DOLAR 8,73961%
EURO 10,25531.37%
STERLIN 11,99831.7%
ALTIN 498,701,40
BIST 1.401,53-0.42%
BITCOIN 3820024,83%
İstanbul
15°

HAFİF YAĞMUR

16 26

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

BİMER’ e Başvuru Nasıl Yapılır?

BİMER’ e Başvuru Nasıl Yapılır?

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER vatandaşların rahatsız oldukları konularda şikayetlerini dile getirebildikleri bir platformdur. Her gün binlerce kişinin girip çeşitli konularda şikayet dilekçesi yazdığı devlet ile vatandaş arasında köprü görevi gören bir platformdur. Bu platformun nasıl kullanılacağını haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
19 Temmuz 2021 19:48
BİMER’ e Başvuru Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER vatandaşların rahatsız oldukları konularda şikayetlerini dile getirebildikleri bir platformdur. Her gün binlerce kişinin girip çeşitli konularda şikayet dilekçesi yazdığı devlet ile vatandaş arasında köprü görevi gören bir platformdur. Bu platformun nasıl kullanılacağını haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

BİMER Başbakanlık İletişim Merkezi anlamına gelmektedir. Dijital bir platform olup, vatandaşlar ile devlet arasında bir köprü görevi görür. Özellikle de vatandaşların rahatsız oldukları konularda şikâyetlerini dile getirebilmeleri için oldukça önem arz eden bir yapılanmadır. Tabi bu noktada, pek çok kişinin aklında bu platforma girişin nasıl yapıldığı, nasıl şikâyet dilekçesi hazırlandığı bulunuyor. Bu platform üzerinden yapılan şikâyetlerin takibi de sağlanabilmektedir.

Başbakanlık İletişim Merkezi, her gün binlerce insanın girdiği ve çeşitli konulardaki şikâyetlerini dile getirdiği bir platformdur. Önceden yazılı olarak mahkemeye bildirilen şikâyetler hem uzun sürede sonuçlanmakta, hem de delil olmadığı durumlarda düşmekteydi. Ancak BİMER’e yapılan başvurular tek tek incelendikten sonra aksiyon alınmaktadır. Üstelik şikayette bulunan kişi ya da kişiler için, online olan bu uygulama çok daha kolaydır. Devletin halk ile arasındaki bağı güçlendirerek, toplumsal olaylara ilişkin aksiyonlar daha hızlı alınmış olmaktadır.

BİMER Başvuru Adımları Nelerdir?

Öncelikle Başbakanlık makamının Cumhurbaşkanlığına bağlanmasının ardından, BİMER’in de CİMER’e, yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne bağlandığını söylemekte fayda bulunuyor. Başta 2 farklı şikâyet noktası gibi kulağa geliyor olsa dahi, bu iki kanala da yapılan şikâyetler tek noktadan kontrol edilmektedir. Başbakanlık tarafından incelenen şikâyetler karara bağlanmakta ve gerekli aksiyonlar alınmaktadır.

BİMER’ e yalnızca Türk vatandaşları başvuru yapmıyor. Yabancı uyruklu olan ancak ülkemizde ikamet edenler ile mavi kart sahibi kişiler de bu platform üzerinden şikâyetlerini dile getirebiliyor. BİMER’e yapılacak başvurular,

 • Telefon,
 • Mektup,
 • Şahsen,
 • Faks,

Olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Ancak genel olarak insanlar online başvuruyu daha kolay olduğu için tercih etmektedirler. İnternetten sonra en çok kullanılan şikâyet kanalı da telefondur. ALO 150 hattı üzerinden ilgili şikâyet dile getirilebilmektedir. Yapılan şikâyet üzerine, ilgili noktanın kamu görevlileri olayı incelemeye başlayacaktır.

İnternet Üzerinden BİMER Başvurusu Yapmak

İnternet üzerinden, online olarak BİMER başvurusunda bulunabilmek için bazı adımlarda dikkatli olmak gerekmektedir. Öncelikle şikâyetin bildirilebilmesi için BİMER’e giriş yapma zorunluluğu bulunur. Kişi kendi TC kimlik numarası ve cep telefonuna gelen kod ile birlikte sisteme giriş yapabilecektir. Sisteme giriş yapılmasının ardından kişi, talep, istek ya da şikâyetlerini kısa ama öz bir dille, açık şekilde yazılı olarak anlatmalıdır.

BİMER’e haksız ya da asılsız ihbarlar da yapılabilmektedir. Söz konusu kişi ya da kuruma ait yapılan asılsız ihbarlar için, bu kişi ya da kurumlar 30 gün içinde Cumhuriyet Savcılıklarına başvuru sağlamalıdır. Yapılan tüm başvuruların ardından BİMER sistemi kişiye bir numara verir ve başvurunun takibi bu numara ile yürütülür. Genellikle yapılan başvuruların 15 gün içerisinde sonuçlanması beklenmektedir. Eğer zamanında başvuruya yanıt verilmedi ise, konu ile ilgilenen merciler hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına şikâyette bulunulabilir.

BİMER’e Hangi Şikâyetler Yapılır?

BİMER üzerinden toplumsal ve kişisel rahatsızlık uyandıran, hayati tehlike oluşturan ya da çeşitli talep ve isteklere göre başvuruda bulunulabilir. Son zamanlarda BİMER üzerinden yapılan başvuruların çoğu;

 • Hayvan hakları,
 • Yapılan zamlar,
 • Bakkal ve marketlerin faiş rakamlar uygulaması,
 • Trafik sigortası primine yapılan zamlar,
 • Sigorta primlerinin ödenmemesi,
 • İş talebinde bulunma,
 • Tüp bebek masrafına ilişkin yardım talebinde bulunma,
 • Banka kart aidatları,

Aklınıza gelebilecek her konuda bu platform üzerinden talepte ya da şikayette bulunabilirsiniz. Başbakanlık aracılığında koordine edilen bu başvuruların takibi de aynı şekilde, itinayla yapılmaktadır. Yapılan başvuru anlık olarak ilgili bakanlık birimlerine iletilir ve en kısa sürede sonuçlanması beklenir. Toplu yapılan şikayetlerin sonuçlandırılma süresi çok daha kısadır. Mahkeme sürecinden çok daha hızlı ve etkili olması, milyonlarca başvuru almasına neden olmuştur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.