DOLAR 8,6504-0.18%
EURO 10,1472-0.16%
STERLIN 11,8191-0.17%
ALTIN 494,240,56
BIST 1.383,97-0.57%
BITCOIN 370050-2,87%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

19 11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Engelli vergi indirimi sorgulama 2021

Engelli vergi indirimi sorgulama 2021

ABONE OL
21 Temmuz 2021 23:40
Engelli vergi indirimi sorgulama 2021
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Engelli vergi indirimi sorgulama 2021 yılındaki tüm verileri sizler için hazırladık. 

Engelli vergi indirimi Gelir Vergisi Kanununun 31. maddesinde düzenlenmiştir. Madde şöyledir.  Engellilik İndirimi;çalışma gücü kayıp oranı en az % 40 ve üzerinde olanların ücret ve/veya kazançlarına, girecekleri derecelere göre belirlenen miktarda indirimin uygulanmasıdır.Diğer bir ifadeyle %40 ve üzerinde engelli olanların gelir vergisinden rapor oranı kadar gelir vergisi indirimi almakta ve bu kişiler engellilik durumlarından kaynaklı olarak maaşlarına ilave ödeme yansımaktadır.

Sakatlık indirimi olarak bilinen engelli vergi indiriminin maaşlara nasıl yansıyacağı ile ilgili her çalışan engelinin kafasında soru işaretidir.Bu yazımızda engellilik indirim dereceleri, engelli vergi indirimi başvurusu nasıl yapılır, İş değişikliği durumunda ne yapılmalıdır, Engellilik indiriminden kimler yararlanabilir gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Engellilik İndirimi Nedir ?

Engelli vergi indirimi nedir ? Engellilik İndirimi yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi çalışma gücünün asgari %40’ını kaybetmiş olan çalışanların yaralanacağı bir indirim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yani maaşınız ya da kazancınızdan daha az vergi alınacağından maaşınızın ya da kazancınızın artması demektir. Engelli vatandaşlar ile engelli olmayanlar arasındaki, rekabet eşitsizliğini gidermek amacıyla vergi hukukunda çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Engellilik İndirimide bu avantajlardan biridir.

Engellilik İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Çalışmayan engelli vatandaşlar engellilik indirimi için başvuramaz. Peki engelli indiriminden kimler yararlanabilir ? Yararlanabilecek olan kişiler şunlardır;

 • – Engelli ücretli (hizmet erbabı),
 • – Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan ücretli (hizmet erbabı),
 • – Engelli serbest meslek erbabı,
 • – Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan serbest meslek erbabı,
 • – Basit usulde vergilendirilen engelliler yararlanır.
 • *Basit Usulde vergilendirilen mükellef bakmakla yükümlü olduğu şahıslar için engellilik indiriminden yararlanamaz.*
 • (Kapıcılar, serbest bölgelerdeki iş yerlerinde çalışanlar,gemi adamları ile yurtdışında inşaatlarda çalışanların ücretlerinden vergi kesintisi yapılmadığı için vergi indirimi talep edilemez).

Engelli dereceleri 2021

Engellilik dereceleri rapor oranına diğer adı ile çalışma gücü kayıp oranına göre belirlenir. engelli vergi indirimi oranları şu şekilde olmaktadır;

 • %80 üzerinde raporu olanlar birinci derece,
 • %60 üzeri raporu olanlar ikinci derece,
 • %60 üzeri raporu olanlar ise üçüncü derece engelli sayılırlar.

Engelli indirimi başvurusu 2021

Engellilik indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin bir dilekçe ve yukarıda belirtilen belgelerle birlikte; Vergi Dairesi Başkanlığı olan illerde ilgili Grup Müdürlüğüne, Vergi Dairesi Başkanlığı olmayan illerde ise Gelir Müdürlüğüne, Bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne, Vergi Dairesi bulunmayan ilçelerde ise Mal Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Ayrıca Devletin vatandaşına yardımcı olmak ve işlemlerini hem kolaylaştırmak hemde hızlandırmak için açtığı dijital sistem olan İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla da başvurabilir. Vergi Dairesine gitmeden bu hizmeti kolaylıkla alabilirsiniz.Ayrıca interaktiften nasıl başvuru yapacağınızı ve diğer sorularınızı yorumlar kısmında cevaplayabiliriz.

