DOLAR 9,04070.04%
EURO 10,43820.02%
STERLIN 12,30310%
ALTIN 511,480,04
BIST 1.416,820,04%
BITCOIN 510656-1,17%
İstanbul
13°

KAPALI

05 41

İMSAK'A KALAN SÜRE

E – Devlet Üzerinden Mahkeme Dosyası Nasıl Sorgulanır?

E – Devlet Üzerinden Mahkeme Dosyası Nasıl Sorgulanır?

Günümüzde milyonlarca kişi, adına açılmış olan davalardan haberdar değil. Çeşitli sebeplerden kişi ya da kurum ile anlaşmazlığa düşebilir ve mahkemelik olabilirler. Adalet Bakanlığı aracılığı ile yürütülen E-Devlet platformu sayesinde mahkeme dosyalarınızdan haberdar olabilirisiniz. Haberimizin devamından nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
23 Temmuz 2021 18:18
E – Devlet Üzerinden Mahkeme Dosyası Nasıl Sorgulanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde milyonlarca kişi, adına açılmış olan davalardan haberdar değil. Çeşitli sebeplerden kişi ya da kurum ile anlaşmazlığa düşebilir ve mahkemelik olabilirler. Adalet Bakanlığı aracılığı ile yürütülen E-Devlet platformu sayesinde mahkeme dosyalarınızdan haberdar olabilirisiniz. Haberimizin devamından nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

İnsanlar, çeşitli sebeplerden kişi ya da kurumlar ile anlaşmazlığa düşebilir ve mahkemelik olabilir. Günümüzde milyonlarca kişi, adına açılmış olan davalardan haberdar değil. Özellikle de bir borca müteakip açılmış olan dava dosyaları, çoğu zaman kişiye icra gittiğinde haberdar olunabiliyor. İşte bu tip belirsiz durumların ortadan kaldırılması amacıyla, e – devlet üzerinden güzel bir uygulama devreye sokuldu. Adalet Bakanlığı aracılığı ile yürütülen bu uygulama sayesinde artık insanlar kendi adlarına açılmış davaları sorgulayabiliyor ve hatta davanın hangi aşamada olduğunu öğrenebiliyor.

Herkes adına açılmış bir davanın olup olmadığını merak eder. Çünkü dava söz konusu ise ne kadar erken aksiyon alınır ise o kadar iyidir. Hatta itiraz süreçlerini geçirmemek de bu kapsamda hayati bir önem taşır. Tabi açılmış ve haberdar olunan davanın hangi aşamada olduğunda yine e – devlet üzerinden kontrol edilebilir. Kısacası e – devlet platformu, dava sorgulama ve gidişatını öğrenme için en doğru kanaldır.

E – Devletten Dava Sorgulama Adımları

E – devlet platformu üzerinden adınıza açılmış bir davanın olup olmadığını öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/davalarim linkini kullanabilirsiniz. Bu linke tıkladığınızda öncelikle e – devlet giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfaya önce TC kimlik numaranızı, ardından da şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız şifremi unuttum adımından ilerleyebilirsiniz.

E – devlet dava sorgulama işlemi yaparak ulaşabileceğiniz pek çok bilgi de bulunuyor. Bunlar;

  • Dosya Yargıtay arşivine girmiş mi, girmemiş mi?
  • Dosya Cumhuriyet Savcılığının incelemesinde mi, değil mi?
  • Dosyanın hangi ceza mahkemesine gittiği,
  • Ceza mahkemesinde dosyanın aldığı yeni numara,
  • Gittiği ceza mahkemesinden dosyanın dönüp dönmediği,
  • Dosyanın postaya verilip verilmediği,

Tüm bu ayrıntılar adına dava açılmış herkes için son derece önemli bilgilerdir. Hatta dava tarafları bu bilgilere dayanarak yasal haklarını daha erken arama yoluna da gidebilirler. Dosya sorgulama işlemi için e – devlete giriş yaptıktan sonra, Adalet Bakanlığı sayfasına ulaşmak ya da arama butonuna ‘dava dosyası sorgulama’ yazmak yeterli olacaktır.

Kapanan Dava Dosyasının Sildirilmesi

Söz konusu e  – devlet kapısı olduğunda, pek çok hizmet de vatandaşı bekliyor. Bunlardan bir tanesi de kapanmış olan dava dosyalarının e  – devlet platformu üzerinden sildirilmesi. Bu işlem için dava dosyanızın sonuçlandırılmış olması gerekmektedir. Sonuçlandıktan sonra dosyanın bulunduğu mahkeme ya da icra dairesine giderek, dosyanın kapatılmasını sağlayabilirsiniz. UYAP üzerinden soya kapatıldıktan sonra, artık e – devlet ekranlarında da görüntülenmeyecektir. Kişi bu ekranlardan dava dosyasını sildirse de, siciline işlemiş herhangi bir suç için işlem sağlanamaz.

Bazı durumlarda, bu başvuru yapılmamış olsa dahi e – devlet ekranlarından dosya görüntüleme işlemi yapılmamaktadır. Görülmüş ve sonuca bağlanmış dosyalar bazen UYAP üzerinden anlık olarak da kapatılabilmektedir. Bu durumda e – devlet ekranlarında da söz konusu geçmiş dönem dosyalarını görmek mümkün olmayacaktır. Yani kişinin ayrıca bir başvuru yapmasına gerek kalmayacaktır.

E – Devlette Mahkeme Dosyası Sorgulama Avantajları

Pek çok insan, ayrıldığı eşi tarafından, işyeri tarafından, bankalar tarafından mahkemeye verilebiliyor. İkametgah değişikliği gibi sebeplerden ötürü kişiye açılan dava dosyasının bilgisi iletilemeyebiliyor. Bu tip durumlarda, özellikle maddi ve velayet davalarında icra takibi başlatılabiliyor. Bu davalarda acil aksiyon almak, dava sonucunu doğrudan etkileyen bir etkendir.

Davalı kişi, adına açılmış olan davanın içeriğine e – devlet platformundan ulaşabilir. Dava açıldığı gibi online olarak sisteme düşecektir. Dolayısıyla itiraz ve karşı dava süreçleri de kaçırılmamış olacaktır. Anne ve babaların velayet anlamında birbirine açtıkları davalar, bankaların müşterilerinden alacakları için aşmış oldukları icra dosyaları bu noktada büyük önem taşımaktadır. Kamu davaları da bu tip davalardan bir tanesi olup, davacının acil aksiyon alması gereken hallerdir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.