DOLAR 8,8268-0.47%
EURO 10,3359-0.97%
STERLIN 12,1125-0.45%
ALTIN 496,41-0,51
BIST 1.391,740.51%
BITCOIN 381171-1,09%
İstanbul
21°

AÇIK

19 01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Banka Kara Listesi Nedir? Nasıl Çıkılır ?

Banka Kara Listesi Nedir? Nasıl Çıkılır ?

Kredi başvurusunda bulunan kişilerin bankalardan kredi alabilmeleri için iyi bir kredi notuna sahip olmaları gerekmektedir. Aldığınız krediyi ödemediğiniz taktirde banka sizi kara listeye alır ve icralık duruma getirir. Peki bu durumdan nasıl kurtulabiliriz. Haberimizden öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
19 Temmuz 2021 10:29
Banka Kara Listesi Nedir? Nasıl Çıkılır ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kredi başvurusunda bulunan kişilerin bankalardan kredi alabilmeleri için iyi bir kredi notuna sahip olmaları gerekmektedir. Aldığınız krediyi ödemediğiniz taktirde banka sizi kara listeye alır ve icralık duruma getirir. Peki bu durumdan nasıl kurtulabiliriz. Haberimizden öğrenebilirsiniz.

Bankalar üzerinde kredi başvurusunda bulunan kişilerin bir kredi sicili vardır. Bu kredi sicili ile oluşan kredi notu sayesinde kredi alabilmektesiniz. Eğer bankalardan kredi almak için iyi bir kredi notuna sahipseniz hızlı bir şekilde kredi kullanabilirsiniz. Banka çalışmalarınızı kötü kullandıysanız, örneğin kredi ödemelerinizi yapmadınız ve ya kredi kartı borçlarınızı ödeyemediyseniz banka sizi kara listeye atarak icralık duruma getirebilir. Sizde bu kara listedeyseniz uzunca bir süre kredi çekemezsiniz. Peki bu kara liste nedir? Kara liste nasıl oluşur ve bu kara listeden nasıl çıkarım diyorsanız yazımızı okuyarak bilgi alabilir ve uygulanan işlemleri yaparak bu listeden çıkabilirsiniz.

Kara Liste Nedir?

Geçmiş banka çalışmalarınızla birlikte oluşan olumsuzluklar sizin banka sicilinizi etkilemektedir. Bu da sizi banka kara listesine ekler. Eğer kara listedeyseniz uzunca bir süre kredi ve ya kredi alamazsınız. Yani bankalarda sadece hesap alışverişleri yapar ve kredi ürünü kullanamazsınız.

Bir kredi başvurusu yaptığınız da arkadaşlarınızla bu konuyu paylaştığınızda ‘’kesin kara listedesin, kırmızı kalem yemişindir’’ gibi sözler duymaktasınız. İşte bu kara liste gerçekten de kredi almanızda çok büyük bir engeldir. Eğer bankaların kara listesine girdiyseniz uzun yıllar kredi almanız imkansızdır. Merkez bankası geçmiş dönem olumsuz banka kayıtlarını sistemlerinde tutmaktadır ve bu sistemler de tüm bankalarda görülmektedir. Bir bankaya başvuru yaptığınız da TC ile tüm banka kayıtlarınız görülmektedir. Eğer kara listede olduğunuz görülürse kesinlikle kredi alamayacaksınız.

Kredi siciliniz Merkez bankası haricinde Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından da tutulmaktadır. Bu kurum sizin kullandığını kredilerden, başvuru sayılarınıza kadar her bir banka hareketinizi kayıt altında tutmaktadır. Kara listeye girmek için sadece icralık olmanız gerekmez. Çok başvuru ve ödemeleriniz gecikmeli ise yine de banka kara listesine girersiniz. Bu yüzden eğer bankalarla devamlı çalışmak istiyorsanız ödemelerinizi gününde yapmalısınız.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır ?

Bankalarla icralık oldunuz ve kara listede görüldüğünüzde eğer borcu ödeyip, borcu yoktur kağıdı alırsanız borcu ödedikten 5 yıl sonra kredi siciliniz temizlenir ve kara listeden çıkarsınız. Borcu ödenmeyen ve ya tamamlanmayan kredilerde ise Borçlar Hukuku devreye girer ve 10 yıl ödenmeyen borçlarınız zaman aşımına uğramaktadır. Yalnız bankalar bu yasaya uymamak için borçlarınızı Varlık Şirketlerine satarak devamlı borcunuzun güncel kalmasını sağlamaktadırlar. Bu ödediğiniz ve ya ödemediğiniz tüm ürünler ömür boyu sizin ekranınızda görülecektir. Sadece KKB Kayıtlarında sıfırlanıp kredi notunuz sıfır olarak tekrardan başlayacaktır.

Geçmiş dönemlerde kara listedeydiniz ve hiçbir yere 1 kuruş borcunuz olmadığı halde kredi alamıyorsanız riskli müşteri olarak işaretlemişsiniz demektir. Bu riskli müşteri görünmeyi silebilirsiniz. Merkez bankasına yazacağınız bir dilekçe ile kredi sicilinizi sıfırlayabilirsiniz. Yazdığınız dilekçenin yanına borcu yoktur kâğıtlarının fotokopilerini de koyarsanız bu sizin için daha yararlı olacaktır. Bu şekilde hem kara listeden tamamen kurtulur hem de yeni bir banka sicili oluşturmak için adım atmış olursunuz.

Kredi Sicili Temizlendikten Sonra Ne Yapmalısınız?

Kredi sicilinizi düzelttikten sonra kesinlikle hemen kredi başvurusu yapmayın. Kredi skorunuz sıfır olduğu için bankalar size kredi vermeyecektir. Eğer sicilinizi temizlediniz ve banka çalışmasına başlamak istiyorsanız kredi kartı başvuruları yapmalısınız.  Öncelikle kredi kartı başvuru yaptığınız bankanın kolay kredi kartı vermesine dikkat ediniz. İlk kredi kartınızı aldıktan sonra ilk ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaparak daha sonra ikinci kredi kartı başvurusunu  yapabilirsiniz. Kredi kartı başvurusu yapacağınız banka ilk önce kendi çalıştığınız ve ya maaş aldığınız banka olmasına özen gösteriniz. Buradan daha kolay kredi kartı alırsınız. Aldığınız kredi kartı ile nakit avans çekmemeye özen gösteriniz. Bol bol alışveriş yapıp gününde öderseniz hızlı bir şekilde kredi notunuz yükselecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.