DOLAR 9,00640.38%
EURO 10,42310.35%
STERLIN 12,27220.43%
ALTIN 507,260,10
BIST 1.416,301,31%
BITCOIN 5174314,19%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

02 00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Çiftçiler İçin Mazot Desteği Nasıl Alınır? (Devlet)

Çiftçiler İçin Mazot Desteği Nasıl Alınır? (Devlet)

Son birkaç yıldır mazot fiyatlarının artışından dolayı çiftçilere mazot desteği gündeme gelmektedir. Tarım Ve Orman Bakanlığınca verilmeye başlanmıştır. Haberimizin devamından nasıl yararlanacağınızı öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
23 Temmuz 2021 16:12
Çiftçiler İçin Mazot Desteği Nasıl Alınır? (Devlet)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son birkaç yıldır mazot fiyatlarının artışından dolayı çiftçilere mazot desteği gündeme gelmektedir. Tarım Ve Orman Bakanlığınca verilmeye başlanmıştır. Haberimizin devamından nasıl yararlanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Çiftçilere mazot desteği, özellikle son birkaç yıldır mazot fiyatlarının aşırı artış göstermesi sonucunda gündeme gelmiştir ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmeye başlanmıştır. 2019 itibariyle mazot desteği iki şekilde verilmektedir. Bunlar Tarım ve Orman Bakanlığı’nın (TOB) verdiği ‘’Mazot ve Gübre Desteği’’ adı altındaki destek ve 2018 yılında verilmeye başlanan ‘’havza tarımı yapan çiftçilere mazot desteği’’ şeklindedir.

TOB Mazot Desteğini Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

TOB mazot desteğinden faydalanmak için yerine getirilmesi gereken ilk şart Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olmaktır. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olmak yalnızca mazot desteği için değil, tarım ve hayvancılık alanında sağlanan her türlü destek için zorunludur. ÇKS’ye üye olmanın dışında en az 1 dekar araziye sahip olmak gerekmektedir. Mazot desteğinde, gübre desteğindeki gibi toprak tahlili yaptırma şartı aranmamaktadır. En az 50 dekar arazi sahibi olmayı şart koşan gübre desteğinde, sahip olunan her 50 dekarlık arazi için 1 kez toprak tahlili yaptırmak gerekir. Örneğin 200 dekar arazisi olan bir çiftçi tüm arazisi için gübre desteği almak istiyorsa 4 kere tahlil yaptırmalıdır. 3 kere tahlil yaptıran çiftçi ise yalnızca arazisinin 150 dekarlık bölümü için destek alabilir.

TOB Mazot Desteği Başvurusu Nereye Yapılır?

Mazot desteği başvurusu il ve ilçelerde bulunan tarım müdürlüklerine yapılmaktadır. Bu başvuruyu yapmak için aranan şart, başvuranın 18 yaşını geçmiş olmasıdır. Başvuruyu yalnızca arazi sahibi yapabilmektedir. Başvuru için il tarım merkezine götürülmesi gereken belgeler kimlik kartı ve başvuru formudur. Mazot desteği için başvuru formu ayrı ve özel bir belge olmayı yalnızca bir dilekçe şeklindedir. Tarım kanunu ve destek yönetmeliğine göre çiftçinin, yararlanmak istediği desteği belirttiği bir dilekçeyle başvuru yapması yeterli olmaktadır.

Belge teslimi için başlangıç ve bitiş tarihi ÇKS’ye kayıt için başlangıç ve bitiş tarihiyle aynıdır. Buna göre belge teslim başlangıç tarihi 1 Eylül, bitiş tarihi ise 31 Aralık olarak belirlenmiştir. Toprak analizi yaptıracak kişiler de başvurularını tebliğ yayımlanır yayımlanmaz yapabilirler. Kesin icmallerin BÜGEM’e gönderilme tarihi ise Şubat ayından sonraya sarkmamalıdır.

2019 Mazot Desteği Ne Kadar?

Mazot desteği 2019 yılında yapılan yeni bir artış ile beraber çiftçilere sunulmaktadır. Mazot desteği ekim yapılan ürüne göre değişiklik göstermektedir. En fazla desteği alan ürün 40TL ile pamuktur. En az desteği alan ürünler ise 10TL ile kolza, fındık, çay ve soğandır. Nadasa bırakılan arazilere de 6TL’lik bir destek sağlanmaktadır. Bu fiyatlar desteğin dekar başına değeridir. Bu belirtilen ürünler dışında:

  • Nohut ve mercimek 14TL,
  • Ayçiçeği, soya fasulyesi, mısır ve patates 19TL,
  • Aspir 12TL,
  • Buğday, arpa ve yulaf 15TL dekar başına yardım almaktadır.

Yıl İçinde Alınan Arazi İçin Mazot Desteği Almaya Başlanılabilir Mi?

Yıl içinde alınan arazi için mazot desteği alınabilecek duruma gelmek için ertesi yıl beklenmek zorundadır. Destek başvurusu süreçlerinin bitiş tarihi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 31 Aralık olarak belirlenmiştir. Tapu müdürlüklerine bu tarihten sonra kaydettirilen parseller için mazot desteği almak mümkün değildir. Yeni alınan arazi için destek almak isteyen çiftçiler, araziye ait parselleri 31 Aralık’tan önce LABRİS’e kayıt ettirmelidirler.

Havza Tarımı Mazot Desteği Nasıl Alınır?

Havza tarımı desteği son birkaç yıldır uygulanan doğru havzada doğru ürünü yetiştirme politikasının uygulanmasıyla verilmeye başlanmıştır. Türkiye’de bulunan 941 havzadan her birine hangi ürünün ekilmesinin uygun olduğu tespit edilmiştir ve bu havzalarda belirlenen ürünü eken çiftçilerin mazot giderlerinin %50’si devlet tarafından karşılanacaktır.

Havza tarımı mazot desteği için ayrı bir başvuruda bulunmak veya form doldurmak gerekmemektedir, bu yardım doğrudan çiftçiye ulaşacaktır. Yine de bu yardıma ihtiyacı olmadığını düşünen çiftçiler 31 Aralık’a kadar bölgelerindeki tarım müdürlüklerine başvurarak destek almak istemediklerini belirtebilirler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.