DOLAR 8,8272-0.47%
EURO 10,3363-1.07%
STERLIN 12,1091-0.5%
ALTIN 497,43-0,31
BIST 1.391,740.51%
BITCOIN 379154-1,58%
İstanbul
21°

AÇIK

02 00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Teşrik Tekbiri Nedir, Ne Zaman Başlar Ve Ne Zaman Biter?

Teşrik Tekbiri Nedir, Ne Zaman Başlar Ve Ne Zaman Biter?

Kurban Bayramının gelmesi ile beraber Teşrik Tekbiri araştırılmaya başlandı. Teşrik tekbirleri İslam dininde vacip olarak kabul edilir. Teşrik Tekbiri nedir, ne zaman başlar ve ne zaman biter. Haberimizden bu soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz. 

ABONE OL
19 Temmuz 2021 13:08
Teşrik Tekbiri Nedir, Ne Zaman Başlar Ve Ne Zaman Biter?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurban Bayramının gelmesi ile beraber Teşrik Tekbiri araştırılmaya başlandı. Teşrik tekbirleri İslam dininde vacip olarak kabul edilir. Teşrik Tekbiri nedir, ne zaman başlar ve ne zaman biter. Haberimizden bu soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

TEŞRİK TEKBİRİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Hz. Peygamber’in (s.a.s.), Kurban Bayramı’nın Arife günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır. Arefe günü ile birlikte başlayan teşrik tekbirleri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da açıkladığı tarihe kadar getirilebilirken detaylar şöyle;

TEŞRİK TEKBİRİ NE ZAMAN BAŞLAR, NE ZAMAN BİTER?

Hz. Muhammed’in, Kurban Bayramı’nın arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler var.

Teşrik tekbiri getirmek, her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilebilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri halinde ise tekbir getirilmez.

TEŞRİK TEKBİRİ NASIL YAPILIR?

Teşrik tekbiri ile ilgili Diyanet’in açıklaması şu şekildedir: “Teşrik” Arap dilinde etleri doğrayıp kurutmak demektir. Vaktiyle bayramın birinci günü Mina’da kesilen kurbanların etleri, bayramın 2., 3. ve 4. günlerinde güneşte kurumaya bırakılırdı. Bu sebeple bu üç güne et kurutma günleri anlamında “eyyam-ı teşrik / teşrik günleri” denilmiştir. “Tekbir” ise Allah’ı ululamak, yüceltmek demektir. Kurban bayramının arefe günü (9 zilhicce) sabah namazından başlayarak bayramın 4. gününe ikindi namazına kadar (13 zilhicce) ikindi namazı dahil farz namazlardan sonra toplam 23 defa “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd” cümlesini söylemeye “teşrik tekbiri” denir. İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre bu tekbirlerin söylenmesi kadın-erkek her Müslümana vaciptir.

Ebû Hanîfe’ye göre bu tekbirin; arefe günü sabah namazından itibaren bayramın birinci günü ikindi namazına kadar sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra söylenmesi vaciptir. Bu tekbirleri söylemek, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre müstehaptır.

TEŞRİK TEKBİRİNİN ANLAMI NEDİR?

Teşrik tekbiri “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur” anlamına gelir.

TEŞRİK TEKBİRİ OKUNUŞU

Teşrik tekbiri şu şekilde okunur: “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd” İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre teşrik tekbirleri kadın ve erkek tüm Müslümanlara vaciptir. Ebû Hanîfe’ye göre bu tekbirin arife günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazı da dahil olmak üzere sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra söylenmesi vaciptir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.