2021 engelli indirimi gerekli evraklar nelerdir ?

Engellilik indiriminden yararlanmak isteyenlerin dilekçe ekinde bulunduracağı belgeler şunlardır:

Engelli ücretli vergi indirimi için gerekli evraklar

 • – Çalıştığı işyerinden alacağı hizmet erbabı olduğunu gösterir belge.
 • – T.C. kimlik numarası.
 • – İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince “ASLI GİBİDİR” şerhi ile onaylanmış örneği.

Ücretli çalışan bakmakla yükümlü kişiler engelli vergi indirimi için gerekli belgeler

 • – Ücretlinin çalıştığı işyerinden alacağı hizmet erbabı olduğunu gösterir belge.
 • – Kendisinin ve engelli kişinin T.C. kimlik numarası
 • – Engelli kişiye bakmakla yükümlü olunduğunu gösterir belge.
 • – İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince “ASLI GİBİDİR” şerhi ile onaylanmış örneği.

Serbest çalışan engelli vergi indirimi için gerekli evraklar

 • – Vergi kimlik numarasını veya T.C. kimlik numarasını gösteren belge.
 • – İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince “ASLI GİBİDİR” şerhi ile onaylanmış örneği.

Serbest çalışanların bakmakla yükümlü olduğu kişiler için gerekli evraklar

 • – Serbest meslek erbabının vergi kimlik numarasını veya T.C. kimlik numarasını gösteren belge.
 • – Engelli kişinin T.C. kimlik numarası.
 • – Engelli kişiye bakmakla yükümlü olunduğunu gösteren belge (sağlık karnesi örneği).
 • – İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince “ASLI GİBİDİR” şerhi ile onaylanmış örneği.

Basit usulde vergilendirilen engelliler

 • -Vergi kimlik numarasını veya T.C. kimlik numarasını gösteren belge.
 • – İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince “ASLI GİBİDİR” şerhi ile onaylanmış örneği.

Engelli vergi indirimi dilekçesi örneği 2021

engelli vergi indirimi başvurusu için gerekli olan dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz ⇒ engelli vergi indirimi başvuru dilekçesi indir.

Engelli vergi indirimi işyeri yazısı

Vergi indirimi engelli başvurusu için istenen evraklardan birisi de işyerinden alınacak olan çalıştığını gösterir yazıdır. Engelli vergi indiriminden yararlanmak için gerekli belgeler arasında olan işyeri yazısının boş bir örneğini word olarak buradan indirebilirsiniz ⇒  engelli vergi indirimi işyeri yazısı indir. Yazı örneği aşağıdaki gibidir;

 • ..……………………………………… isimli personelimiz ………………… sigorta sicil numarası ile …../…/…… tarihinden itibaren işyerimizde çalışmaya başlamış olup halen görevine devam etmektedir.Engellilik indiriminden faydalanması için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Engelli vergi indirimi ne zaman sonuçlanır ?

engellilere vergi indirimi başvurusu gerekli evraklarla yapıldıktan sonra Vergi Dairesi kişiyi hastaneye sevk eder. Hastanede hasta olan kişi heyete girer. Sonrasında engelli raporu vergi indirimi düzenlenerek vergi dairesine gönderilir. Bu sürecin sonuçlanması ortalama olarak 3-4 ay sürer. engelliler vergi indirimi başvurusunun sonuçlanması iş ve işlem yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde daha da uzun sürebilir.

