DOLAR 8,6298-0.44%
EURO 10,1292-0.34%
STERLIN 11,8032-0.32%
ALTIN 492,020,11
BIST 1.385,61-0.45%
BITCOIN 364659-3,96%
İstanbul
20°

AZ BULUTLU

05 18

İMSAK'A KALAN SÜRE

Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu, Koşulları Nelerdir? (Devlet Desteği)

Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu, Koşulları Nelerdir? (Devlet Desteği)

Betonarme tavuk çiftliklerinin maliyeti ve çadır tiplilerinin dayanıksızlığı yüzünden prefabrik tavuk çiftlikleri yaygınlaşmaktadır. Devlete bağlı prefabrik tavuk çiftliği kurmak isteyenler haberimizin devamına göz atarak detayları öğrenebilirler.

ABONE OL
21 Temmuz 2021 15:56
Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu, Koşulları Nelerdir? (Devlet Desteği)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Betonarme tavuk çiftliklerinin maliyeti ve çadır tiplilerinin dayanıksızlığı yüzünden prefabrik tavuk çiftlikleri yaygınlaşmaktadır. Devlete bağlı prefabrik tavuk çiftliği kurmak isteyenler haberimizin devamına göz atarak detayları öğrenebilirler.

Prefabrik tavuk çiftlikleri son dönemde betonarme tavuk çiftliklerinin maliyeti nedeniyle ve çadır tipi çadır tiplerinin dayanıksızlığı nedeniyle yaygınlık kazanmıştır. Devlet de buna bağlı olarak prefabrik tavuk çiftliği kurmak isteyenlere, tavuk çiftliğine damızlık hayvan almak isteyenlere birkaç kanaldan kredi ve hibe imkanı sağlamaya başlamıştır. Prefabrik tavuk çiftliği kurarak tavuk yetiştiriciliğine başlamak isteyenlere kredi sağlayan kurumlar:

  • KOSGEB
  • Ziraat Bankası
  • Tarım ve Orman Bakanlığı
  • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu şeklindedir.

KOSGEB Prefabrik Tavuk Çiftliği Desteği

KOSGEB tavuk yetiştiricilerine 50.000TL’ye varan miktarlarda destek sağlamaktadır. KOSGEB tarafından düzenlenen 32 saatlik girişimcilik kursuna katılan adaylar belgelerini aldıktan sonra bir iş planı hazırlayıp KOSGEB bölge müdürlüklerine sunarlar ve onaylanan iş planına anında hibe sağlanır. KOSGEB iş planının nasıl hazırlanacağına dair bilgiye ulaşmak için internetten prefabrik tavuk çiftliği iş planı örnekleri incelenebilir.

KOSGEB hibelerini yumurta üretimi için değil yalnızca etlik tavuk ve diğer kanatlı hayvan yetiştiriciliği için vermektedir. Tavuk çiftliği kurmak isteye kişi yaptığı işin KOSGEB kredilerince kapsandığından emin olmak için KOSGEB nace kodlarına göz atmalıdır. İş adına göre arayarak zaman kaybetmek istemeyenler için et imalatı nace kodunun 10 ile başlamaktadır. KOSGEB kümes hayvanı kredileri yalnızca hayvan alımları için verilmekte olup suluk alımı, yarka alımı, yem alımı gibi masrafları kesinlikle karşılamamaktadır.

Ziraat Bankası Prefabrik Tavuk Çiftliği Kredisi

Ziraat kanatlı kredisi olarak bilinen kredi, prefabrik tavuk kredileri arasında en büyük meblağ ile verilenidir ve 30.000TL’dir. Yıllık %5 faiz ile verilen Ziraat Bankası kredisi için tek başvuru yolu banka şubesine gitmektir. Şubeye gidildikten sonra:

  • Prefabrik tavuk çiftliği projesinin detayları
  • Çiftliğin kaç tavuk barındıracağı
  • Kurulacak çiftlik için gereken sermayenin ne kadarının karşılanabilecek durumda olduğu
  • Talep edilen kredi miktarı
  • Çiftliğin kurulacağı arazinin başvuru yapan kişiye ait olup olmadığı
  • Kredinin kaç yıl süreyle talep edildiği bilgiler istenecektir.

Bu konularda danışmanlık hizmeti de Ziraat Bankası tarafından verilmektedir. Talep edilebilen kredi miktarı ortalama 30.000TL olsa da müşterinin kredi notuna göre 50.000TL’ye kadar yükselebilmektedir. Ziraat Bankası 2019 itibariyle daha sağlıklı olan salma tavukçuluk ve organik tavukçuluk sektörlerine daha büyük krediler vermekte ve vadeleri daha geniş tutmaktadır. Bunun nedeni hükümetin yakın zamanda tavukçulukta halk sağlığına uygun metotlar uygulanması yönünde getirmiş olduğu politikadır.

Ziraat Bankası yukarıda belirtilen bilgiler verildikten sonra kümes hayvancılığı kredisini hemen vermemekte ve bazı şartlara uygunluğu kontrol etmektedir. Bu şartlar kümes hayvanı sayısı ile ilgilidir. Buna göre etlik piliç veya yumurta tavuğu için 1000 hayvandan daha az hayvana sahip çiftliklere kredi verilmemektedir.

Tarım Ve Orman Bakanlığı Prefabrik Tavuk Çiftliği Kredisi

TOB tavuk çiftliği kredisini almak için ilk sırada aranan şart Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmaktır. Bunun dışında 18-65 yaş aralığında olmak ve 3 yıldır hayvancılık ile uğraşıyor olmak gerekir. Aynı zamanda tarımla ilgili bir yüksekokuldan mezun olmak da kredi almayı kolaylaştıracaktır. Bu krediye başvurmak için il/ilçe tarım müdürlüklerine prefabrik tavuk çiftliği için hazırlanmış plan ve çiftliğin kurulacağı alanın tapusu ile birlikte başvurulmalıdır.

Genç Çiftçilere Tavuk Çiftliği Kredisi

Genç çiftçilere verilecek tavukçuluk kredisi yakın zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 18-45 yaş aralığındaki kişilere verilmesi planlanan kredidir. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre köyüne yerli üretim için dönen genç tavuk çiftçisi 30.000TL’lik bir krediden yaralanabilecektir. Bu miktar çiftçilik için çok küçük bir miktar gibi gözükse de başlangıç için yeterli bir meblağdır.

Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prefabrik tavuk çiftliği kurulumu yapılırken prefabriğin büyüklüğü ve yapım malzemesinin kalitesine dikkat edilmelidir. Bunun dışında hollük, yumurtalık, suluk ve yem sistemlerinin sağlam ve kolay yenilenebilir olmasına, ısıtma sistemini düzgün çalışıyor olmasına, kullanılan pencere adedine (ışıklandırma ve havalandırma çok büyük önem taşır) dikkat edilmelidir. Bunun yanında kurulum sırasında il özel idaresine bir dilekçe ile başvurulmalıdır. Bu dilekçe ile birlikte görevliler çiftliğin kurulmak istendiği araziyi denetleyip yasal şartlara uygunluğu kontrol ederler. Prefabrik tavuk çiftliği kurulumu sırasında TEDAŞ, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, DSİ gibi kurumlarla da görüşülmesi gerekebilmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.