DOLAR 9,01960.18%
EURO 10,43430.33%
STERLIN 12,27490.25%
ALTIN 509,430,35
BIST 1.420,350,29%
BITCOIN 5197612,71%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

12 56

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İcra Zaman Aşım Süresi Ne Kadardır?

İcra Zaman Aşım Süresi Ne Kadardır?

ABONE OL
19 Temmuz 2021 10:19
İcra Zaman Aşım Süresi Ne Kadardır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’ de icralık olarak en çok muhatap olunan firmalar bankalardır. Bankada ki borçlarını ödemeyen müşteriler belirli bir süre ödemelerini yapmadıkları zaman icraya düşmektedirler. İcralar hakkında ki bilgileri haberimizden öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde icralık olarak en çok muhatap olunan firmalar bankalardır. Banka borçlarını ödemeyen tüketiciler belli bir süre daha ödeme işlemi yapmadıkları takdirde icraya düşmektedirler. Bu düşülen icralar hakkında sizi bilgilendirip icra zaman aşımı durumunu anlatmak istedik. Böyle durumlarda bizim verdiğimiz bilgilerden ziyade bir avukata danışıp durum hakkında da bilgi alabilirsiniz.

İcra, alacağını eyleme geçirerek bir belgeye bağlanmış ve karşılıklı anlaşma sonucu ödeme günü tespit edilen bir alacak-vereceğin vadesinde ödenmemesi sonucu tahsil edilmesi için başlatılan bir hukuki süreçtir. Haciz işlemi ise alacakların alınmaması durumunda tüm mal varlığına el koyularak satışa çıkartılarak borcun ödenme işlemidir. Borç zaman aşımı durumu ise, borcunuzu 10 yıl boyunca ödemediyseniz bu borç otomatik olarak zaman aşımına uğrayacaktır.

Bankalardan Nasıl İcralık Olunur?

Eğer bankanın bir kredi ve kredi kartı kullanımı yaptıysanız bankaya borçlanmaya başlamışsınızdır demektedir. Bu borçlanmayı da her ay taksitler halinde ödeyerek borcunuzu ödemeniz istenmektedir. Eğer siz 1 dönem borcunuzu ödemezseniz banka tarafından uyarılırsınız. Bu 1 dönem gecikmede kredi notunuza etki eder ve notunuzu belirli bir seviyede düşürür. Siz ödememeye devam edip 2.dönem de ödeme yapmadıysanız banka sizi tekrardan uyaracaktır. Ayrıca 1. Dönem borçları gecikme faizi eklenerek 2. Döneme aktarılmaktadır. Kredi notunuzda iyice dibe düşmektedir. 1.dönemi de ödemediğiniz için kredi sicilinizde gecikmeli müşteri olarak görülmektesiniz. Ödememe işine devam edip 3.dönem yani 90 günün sonunda da ödeme yapmazsanız banka sizi son bir kez uyarır ve 7 gün içersin de idari takip başlatmamak için sizin borcunuzu ödemenizi istemektedir. Bu süreci yaşarsanız artık bankalarda kara listeye girmiş olacak ve hiçbir şekilde bir daha kredi ve ürünleri başvurusu yapamayacaksınız. Eğer siz uyarılara rağmen bankaya ödeme yapamadıysanız banka sizi avukata verir ve icra – haciz işlemlerini başlatmaktadır. Eğer üzerinize kayıtlı mal varlığı varsa banka bunlara el koyar ve satarak sizin borcunuzu öder. Tabi bunu satmadan önce size belli bir süre verecektir. O sürede de borcunuzu ödemezseniz banka satış işlemi başlatacaktır. Bu yüzden bankalardan icralık olmak istemiyorsanız borcunuzu 90 gün boyunca ödememe işlemi yapmayanız.

Banka Borçlarında Zaman Aşımı

Bankalardan kullandığınız kredi ürünlerinden icralık olduysanız bu avukata düşecektir ve borçlu olduğunuz kişi ve muhatap olacağınız kişi artık avukatlar olacaktır. Borcunuzu ödeyesiye kadar bu icra dosyası 10 yıl olarak gözükecektir. Yalnız son zamanlarda çıkan Varlık şirketleri bu duruma el koymuş ve 2 yıl ödenmeyen borçları satın alarak sizin icra dosyanızı tahsil etmek için gönüllü olmuşlardır. Bu Varlık şirketlerinde borç zaman aşımına uğramaz. Devamlı güncellenerek sizin karşınıza çıkacaktır. Yani artık yeni sisteme göre banka borçlarında icra zaman aşımı süreleri eskisi gibi değildir. Devamlı güncellenip karşınıza çıkabilmektedir. Bu yüzden gelen icraları ödeyerek ancak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Varlık Yönetimindeki Borçların Zaman Aşımı

Varlık yönetimleri sizin icra dosyalarınızı satın alarak sizin ödemeniz için kurulan bir şirkettir. Bu şirketler yasal olduğu gibi size çok özel avantajlarda sağlayabilmektedirler. Asıl olan borcunuzu bu varlık şirketlerinden ödeyebilirsiniz. Çünkü bu şirketler sizin borçlarınızı çok düşük miktarda satın almaktadırlar. Varlık şirketlerinde her yıl masraf alınmaz ve dosyaları yenilemezler. Bu yüzden icra işlemi silinir ama borç hala duruyordur.

Varlık şirketlerinde zaman aşımı 20 yıl olarak bilinmektedir. Açılmasından beri 20 yıl olmadığı için bu sürenin nasıl işlediği hakkında bir fikrimiz yoktur. Eğer borcunuz varlık şirketlerine düştüyse ödeme gücünüzü zorlayarak bu borçlardan kurtulabilirsiniz. Çünkü siz öldüğünüzde bile sizin varislerinizden bu borcu tahsil etmek için her şeyi yapacaklardır. Eğer geride sıkıntı bırakmak istemiyorsanız bu şirkete olan borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.