DOLAR 8,73961%
EURO 10,25531.37%
STERLIN 11,99831.7%
ALTIN 498,701,40
BIST 1.401,53-0.42%
BITCOIN 3820024,83%
İstanbul
15°

HAFİF YAĞMUR

16 26

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Borcu Bitmiş Olan Konut Ve Taşıt Kredisinin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Borcu Bitmiş Olan Konut Ve Taşıt Kredisinin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

İpotek ettirmiş olduğunuz konut veya taşıtınızı borcunuz bitene kadar satmanız mümkün değildir. Satma işlemi yapmak için bankaya olan borcunuzun bitmesi gerekmektedir. Borcu biten konut ve taşıt kredisinin ipoteği nasıl kaldıracağınızı öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

ABONE OL
19 Temmuz 2021 20:46
Borcu Bitmiş Olan Konut Ve Taşıt Kredisinin İpoteği Nasıl Kaldırılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İpotek ettirmiş olduğunuz konut veya taşıtınızı borcunuz bitene kadar satmanız mümkün değildir. Satma işlemi yapmak için bankaya olan borcunuzun bitmesi gerekmektedir. Borcu biten konut ve taşıt kredisinin ipoteği nasıl kaldıracağınızı öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Konut kredisi ve ya taşıt kredisi kullandığınızda bankalar aldığınız ürüne ipotek koyarak size kredi vermektedirler. İpotek koyulduğu zaman bu ürünleri hiçbir şekilde satamaz ve ya devir edemezsiniz. Bunu yapabilmeniz için bankaya olan borcu ödemeniz ve ya krediyi bitirmeniz gerekir. Banka kredi borcunuz bittikten sonra konutun ve ya taşıtın üzerindeki ipotek kaldırılır mal tamamen sizin üzerinize geçmiş olur. Peki bu işlemleri nasıl yapabilirsiniz. Borcu biten konut ve taşıt kredisinin ipoteği nasıl kalkar diye merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilir ve bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konut Kredisi İpotek Kaldırma İşlemi

Konut kredisi kullandınız ve borcunu bitirdiniz. Bankanın ipoteğini kaldırmak istiyorsunuz. Bunun için tapu dairesinden ipoteğin fek edilmesi işlemini yapmalısınız. Evin tamamen sizin adınıza geçmesi için bu işlem yapılmaktadır.

İpoteğin fek işlemi için kredi kullandığınız bankadan ‘’ipotek fek yazısı’’ almanız gerekmektedir. Bunu bir gün önceden banka şubesine söylerseniz gerekli personel bu dosyayı size hazırlayacaktır. Daha sonra tapu dairesine giderek konutunuzun üzerinden ipoteği kaldırabilirsiniz. Bu ipotek fek yazısı için bazı bankalar ücret talep etmektedir. 200 ve ya 250 lira civarında istenen bu ücret her bankadan istenmemektedir. İpotek fek yazısı için kanunda ücret ödenmesi yoktur ama bankalar bu ücreti masraf adı altında alabilmektedirler. Eğer banka sizden bu ücreti istediyse ne kadar itiraz ederseniz edin bu ücreti ödemek zorundasınız. Bu paranın alınacağı siz kredi kullanırken size imzalatılan evrakların içinde yazabilir. Çoğumuz o evrakları hiç okumadan imzalıyor ve daha sonra olacaklardan bir haber oluyoruz. Bunun için kredi kullanmadan önce sözleşmeleri iyice okumalıyız. Eğer orada ipotek fek yazısı ücretini tüketiciden alınması maddesini görürseniz bu maddeye itiraz edebilirsiniz. Ama imzaladığınız dosyada yazıyorsa hiçbir hak talep edemezsiniz.

Bankadan aldığınız ipotek fek yazısı ile bağlı olduğunuz Tapu müdürlüğüne giderek konutunuzun üzerindeki ipoteğin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Tapuda gerekli işlemler yapıldıktan sonra ipotek kaldırılır ve bu size dosya olarak verilmektedir. Tapunuzun temiz olduğu tapu kütüğüne de işlendikten sonra tapudaki tüm haklar tüketiciye devir olmuş olur. Konut kredisinde ipoteği kaldırmak için yapmanız gerekenler bunlardır. Dilerseniz şimdi araç üzerinden ipotek nasıl kalkar ona bakalım.

Araç Kredisi İpotek Kaldırma İşlemi

Araç sahibi olmak isteyen bir çok kişinin tercih ettiği yöntem araba kredisidir. Bankalardan 48 ay vadeye kadar araç kredisi çekebilir ve hayalinizdeki arabayı krediyle alabilirsiniz. Yalnız bankalardan taşıt kredisi aldığınızda banka sizin aldığınız arabaya rehin koyacaktır. Bu koyulan rehin ipotektir. Banka borcunuz bitesiye kadar arabanın tüm haklarına sahiptir. Siz borcu bitiresiye kadar hiçbir şekilde arabayı satamaz ve ya devir edemezsiniz. Bu işlemi yapmak için önce borcu kapatıp, daha sonra arabanın üzerindeki ipoteği kaldırmalısınız.

Taşıt kredilerinde ipotek işlemine rehin işlemi denilmektedir. Rehin süresi boyunca araç bankanın malı gibi gözükmektedir. Eğer siz kredi borcunu ödemezseniz banka arabanın tüm haklarına sahip olarak arabayı satabilir ve ya kullanım dışı yapabilir. Bu yüzden kredi borçlarını düzenli bir şekilde ödemeye özen gösterelim.

Araba kredilerinde rehin kaldırma işlemi yapmak için bankadan borcu yoktur yazısı almanız gerekmektedir. Bu yazı ile beraber notere gittiğinizde noter rehin kalkması için uygun olunduğunu belirten bir yazıyı araç sahibine vermektedir. Bu verilen yazının adı rehin kaldırma yazısıdır. Bu yazıyı almak için muhakkak bankadan borcu yoktur yazısı almalısınız. Daha sonra noterden aldığınız evrakla Trafik tescil müdürlüğüne gitmelisiniz. Burada yazı ile beraber ipoteğin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bu sırada yeni ruhsat basılacak ve ruhsatta hiçbir şekilde rehin olmayacaktır. Artık arabanın tüm hakları sahibine geçmiştir.

Bir başka rehin kaldırma işlemi ise son zamanlarda ortaya çıkan bir yöntemdir. Bankalar dijital ortamda rehin kaldırma işlemini yapabilirler. Bunun için bankalar 100 lira civarında bir işlem ücreti almaktadırlar. Bu ücreti ödeyerek hiç uğraşmadan rehin kaldırma işlemi yapabilir ve trafikten yeni ruhsatınızı çıkartabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.