DOLAR 9,07860.46%
EURO 10,48650.49%
STERLIN 12,34850.42%
ALTIN 517,461,21
BIST 1.425,740,63%
BITCOIN 501562-2,58%
İstanbul
14°

PARÇALI BULUTLU

16 02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

E-Teminat Mektubu Hakkında

E-Teminat Mektubu Hakkında

E-teminat mektubu, kağıt ortamından bankalar tarafından düzenlenen teminat mektubunun elektronik ortama aktarılmış halidir. Teminat mektuplarına kıyasla işlem süreleri çok kısa ve daha güvenli olan e-teminat mektupları ile birlikte ticarette yaşadığınız vakit kayıplarının önüne geçilecektir. Haberimizin devamından daha detaylı bilgi bilgilere sahip olabilirsiniz.

ABONE OL
24 Temmuz 2021 12:58
E-Teminat Mektubu Hakkında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

E-teminat mektubu, kağıt ortamından bankalar tarafından düzenlenen teminat mektubunun elektronik ortama aktarılmış halidir. Teminat mektuplarına kıyasla işlem süreleri çok kısa ve daha güvenli olan e-teminat mektupları ile birlikte ticarette yaşadığınız vakit kayıplarının önüne geçilecektir. Haberimizin devamından daha detaylı bilgi bilgilere sahip olabilirsiniz.

E-teminat mektubu ile ilgili bilmeniz gerekenler e-teminatın ne olduğu, nasıl faydalanılabileceği, işleyiş süreci, hangi bankalar tarafından verdiği ve ne zaman kalıcı hale geleceğidir. E-teminat mektubu, kağıt ortamında bankalar tarafından düzenlenen teminat mektubunun elektronik ortama aktarılmış halidir. Teminat mektubu iş yapacak birimler arasında güven ortamı oluşmasını sağlayan bir mektuptur. Özellikle ticari hayatta yeri çok büyük olan teminat mektubu ihalelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Teminat mektuplarına kıyasla işlem süreleri çok kısa ve daha güvenli olan e-teminat mektupları ile birlikte ticarette yaşadığınız vakit kayıplarının önüne geçilecektir.

E-Teminat Uygulamasından Faydalanabilme Koşulları

E-teminat uygulamasını kullanabilmek için muhatap ve lehtar olarak adlandırılan kişilerin sağlaması gereken koşullar bulunmaktadır. E-teminat ve teminat mektuplarında muhatap olarak belirtilen kişiler garanti alan ve teminat mektubunu alan kişi veya kurumdur. Lehtar ise muhataba karşı borcunu garanti edeceğini vaat eden kişidir. Garanti etme işlemini ise bankalardan aldığı teminat mektubuyla yapmaktadır. E-teminat sisteminden faydalanabilmek için bankalardan e-teminat almak isteyen lehtar KKB Findeks üyesi olmak zorundadır. Muhataplar ise hem KKB Findeks üyesi hem de Elektronik Teminat Mektubu Platformu (ETMP) üyesi olmalıdır. Muhatap bir banka aracılığıyla sisteme dahil olarak e-teminat mektubunu alabilirler.

E-Teminat Mektubu Verilme Süreci

E-teminat mektubu işleyiş süreci lehtarın talebiyle başlamaktadır. Lehtar e-teminat mektubu başvurunu bankaya iletmektedir. Banka gerekli bilgileri lehtardan aldıktan sonra bu bilgileri sisteme girer. E-teminat mektubu belirlenen usul ve esaslara bağlı kalınarak bankalar tarafından kendi sistemlerinde oluşturulacaktır. Oluşturulan bu e-teminat mektubu bankalar ya kendi sistemleri üzerinden ya da e-teminat platformu aracılığıyla e-teminat için oluşturulan uygulamaya iletmektedir. E-teminat uygulamasına gelen bu mektubun onaylanası ve muhatabına iletilmesi işlemini ise standart belge ve raporlama servisleri aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ayrıca bu uygulamada mali süreçte kullanılan e-teminat mektupları saklanmaktadır. Muhataba iletilen e-teminat mektubu kabul edilirse mektup aktif olacaktır. Eğer muhatap e-teminat mektubunu kabul etmez ise iade ve iptal işlemleri standart belge ve raporlama servisleri aracılığıyla gerçekleşmektedir.

E-Teminat İade, Tazmin ve Vade Uzatma İşlemleri Nasıl Gerçekleşiyor?

E-teminat mektubu iade, tazmin ve vade uzatma işlemleri SBR servisi aracılığıyla yapılmaktadır. İade ve tazmin işlemini e-teminat mektubunu alan muhatap başlatır. Muhasebe birimi gelen bu talebi değerlendirerek e-teminat mektubunun düzenlendiği banka ile iletişim kurar. Banka tanzim talebini kabul ederek e-teminat mektubunda yer alana miktarı muhataba ait hesap numarasına aktarır. Muhatap ise bankadan gelen miktarı kontrol ederek e-teminat mektubunu iade eder.

E-Teminat Mektubunu Hangi Bankalar Veriyor?

E-teminat mektubu veren bankalar TEB, Vakıfbank, Albaraka Türk, Yapı Kredi Bankası ve QNB Finansbank’tır. Bu bankalardan Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve QNB Finansbank entegrasyon ve sertifikasyon sürecini tamamlayan ilk bankalar arasındadır. Ancak diğer bankalarda ilerleyen günlerde e-teminat için gerekli süreçleri tamamlayarak bu sisteme katılacaklardır. Bankaların e-teminat başvuru formlarını bankaların resmi internet siteleri üzerinden doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kağıt Teminat Mektupları Ne Zaman Sonlanacak?

Kağıt teminat mektup kabulü sonlanma tarihi 1 Eylül 2019 olup bu tarih sadece gümrük işlemlerini ilgilendirmektedir. E-teminat mektubu için seçilen pilot alan olan gümrüklerde e-teminat kabulü 1 Temmuz 2019 itibariyle başlanmış olup hem e-teminat hem de teminat mektupları kabul edilmekteydi. Ancak 1 Eylül 2019 itibariyle kağıt teminat mektuplarının kabul edilmeyeceği Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile bildirilmiştir. Bu tarihten sonra Gümrük Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan birimlerde kağıt teminat kabulü yapılmayacak sadece e-teminat mektupları ile işlem yapılacaktır. Yani 1 Eylül itibariyle ihracatta e-teminat sistemine geçilmesiyle birlikte bürokrasi azalacak ve sahtecilik önlenecektir. Böylelikle işlem hızı da artacak ve gümrükler daha hızlı bir şekilde işlem yapabilecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.