2021 engelli vergi indirimi tutarları

2021 yılı için engellilik indirim tutarları ve engelli vergi indirimi hesaplaması oranlara göre aşağıdaki gibidir;

 • 1. Derece Engelliler  (Çalışma gücünün asgari %80’ini kaybetmiş olanlar): Aylık İndirim tutarı: 1500 TL.
 • 2.Derece Engeliler (Çalışma gücünün asgari %60’ını kaybetmiş olanlar) : Aylık indirim tutarı : 860 TL.
 • 3. Derece Engelliler  (Çalışma gücünün asgari %40’ını kaybetmiş olanlar): Aylık İndirim tutarı: 380 TL,
 • olarak hesaplanacaktır.Söz konusu ücret tutarları hizmet erbabının ücretinden indirilmektedir.

Vergi indiriminden emeklilik sorgulama

Eğer en az %40 ve üzerinde raporunuz varsa bu kapsamda erken emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Hemen engelli emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek erken emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz. Aynı yazımızda engelli vergi indirimi emeklilik ve sorgulama işlemleri hakkında da detayları bulabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi maaşa ne kadar yansır 2021

Yukarıda belirtilen tutarlar 1 yıl için maaşa ilave ödenecek sakatlık indirimi tutarlarıdır. Bu tutarlar aya bölünerek her ay maaşa ilave olarak ödenir. Örneğin 2021’de birinci derece engelli birisine maaşa ilave ödenecek aylık prim tutarı 1500/12=125 lira olacaktır. Bu tutar net maaş, asgari geçim indirimine ilave olarak vergi indiriminden kaynaklı olarak ödenmesi gereken tutardır. Hemen brütten nete maaş hesaplama başlıklı sayfamızı ziyaret ederek brüt asgari ücret üzerinden net maaşlara göz atabilirsiniz. Net asgari ücrete yukarıda belirtilen engellilik indirimi tutarlarını eklemeniz gerekmektedir.

Engelli vergi indirimi sorgulama 2021

Online olarak engellilik vergi indirimi sorgulama yapılabilecek bir platfom şu an için bulunmuyor. Rapor oranınıza göre yararlandığınız engellilik vergi indirimi durum sorgulamasını  işvereninizden maaş bordrosu alarak ya da vergi dairesine uğrayarak sorabilirsiniz. Bazı vergi dairelerinin resmi dairesi üzerinden vergi indirimi evrak takibi sorgulaması yapılabilmektedir.

Bakmakla yükümlü olduğu kişi ne demek ?

“Bakmakla yükümlü olunan kişi” ifadesi, engellilik indirimi uygulamasına ilişkin olarak yayımlanan 222 Seri No.lu Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliğinde tanımlanmıştır.

Bu ifadeden, engelli kişinin tabi olduğu çalışma mevzuatı veya bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumunun mevzuatına göre bakmakla yükümlü sayılan anne, baba, eş, çocukları ve mahkeme kararı ile vasi tayin edilen kardeş anlaşılacaktır. Çocuklarda yaş sınırlamasına gidilmeksizin işlem yapılacaktır.

Engelli vergi indirimi başvuru sorgulaması nasıl yapılır ?

Yukarıda belirttiğimiz üzere engelli vergi indirim sorgulamasını online olarak yapamamaktasınız. Engeli vergi indirimi başvurunuzu tamamladıktan sonra başvurunuzun ne durumda olduğuna ilişkin son durumu ve engelli vergi indirimi durum sorgulamasını ise bağlı olduğunuz Vergi dairesine sorarak öğrenebilirsiniz.

Vergi indirim raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

Artık e-imza ile imzalanarak elektronik ortamda düzenlenen engel raporları e-devletten görüntülenebilmektedir. Her ne kadar bu rapordan engeli vergi indirimi sorgulaması yapılamıyor olsa da engel derecenizi sorgulayabilir ve engelli raporunun bir çıktısını barkodlu olarak alarak ihtiyaç olması halinde Kurumlara verebilirsiniz. Engellilerde vergi indirimi raporu sorgulama sayfasına e-devlet şifresi ve T.C. numaranız ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

En az %40 ya da üzeri engel raporu olanlar ÖTV ve KDV indiriminden yararlanarak indirimli araba alabilirler. Sıfır araçta engelli indirimi şartları ve tutarlarına engelli araç alımı şartları başlıklı sayfamızdan göz atabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.