DOLAR 8,8268-0.47%
EURO 10,3359-0.97%
STERLIN 12,1125-0.45%
ALTIN 496,41-0,51
BIST 1.391,740.51%
BITCOIN 381171-1,09%
İstanbul
21°

AÇIK

19 01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Büyükbaş Hayvan Sigortası Nedir? , Nasıl Yapılır?  (Devlet Destekli)

Büyükbaş Hayvan Sigortası Nedir? , Nasıl Yapılır? (Devlet Destekli)

Büyükbaş hayvan sigortası hayvan besiciliği ile uğraşanlar için büyük bir önem taşıyor. Büyükbaş hayvanların telef olması ve yapılan yatırımların boşa gitmesi gibi durumlardan yakınmaktadırlar. Büyükbaş hayvan sigortasının nasıl yapılığını, ödeme işleminin nasıl olacağını haberimizde yer verdik.

ABONE OL
21 Temmuz 2021 18:14
Büyükbaş Hayvan Sigortası Nedir? , Nasıl Yapılır?  (Devlet Destekli)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükbaş hayvan sigortası hayvan besiciliği ile uğraşanlar için büyük bir önem taşıyor. Büyükbaş hayvanların telef olması ve yapılan yatırımların boşa gitmesi gibi durumlardan yakınmaktadırlar. Büyükbaş hayvan sigortasının nasıl yapılığını, ödeme işleminin nasıl olacağını haberimizde yer verdik.

Hayvan besiciliği ile uğraşan vatandaşlarımız başlarına gelebilecek herhangi bir sorundan dolayı, büyükbaş hayvanlarının telef olmasından ve yapılan yatırımların boşa gitmesinden oldukça yakınmaktadır. Bu gibi durumlara önlem almak için, devlet bazı imkanlar sunmuştur Bu durumların oluşmasına karşılık alınabilecek en iyi önlem hayvan sigortası’dır. Özellikle Büyükbaş Hayvan sigortası 2018 fiyatları, büyükbaş hayvan sigortası nedir, büyükbaş hayvan sigortası devlet destekli gibi başlıkları detaylı olarak ele alacağız.

Büyükbaş Hayvan Sigortası Nedir ?

Büyükbaş hayvan sigortası, büyükbaş hayvanların başına gelebilecek herhangi bir, vahşi hayvan saldırısına uğraması, yılan ve böcek sokmaları neticesinde ölmesi, yemden ve çayır otlarından meydana gelen her türlü zehirlenme, olabilecek doğal afetler, yangın ve yaşanabilecek patlamalara karşı sigortalı olarak gösterilmesidir. Yukarıda yer alan durumlar sigorta kapsamına giren durumlar olarak geçmektedir.

Büyükbaş Hayvan Sigortası Nasıl Yapılır ?

Hayvan besleyen kişi veya kişiler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan bilgi sistemi (HAYBİS’de)  yer alan büyükbaş hayvanlarını devlet destekli olarak sigortalatmak için, Tarım Sigortaları Havuzuna yani TARSİM’e üye sigorta şirketine yada sigorta acentesine giderek anlaşma imzalamalı ve başvurusunu yapmalıdır. TARSİM sigortayı yaptıran kişinin beyanı ile düzenlenen ön bilgi formu sistemler üzerine kayıt edilir. Bu adımdan sonra TARSIM büyükbaş hayvanlarınızın yaşam alanlarında yer alan risklerin ufak bir analiz değerlendirmesini yapar. Yapılan risk araştırmasının sonuçlarına bakılarak da  Sigorta acentesi Büyükbaş hayvan hayat sigortası şartlarına ile tarife ve gerekli talimatlar ile beraber acente sisteminde yer alan poliçeyi oluşturur. Sigorta acentesi bu bilgilendirme formunu 2 nüsha olarak sistemden alır ve kayıt altında tutar. Bu 2 nüshanın biri imza karşılığı sigorta yaptırmış olan kişiye verilir.

Büyükbaş Hayvan Sigortası Ödemesi

Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortasında, poliçede yazılmakta olan primin %50’si Devlet tarafından verilir Sigortalı tarafından ödenecek olan primin %25’i peşin olarak alınmaktadır ve kalan prim tutarı da en fazla 5 taksitle sizlerden tahsil edilmektedir. Fakat farklı tarifelerde bu tutar peşin olarak talep edilebilmektedir. Oluşan riskler en geç 24 saat içerisinde sigorta acentesi, sigorta şirketi aracılığı ile veya doğrudan tarsim’e başvuru yapılması gerekmektedir.

Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortasında Poliçe Düzenleme

Çiftçi; Veteriner Bilgi Sistemine (TÜRKVET’ e) kayıtlı hayvanlarını sigortalatmak için Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM’e) üye sigorta Şirketine veya acentasına giderek başvuru yapmaktadır. Acente, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından yaptırılan risk inceleme sonucundan sonra, değerlendirmeyi başlatır.

Büyükbaş Hayvan Sigortası Nasıl Bildirilir ?

Büyükbaş hayvan hayat sigortası kapsamında yaşanabilecek risk durumuna karşı sigortayı yaptırmış olan kişi veya sigortayı yaptırdığınız sigorta acentesi aracılığıyla 24 saat içinde (0850 250 82 77) TARSİM çağrı merkezine durum bildirerek hasar ihbarının başlatılması gerekmektedir. Çağrı merkezine yapılan hasar ihbardan sonra ise, hasar tespit ekibi yaşanan hasarı değerlendirme altına alır ve TARSİM’e rapor eder. Bu rapor doğrultusunda TARSİM sigortalıya hasarın tüm ödemesinin çıkarmasını yapar ve bunu da karşı tarafa öder.

Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortasında Hasar Ödeme

Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortasında genel olarak; Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından görevlendirilen Veteriner Hekim hasar ihbarı yapılan hayvanı en kısa sürç içerisinde, gerekli incelemesini yaparak “Çiftlik Hayvanları Sigortaları Büyükbaş Hayvan Hasar Raporu’nu düzenler. Hasar dosyası tamamlanarak, kesinleşmiş olan tazminat miktarları, en geç 30 iş günü içerisinde yine Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından sigortalıya banka kanalı aracılığı ile ödenmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.