ayrıca şirketin ve şirket sahiplerinin banka sicilleri de değerlendirilmektedir. Bu krediler bireysel krediler gibi anında onaylanmamaktadır. İyi bir değerlendirme sürecinden sonra kredinizin onayını ve ya olumsuz olduğunuz öğrenebilirsiniz. Ayrıca şirket sahiplerinin kredi notuna göre kredilendirilirsiniz. Kredi notunuz düşük ve ya kredi siciliniz bozuksa bu kredilerden faydalanamazsınız.

Ayrıca işletmelerin finansal tabloları da detaylı bir şekilde incelenerek dosyaya eklenmektedir. Gelir gider tablosu ve kar oranınız da kredi almanızda büyük bir etkendir. Bu kredilerde kredi notu gibi bir önemli konuda findeks çek raporu’dur. Çek ödeme alışkanlığınız yoksa kredi başvurunuzda olumsuz sonuçlanabilir. Son 13 aydaki çeklerle ilgili detaylı raporlama yapıldıktan sonra kredi olurunuz verilmektedir.

Esnaf Kredisi İçin İstenilen Belgeler

Esnaf kredisi için tüm bankalar genellikle aynı evrakları istemektedirler. Bu vereceğimiz evrak listesi esnaf kredi başvurusu için istenilen evrak listesidir. Sizde bu bankalardan kredi başvuru yaptığınızda vereceğimiz evrakların en güncel olanını bankaya götürmeniz gerekmektedir. İşte bankanın istediği evraklar.

  • İşletme Sahibinin TC Kimlik numarası yazan kimlik fotokopisi
  • İşletme ortağı varsa aynı şekilde onunda TC Kimlik numarası yazan kimlik fotokopisi
  • İşletmenin imza sirküleri
  • İşletmenin Oda Kayıt Belgesi
  • İşletmenin adına Ticaret Sicil Gazetesi
  • İşletmenin Vergi Levhası
  • İşletmenin muhasebeciden alınacak Bilanço ve Gelir Tablosu ( Bu tablo son 2 yılı kapsaması gerekir.)
  • İşletme sahiplerinin ve şirketin ait olduğu malların döküm listesi.

İşletme kredisine başvurmak isteyen kişilerin bu belgelerle birlikte bankalardan esnaf kredisi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Evrak eksiğiniz olursa kredinizin onay aşaması uzayabilir.

İpotekli Esnaf Kredisi

Eğer ihtiyaçlarınız esnaf kredisinde yetmiyorsa bankaların işletmeler için yaptığı ipotekli esnaf kredisine başvuru yaparak bu krediden yararlanabilirsiniz. Bu kredi için şirketin adına ve ya şirket sahiplerinin adına gayrimenkul olması gerekmektedir. Bu gayrimenkulü bankaya teminat vererek değerinin %50 ve %75’ine kadar 48 ay vadeli kredi kullanabilirsiniz. Bu krediyi kullanmak için şirketin ve sahiplerinin kredi notu banka politikalarına uygun olması gerekmektedir. Eğer kredi notunuz düşükse bu krediden faydalanamazsınız. Bu kredi içinde yukarda yazılan evrakların yanında ipotek vereceğiniz evin tapu fotokopisini de ekleyerek başvuru yapabilirsiniz. Krediniz onaylandıktan sonra banka tarafından verdiğiniz teminata eksper gidecek ve evinizin değeri biçilecektir. Bu değer üzerinden kredi alabilirsiniz. Esnaf kredilerinde ayrıca konut kredisi, taşıt kredisi ve aldığınız eve tadilat kredileri de kullanabilirsiniz. Bütün bu kredileri kullanmak isteyen müşterilerin kredi notu belli bir seviyede olması gerekmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.