DOLAR 9,00460.37%
EURO 10,41360.27%
STERLIN 12,25990.35%
ALTIN 507,930,24
BIST 1.416,301,31%
BITCOIN 5171644,21%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

05 40

İMSAK'A KALAN SÜRE

E-Devlet Şifresini Unuttum, Yeniden Nasıl Alabilirim?

E-Devlet Şifresini Unuttum, Yeniden Nasıl Alabilirim?

ABONE OL
23 Temmuz 2021 16:21
E-Devlet Şifresini Unuttum, Yeniden Nasıl Alabilirim?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

E-Devlet vatandaşlara 7 gün 24 saat boyunca hizmet veren bir platformdur. Her vatandaşın E-Devleti kendine özeldir. E-Devlete giriş yaparken TC kimlik numarası ve şifreniz gerekmektedir. Şifrenizi unutma durumunuzda yeni şifre nasıl alabileceğinizi haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

E – Devlet, devletin kurumları tarafından vatandaşlara sunulan hizmetlerin elektronik ortamda verilmesi işlemidir. Üstelik hızlı ve kesintisiz olarak verilen bu hizmet, 7 gün, 24 saat boyunca sağlanabilmektedir. Tamamen güvenilir bir sistem olan E – devlet kişisel bir yapıdır. Yani herkesin e – devlet platformu kendine özeldir. Bu nedenle de kişi e – devlete giriş yaparken TC kimlik numarası ve şifre kullanmaktadır. Dolayısıyla bu bilgiler doğrultusunda, her birey hatta kurum, kendine özel bilgileri tek bir çatı altında öğrenebilmektedir.

Artık E – Devlet platformu üzerinden çıktı da alınabilmektedir. Örneğin kredi başvurusu yaparken sizden istenen SGK döküm ve bordro bilgilerinize e  – devlet üzerinden, dakikalar içinde ulaşabilirsiniz. Bu sistem yokken saatler alan bir bekleyiş sonrasında bu evrakları almak mümkün olabiliyordu. Tabi e – devlet platformu yalnızca kişilere değil, kurumlara da pek çok hizmet sunmaktadır. Yapının son derece şeffaf olması, bireyler ve kurumlar için sağlanan en büyük avantajdır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte daha fazla kullanılmaya başlayan e – devlet, her geçen gün yeni ve farklı biz hizmetle karşımıza çıkmaktadır.

E – Devlet Platformunun Avantajları Nelerdir?

E – Devlet’in en büyük avantajı elbette zamandan kazanç sağlamasıdır. Ancak tek avantajı bununla da sınırlı değildir;

 • İnsan, kurum ve devlet arasındaki ilişki daha sıkı bir bağ ile sağlanır,
 • Devlet hizmetlerine olan memnuniyet düzeyi artar,
 • Bireysel katılım artar,
 • Hayat kalitesi artar,
 • Yapılan hata ve eksiklikler en aza indirilir,
 • Öncelikle vatandaş talebi ön planda yer alır,
 • Kağıt kullanımı azalır,
 • Ekonomik anlamda gelişim desteklenmiş olur,
 • Karar alma süreci en aza indirilecektir,
 • Vatandaş ve kurumlar, kısa sürede, en doğru bilgilere ulaştığı için devlete karşı olan güvenleri artacaktır,

E – Devlet Platformunun Özelliği Nedir?

Güven ve gizlilik: e – devlet platformunun belki de en önemli özelliği güvenli ve gizlilik koşulları çerçevesinde olmasıdır. Ayrıca e – devlet üzerinden ulaşılan bilgilerin paylaşılabilme ve saklanabilme özelliği de bulunmaktadır. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının tek çatı altında toplanmış olması, bireysel ve kurumsal işlerin daha kısa sürede işlemesi anlamına da gelmektedir.

İnsana verilen değerin bir sonucu olan E – devlet platformu, teknolojik bir alt yapının parçasıdır. Kesintisiz hizmet veriyor olması, kişilerin anlık olarak devlet ile temas halinde olmasını sağlamaktadır. Üstelik artık bankaların internet bankacılılıkları aracılığı ile e – devlete giriş yapılabilmektedir. E – devlete giriş yapılabilmesi için bir şifreye ihtiyaç duyulmaktadır. Herkesin bu platformda kullanacağı şifre farklıdır.

E – Devlet Şifresi ve Unutulması

E – devlet şifresi, bu platformu kullanmak isteyenlere PTT şubeleri aracılığı ile 2 TL karşılığında, kapalı zarfla verilmektedir. Bu e – devlete giriş aşamasında kullanılması gereken ilk şifredir. Bu aşama sonrasında kişi her zaman kullanacağı şifreyi yeniden bu platform üzerinden belirlemelidir. Alınan bu şifre ve TC kimlik numarası ya da vergi numarası ile https://www.turkiye.gov.tr/ linkinden e – devlete giriş yapılabilmektedir.

Eğer e – devlet şifrenizi unuttuysanız şifremi unuttum adımından ilerleyebilirsiniz. Riskli herhangi bir durum var ise burada bulunan ‘hesabıma bir başkasının eriştiğini düşünüyorum’ ya da ‘şifremi bilmeme rağmen oturum açamıyorum’ sekmelerini de tıklayabilirsiniz. Eğer yalnızca şifrenizi unuttuysanız, şifremi unuttum adımından ilerlemeniz gerekecektir. Bu adımdan TC kimlik numaranız, mavi kart bilgileriniz, geçici kimlik belgesi bilgileriniz ya da yeni kimlik belgesi bilgileriniz ile işleme devam edebilirsiniz. Aşağıdaki bilgileri doldurduktan sonra sistem yeni şifre oluşturmanıza izin verecektir. Bunlar;

 • Kimlik tipinizi seçin,
 • TC kimlik numaranızı yazın,
 • Seri numaranızı yazın,
 • Cüzdan numaranızı yazın,
 • Bir yakınıza ait TC kimlik numaranızı yazın,
 • Güvenlik kodunu tuşlayın.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.