DOLAR 8,8273-0.46%
EURO 10,3337-0.99%
STERLIN 12,1088-0.49%
ALTIN 497,15-0,36
BIST 1.391,740.51%
BITCOIN 381820-1,03%
İstanbul
21°

AÇIK

19 01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Memur Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? (4C)

Memur Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? (4C)

Memur olarak çalışmayı sürdüren insanların sayısı oldukça fazla ve artmaya devam etmekte. Uzun süreler boyunca çalışmaya devam eden memurların emekliliğine ne kadar zaman kaldığını e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz nasıl öğreneceğinizi haberimiziz devamında görebilirsiniz.

ABONE OL
18 Temmuz 2021 12:16
Memur Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? (4C)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memur olarak çalışmayı sürdüren insanların sayısı oldukça fazla ve artmaya devam etmekte. Uzun süreler boyunca çalışmaya devam eden memurların emekliliğine ne kadar zaman kaldığını e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz nasıl öğreneceğinizi haberimiziz devamında görebilirsiniz.

 

4C kapsamındaki memurlar, emekli sandığına bağlı kişilerdir. Eski adıyla emekli sandığı, yeni adıyla 4C’li olan kişilerde ne zaman emekli olabileceklerini merak etmektedir. Tabi ki artık sigorta sorgulama ve emeklilik gözlem işlemlerinin tümü e – devlet üzerinden, dakikalar içinde yapılabiliyor. Daha önce yalnızca SGK noktalarından yapılabilen bu gözlem ve bilgi paylaşım işlemleri, çok uzun zaman alıyor, işlerin ağır ilerlemesine sebep oluyordu. Ancak e – devlet kapısının hayata geçirilmesi ile birlikte, bu işlemler aynı gün, hatta aynı dakika içinde artık gerçekleştirilebiliyor.

 

2006 yılından önce, emekli sandığı memurların sosyal güvencesinden sorumlu olan ayrı bir yapılanmaydı. Ancak 16 Mayıs 2006 yılında alınan karar ile tüm sosyal güvenlik kurumları tek çatı altında birleştirildi. Böylece emekli sandığının adı 4C olarak değişiklik gösterdi. Emekli sandığının hizmet dökümünün diğer hizmet dökümlerinden farklı şekillerde hazırlandığı ve hesaplandığı da bilinmelidir. Ancak emeklilik şartları genel itibari ile 4A ve 4B’liler ile aynı olmaktadır.

E – Devlet Üzerinden 4C Memur Hizmet Dökümü Sorgulama

İlk kez e – devlet üzerinden hizmet dökümünü sorgulayacak olan memurlar, bu platformdan nasıl döküm alabileceklerini bilmiyor. İşte adım adım hizmet dökümünün alımı;

 • Öncelikle 4C hizmet dökümü için https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu linkine tıklamanız gerekmektedir,
 • Sayfa üzerinden kimliğimi doğrula sekmesi tıklanır ve TCKN ile sistem giriş şifresi yazılır,
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra 4C memur hizmet dökümü ekrana otomatik olarak çıkacaktır. Bu ekran yazıcıdan çıktı şeklinde de alınabilmektedir.

Tabi bu adımda daha önceden e – devlet şifresi almış olmak önemlidir. Eğer daha önce hiç e – devlet platformunu kullanmadıysanız öncelikle PTT aracılığı ile e – devlet şifresi edinmelisiniz. Eğer şifrenizi unuttuysanız da birince derece yakınınızın TC kimlik numarası bilgisi ile yeni şifre oluşturabilirsiniz. PTT’den alacağınız tek kullanımlık şifre için ödemeniz gereken bedel ise 2 TL’dir.

E – Devlet Üzerinden Hangi Bilgilere Ulaşılır?

4C’liler e – devlet üzerinden yalnızca hizmet dökümü sorgusu değil, pek çok bilgi sorgusunu da yapabilmektedir. Bunlar;

 • 4C emeklilik işlemleri için evrak takibi,
 • 4C sicil kaydı sorgusu,
 • 4C emeklilik aylık bilgisi,
 • 4C’ler için verilen emeklilik aylıkları ve kesinti bilgileri,
 • 4C tescil kaydı,
 • Evlenme ikramiyesi sorgulama ve ödenmesi için talepte bulunma,
 • 4C banka değişikliği bildirme,
 • Bir aylık maaş tercihi,
 • Eğitim ve öğretim için yardım talebi,
 • Dul aylığı, yetim aylığı ve ölüm yardımı talebi,

Gibi taleplerde bulunulabilir, sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir. Görüldüğü üzere e – devlet platformu memurlar için de büyük ayrıcalıklar ile dolu bir noktadır. Memurlar emeklilik işlemlerinin dışında, tüm sorgu ve taleplerini de buradan iletebilmektedirler. Daha önce SGK kapısında beklememek adına yapılmayan onlarca talep artık e – devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Aynı zamanda ALO 170 hattı da bu işlemi anlık olarak veren noktalardan biridir. Hatta ALO 170 resmi web sitesi üzerinden de SGK memur hizmet dökümü sorgulama hizmeti vermektedir. Özellikle de internet kullanmayı bilmeyen ve engelli memurlar bu sistem üzerinden hizmet dökümlerine ulaşabilirler.

4C Emeklilik Kriterleri

4A ve 4B’de olduğu gibi, 4C emeklilik şartları da bulunmaktadır. Hatta bu şartlar 2008 yılından sonra işe başlayan memurlar için biraz daha zorlaşmıştır. Çünkü 2036 yılı itibari ile emeklilik yaşının kademeli olarak artması memurlar için de geçerli olmaktadır. İşte 4C memurların emekli olabilmesi için baz alınacak tarihler;

 • 1999 tarihinden önce işe başlayan memurlar,
 • 1999 – 30.04.2008 tarihi arasında işe başlayan memurlar,
 • 2008 tarihinden sonra işe başlayan memurlar,

Bu tarihlere göre 4C emeklilik şartları değişiklik göstermektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.