DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
STERLIN 12,77201.31%
ALTIN 525,89-0,78
BIST 1.409,56-0,15%
BITCOIN 5723108,42%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

05 45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çalışan Hizmet Dökümü (4A)

Çalışan Hizmet Dökümü (4A)

İş Kolları SGK tarafından 4A, 4B ve 4C olarak sınıflandırılıyor. Sınıflandırmanın asıl sebebi emeklilik şartlarının daha net birbirinden ayrılması. 4A çalışanları SSK çalışanlarını kapsamaktadır. SSK bu çalışanların eski ismi olup 4A olarak değiştirmiştir. 4A hizmet dökümüne nasıl ulaşırız haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
18 Temmuz 2021 12:22
Çalışan Hizmet Dökümü (4A)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İş Kolları SGK tarafından 4A, 4B ve 4C olarak sınıflandırılıyor. Sınıflandırmanın asıl sebebi emeklilik şartlarının daha net birbirinden ayrılması. 4A çalışanları SSK çalışanlarını kapsamaktadır. SSK bu çalışanların eski ismi olup 4A olarak değiştirmiştir. 4A hizmet dökümüne nasıl ulaşırız haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

İş kolları bilineceği üzere SGK tarafından 4A, 4B ve 4C olarak sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmanın amacı emeklilik şartlarının daha net birbirinden ayrılması. 4A çalışanlar da aslında, SSK’lı çalışanları kapsamaktadır. SSK bu çalışanların eski ismi olup, SGK çatısı altında, tüm iş kollarının birleşmesinin ardından 4A’lı olmuştur. SGK’dan emekli olmak için de belli bir prim gün sayısını doldurmuş olmak şarttır. İşte bu nedenle 4A hizmet dökümünün SSK’lı çalışanlar için önemi büyüktür. Çünkü bu döküm içerisinde kişinin ödenmiş prim günü de yer almaktadır.

 

4A çalışan hizmet dökümünü almak için de artık SGK’nın uzun kuyruklarına katlanmak durumunda değilsiniz. E – devlet üzerinden, birkaç dakika içinde bu belgesi alabilirsiniz. E – devletten yalnızca 4A işkolu için değil, diğer iş kolları için de aynı dökümü almanız mümkündür. 4A hizmet dökümü almanın bir diğer yolu da SGK sistemini kullanmaktır. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu sekmesini tıklayabilirsiniz. Bu sekme sizi e – devlet kapısından 4A hizmet dökümü alma adımına yönlendirecektir.

SGK Sisteminden 4A Hizmet Dökümü Alma

SGK’nın söz konusu sitesi üzerinden şifre edinmeden de hizmet dökümü görüntülemek mümkündür. Ancak bu hizmet dökümünün resmi hiçbir geçerliliği bulunmamakla birlikte, herhangi bir kurumda da kullanılamaz. Yalnızca bilgi amacıyla ekrana düşer. Bu hizmet için https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu sekmesine tıklanarak, vatandaş sekmesi tıklanır ve emekli aylığı, ikramiyesi hesaplama adımına gelinir. Sigorta kolu da seçildikten sonra sorgulama işlemi sağlanabilir.

Hizmet dökümünü görüntüleyebilmek için sistemin istediği bazı bilgiler bulunmaktadır. Bunlar;

  • TC kimlik numarası,
  • SSK sicil numarası,
  • Nüfusa kayıtlı olunan yer,
  • Doğum tarihi,
  • Baba adı,

Bu bilgiler yazıldıktan sonra sorgula adımına gelinir ve ekrana hizmet dökümü düşer. Bu hizmet dökümü yazdırılamaz. Kişi kendine ait olan bu dökümü gözlem amacıyla kullanabilir. Ekran görüntüsü alabilir, paylaşabilir ancak hiçbir kanuni geçerliliği bulunmaz.

E – Devlet Sisteminden 4A Hizmet Dökümü Alma

E – devlet tüm iş kolları için hizmet dökümü alınabilecek en kapsamlı yapıdır. Bunun için E – devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama adımının ardından 4A hizmet dökümü menüsüne ulaşılır ve tescil bilgilerin yer aldığı sayfa açılır. 6 aylık bir geçmişi anlık olarak görebileceğiniz ekranda, son priminizin tutarını, hangi firma tarafından ödendiğini ve ne kadar ödendiğini görüntüleyebilirsiniz.

Eğer 6 aylık döküm işinizi görmez ve geçmiş bilgilere ihtiyacınız bulunur ise 4A detaylı hizmet dökümü sayfasını kullanabilirsiniz. Geçmişe dönük tüm ödemelerinizi, ödemeleri yapan kurumları, işe giriş çıkış tarihlerinizi, unvan değişikliklerini bu sayfadan kolayca görüntüleyebilirsiniz. Hatta sayfanın çıktısını da yazdır butonunu kullanmak sureti ile alabilirsiniz. Bu işlemi haftanın her günü ve günün her saati kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

SGK’dan 4A Hizmet Dökümü Alma

Her ne kadar eski bir yöntem olsa da hala SGK dairelerinden de 4A hizmet dökümü almak mümkün. Bunun için en yakın SGK dairesine gitmek yeterli olacaktır. Kişi nüfus cüzdanını beyan etmek kaydıyla 4A hizmet döküm belgesini edinebilir. Ancak lokasyona ve yoğunluğa bağlı bu belgeyi anlık olarak almak mümkün olamayabilir. Bu nedenle online kanalların kullanımı avantaj oluşturmaktadır.

E – devlet tüm kamu araçlarını tek çatı altında toplayan bir yapıdır. Üstelik kullanımı da son derece basit ve güvenlidir. Bu tip zaman kaybettirici işlemleri e – devlet üzerinden, dakikalar içinde gerçekleştirmek mümkündür. PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabilecek şifre ile kolayca sisteme giriş yapabilirsiniz. Sonrası adımlarda, şifrenizi unutsanız dahi, sistem üzerinden yeniden şifre edinebilirsiniz. Yeni yeniden PTT aracılığı ile şifre almanıza gerek bulunmaz. Yalnızca bir yakınınızın TC kimlik numarası yeterli olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.