DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
STERLIN 12,77201.31%
ALTIN 525,89-0,78
BIST 1.409,56-0,15%
BITCOIN 562636-0,96%
İstanbul
16°

PARÇALI BULUTLU

05 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

E-Devlet Doğum Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? , Başvuru Şartları Nelerdir?

E-Devlet Doğum Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? , Başvuru Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde görev alan annelerin daha rahat bir lohusalık dönemi geçirmesi ve bebeğin ihtiyaçlarını sağlama konusunda destekte bulunmaktadır. E-Devlet Doğum parsının sorgulanma işleminin nasıl yapıldığını haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
22 Temmuz 2021 19:13
E-Devlet Doğum Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? , Başvuru Şartları Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde görev alan annelerin daha rahat bir lohusalık dönemi geçirmesi ve bebeğin ihtiyaçlarını sağlama konusunda destekte bulunmaktadır. E-Devlet Doğum parsının sorgulanma işleminin nasıl yapıldığını haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Doğum parasının sorgulanması ve başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılmaktadır. Sorgulama işlemi direkt olarak kurumdan yapılabileceği gibi, e- devlet sistemi de bunun için kullanılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde görev alan annelerin daha rahat bir lohusalık dönemi geçirmesi ve bebeğin masrafları konusunda destek bulması için sağlanan yardım, sigortalı olarak çalışan ve şartları karşılayan tüm kadınlara verilmektedir. Genellikle hastane doğumlarında başvuruya gerek kalmasa da, herhangi bir aksiliğe karşın gidilen hekimden ve doğum yapılan hastaneden doğum belgesi talep edilmelidir.

Doğum Parası Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Doğum parası alma aşamasında kişilerin yapmaları gerekenler, öncelikle kendi işyerlerinin SGK altyapı bilgisine ulaşmak olmalıdır. Kişiler, bu şekilde başvurularını nasıl yapacaklarını da belirlemiş olurlar. Eğer işyeri SGK altyapısında yer almıyorsa, hekimden rapor alınmalı ve doğum belgeleri saklanmalıdır.

Doğum parası alma taleplerinde kişinin iş yerinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile arasında bir yazışma geçmesi gerekmektedir. yapılan yazışmalar sayesinde kişilerin işlemleri tamamlanır. Yazışmaların tamamlanması ve onay gelmesi ile kişilerin doğum parası alması mümkün hale gelir. Eğer işyeri SGK altyapısında yer alıyorsa, herhangi bir işlem bir yapılmadan da doğum parasını almak mümkün olacaktır.

Doğum Yardımı kapsamında ne kadar ödeme yapılmaktadır?

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus Doğum Yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Doğum Parası Alma İşlemi Neden Gecikir?

Doğum parasının gecikme nedeni işyeri ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki yazışmalardır. Ancak hiçbir koşulda yazışmaların süresi yasal zaman aşımını bulmaz. Bu durum da sadece SGK bünyesinde yer almayan kurumlar için geçerlidir. kurum Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumu il çalışılan işletme arasında bir yazışma yapılmalıdır. Bu yazışma sırasında dosyaların kaybolması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle gecikme yaşanabilmektedir.

Doğum Parasına Başvuruyu Kim Yapar?

Doğum parası başvurularını işveren, işçi yerine yapmaktadır. SSK altyapısında yer alan kurumlarda çalışılıyorsa, hastane kişi adına başvuru yapmış kabul edilir. Bu nedenle kişilerin herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmaz. Yani kişinin bireysel olarak herhangi bir başvuru yapması söz konusu olmayacaktır.

Otomatik Olarak Doğum Parası Almak Mümkün Müdür?

Otomatik olarak doğum parası almak mümkündür. Ancak bunun için doğumun kayıtlara hızlı bir şekilde geçmesi, hastanenin doğru bir şekilde doğumu bildirmesi gerekir. Otomatik olarak doğum parasını almak için kişilerin hastane tarafından başvurusunun yapılması gerekmektedir. Hastaneler sadece SGK ile anlaşması bulunan iş yerlerinin işçilerine böyle bir imkan tanımaktadır.

Doğum Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Doğum parası alma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

  • Verilen doğum izni kullanılmış olmalı ve doğum izninin kullanıldığı raporla belgelenmelidir.
  • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 günlük sigortanın yatırılmış olması gerekmektedir.
  • Çalışan, izinlerini tam kullanmalıdır. Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta izinli sayılmalıdır. Belirtilen sürelerde izin kullanmayan işçi, çalıştığı günlerin parasını fazladan alır ancak doğum parası alamaz.

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parasının ne kadar alınacağının hesaplanması sırasında sadece son 3 aydaki maaş durumu dikkate alınır. Dolayısıyla anne, doğum parasını güncel maaşından hesaplar. 3 aylık maaş, 90’a bölünerek günlük maaş miktarı bulunur. Bulunan miktarın 2/3’ü hesaplanır. Bunun sonucunda doğum parasının günlük olarak ne kadara hesaplanacağı bulunur. Ardından bulunan sonuç, kişinin izin günü sayısı ile çarpılır ve sonuçta alınacak doğum parası miktarı bulunur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.