DOLAR 9,0106-0.03%
EURO 10,41740.04%
STERLIN 12,2571-0.01%
ALTIN 507,34-0,02
BIST 1.416,301,31%
BITCOIN 5146004,42%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

05 40

İMSAK'A KALAN SÜRE

Araç Vergi Borcu Sorgulama Ve Ödeme

Araç Vergi Borcu Sorgulama Ve Ödeme

Yılda 2 kez önenen motorlu taşıt vergisi Ocak ve Temmuz ayında olmak üzere 2 taksitte ödenir. Vaktinde ödemediğiniz vergi borçları size ceza olarak geri dönmektedir. Vergi borcunuzun ne durumda olduğunu haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

ABONE OL
18 Temmuz 2021 19:21
Araç Vergi Borcu Sorgulama Ve Ödeme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yılda 2 kez önenen motorlu taşıt vergisi Ocak ve Temmuz ayında olmak üzere 2 taksitte ödenir. Vaktinde ödemediğiniz vergi borçları size ceza olarak geri dönmektedir. Vergi borcunuzun ne durumda olduğunu haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

Araç vergi borcu, yılda 2 kez ödenen motorlu taşıtlar vergisidir. Bu verdi ocak ve temmuz ayında olmak üzere 2 taksitte ödenir. Vaktinde ödenmeyen verdi borçları cezaya tabidir ve aynı zamanda bu borca günlük faiz yansıtılır. Ayrıca vergisi ödenmemiş araçların muayeneden geçmesi de imkânsızdır. Trafik sicil kaydı itibari ile her motorlu taşıtın bu vergiyi ödeme zorunluluğu bulunur. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk taksiti 1 – 31 Ocak arasında, ikinci taksiti ise 1 – 31 Temmuz arasında ödenmelidir.

Vergi borcu yalnızca kara taşıtlarını kapsamaz. Aynı zamanda Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı uçak ve helikopterler, liman ve belediyelere kayıtlı motorlu deniz taşıtları da bu vergiye tabidir. Yalnızca Kızılay’a, Sosyal Hizmetlere, elçiliklere, konsolosluklara, malul ve engellilere, müflis bankaların iflas idarelerine kayıtlı araçlar bu vergiden muaf olmaktadır. Ayrıca geçmiş vergi borcu yok ise hurda durumundaki araçların da motorlu taşıtlar vergisi muafiyeti vardır.

Araç Vergi Borcu Nasıl Hesaplanır?

Araç kullanıcıları genellikle kendi ödedikleri tutarları diğer kişiler ile karşılaştırır. Çoğu zaman ödenen rakamlar birbiri ile aynı olmayabilir. Bu tamamen Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken söz konusu kıstaslara bağlıdır. Örneğin bir otomobil ile bir panelvan ya da minibüsün ödeyeceği verdi tutarı aynı olmamaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi araç yaşına ve silindir hacmine göre hesaplanır. Hemen hemen aynı yaşlarda ve silindir hacminde bulunan araçlar ortalama yakın vergi öderler. Ancak bir kamyon ile motosiklet vergisi arasında elbette uçurumlar olabilir.

Araç Vergi Sorgulama ve Ödeme

İntvd.gib.gov.tr sitesi üzerinden araç vergi sorgulaması yapabilir, ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Aracınız şirket üzerine kayıtlı ise tüzel kişi adımını, sizin adınıza kayıtlı ise gerçek kişi adımını takip etmelisiniz. Akabinde plaka, TC kimlik numarası, tescil tarihi gibi bilgileri eksiksiz olarak doldurmalısınız.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp linkinden araç vergi sorgulama ve ödeme yapılabiliyor. Ancak yeni araç satın almış olanların takıldığı araç tescil tarih adımı bulunuyor. Eğer henüz aracınızın tescil tarihi yok ise trafiğe çıkış tarihini baz alabilirsiniz. Ayrıca özel plaka kullanıyorsanız, sorgulama ve ödeme adımında mutlaka bunu belirtmelisiniz. Yine vadesi geçmiş bir vergi ödüyorsanız, yine vadesi geçmiş Motorlu Taşıtlar Vergisi adımını seçmelisiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.