DOLAR 9,2578-0.07%
EURO 10,77150.08%
STERLIN 12,7834-0.09%
ALTIN 525,91-0,06
BIST 1.409,56-0,15%
BITCOIN 5669480,37%
İstanbul
16°

PARÇALI BULUTLU

05 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortası (Devlet Destekli)

Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortası (Devlet Destekli)

Devlet sigortasının bazı kısmını karşılayarak besicilik yapan vatandaşlara hayvan sigortası sunmaktadır. Bu sigortaya bakacak olursak herhangi bir kazada hayvanların başına gelebilecekleri önlemektir. Haberimizin devamından detayları öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
22 Temmuz 2021 16:45
Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortası (Devlet Destekli)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Devlet sigortasının bazı kısmını karşılayarak besicilik yapan vatandaşlara hayvan sigortası sunmaktadır. Bu sigortaya bakacak olursak herhangi bir kazada hayvanların başına gelebilecekleri önlemektir. Haberimizin devamından detayları öğrenebilirsiniz.

Küçükbaş hayvancılık yapan vatandaşlarımızın bilindiği üzere devletten büyük tutarlarda yardımlar ve hibeler aldığını biliyoruz. Bu desteklere ek olarak Devlet sigortanın bazı kısmını karşılayarak besicilik yapan vatandaşlara hayvan sigortasını sunmaktadır. Bu sigortanın içeriğine bakacak olursak herhangi bir kazaca hayvanların başına gelebilecek olanların önüne geçilmektedir. Böylece hayvan sahipleri büyük bir kaygıdan kurtulmuş olacaktır. Küçükbaş hayvan sigortası nedir, küçükbaş hayvan sigortası 2018 gibi başlıkları detaylı olarak ele alacağız.

Küçükbaş Hayvan Sigortası Nedir ?

Küçükbaş hayvan sigortası genel olarak küçükbaş hayvanların herhangi bir doğal afette telefon olmasından, zehirli hayvanların sokmasından ve zehirlemesinden veya diğer yandan otlarken zehirli bir maddeyle karşılaşmasından dolayı ölmesinden dolayı, teminat olarak yapılan sigortadır. Bu sigortaya göre bu durumlardan bir tanesinin başınıza gelmesinden dolayı, net tutarı sigorta şirketinden alabiliyorsunuz ve bunun bir kısmını da devlet karşılıyor.

Küçükbaş Hayvan Sigortası Nasıl Yapılır ?

Küçükbaş hayvancılık yapan kişi, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan bilgi sistemi (HAYBİS’de)  yer alan büyükbaş hayvanlarını sigorta yaptırma için, Tarım Sigortaları Havuzuna yani TARSİM’e üye sigorta şirketine yada sigorta acentasına başvuru yapmalıdır. TARSİM sigortayı yaptıran kişinin beyanı ile düzenlenen ön bilgi formu sistemine kayıt yapılmaktadır. Bu adımdan sonra TARSIM küçükbaş hayvanınızın yaşama alanlarına bakmaktadır ve risk analiz raporu sunmaktadır. Yapılan risk araştırmasının sonucuna göre poliçe oluşturulur. Sigorta acentesi bu bilgilendirme formunu 2 nüsha olarak sistemden çıktı olarak alır ve bu çıktıyı da bir tanesinin sizlere verir, diğerini de dosyalarına kayıt altına alır.

Küçükbaş Hayvan Sigorta Ödemesi Nasıl Olur?

Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortasında, poliçe üzerinde yazılmış olan primin %50’si Devlet tarafından karşılanmaktadır. Sigortalı tarafından yaptırılacak olan bu sigortanın kalan %25’i peşin olarak alınır ve diğer kısmı ise 5-6 ay süreç içerisinde talep edilir. Herhangi bir telef veya ölüm anında, ya da yukarıda yazan durumların başınıza gelmesi durumunda sigorta yaptırdığınız kuruma 24 saat içerisinde ulaşmanız ve kayıt aldırtmanız gerekmektedir.

Küçükbaş Hayvan Sigortası Nasıl Bildirilir ?

Küçükbaş hayvan hayat sigortası kapsamında yaşanabilecek risk durumunda  sigortayı yaptıran kişi veya sigortayı yaptırdığınız sigorta acentesi vasıtası ile 24 saat süre geçmeden mutlaka (0850 250 82 77) TARSİM çağrı merkezine durum bildirerek hasar kaydının gösterilmesi gerekmektedir. Aksi bir durumda sizlerin talebi alınmayacaktır. Bu yüzden mutlaka 24 saatlik süreyi geçirmeyiniz. Çağrı merkezine yapılan hasar ihbarından sonra hasar ekibi gelerek sizlerin ortaya çıkan hasarı otomatik olarak tespit eder ve TARSİM’e rapor eder. Bu rapor doğrultusunda TARSİM sigortalıya ne kadar hasar çıktıysa bunu tek seferde öder. Doğal olarak sizler için büyük bir güvence olan bu sigorta, yaptığınız yatırım yok olmasının önüne geçmektedir.

Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortasında Hasar Ödemesi Nasıl Olur?

Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortasında; Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından görevlendirilmiş olan Veteriner Hekim hasar ihbarı yapılan hayvanı en kısa süre içerisinde kontrol ederek, gerekli incelemesini yapar “Çiftlik Hayvanları Sigortaları Küçükbaş hayvan raporunu hazırlar. Hasar dosyası tamamlanarak, kesinleşmiş olan tutarlar 30 iş günü içerisinde sizlerin hesabına geçer. Yani sizler hasar kaydını oluşturmanızın 30 günlük sürecinin geçmesinin devamında, para hesaplara aktarılır ve böylece yatırımınız cebinizde kalmış olur.

İllere Göre Risk Dereceleri

3.Derece Riskli Olan İller

Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Şırnak, Ş.Urfa

2.Derece Riskli Olan İller

Adıyaman, Bayburt, Kilis, Bingöl, Bitlis, Gaziantep, Mardin, Muş

Ülkemizde kalan diğer iller ise 1.dereceden riskli illerdir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.