DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
STERLIN 12,77201.31%
ALTIN 525,89-0,78
BIST 1.409,56-0,15%
BITCOIN 5774895,14%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

12 55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

25 Gram Altını Senetle Satan Kuyumcular

25 Gram Altını Senetle Satan Kuyumcular

Altının çok zarar etmediği bu dönemde Türkiye' nin bütün illerinde senetle altın sanat kuyumcular bulabilirsiniz. Bir çok insan altın almak istiyor ama elinde nakit parası olmadığı için altına alamıyorlar bu yüzden senet ile altın sanat kuyumculara yöneliyorlar. Senetle altın almak mantıklı mı? , Senetle altın almak yasal mı? bütün merak edilenler haberimizdedir.

ABONE OL
18 Temmuz 2021 10:54
25 Gram Altını Senetle Satan Kuyumcular
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altının çok zarar etmediği bu dönemde Türkiye’ nin bütün illerinde senetle altın sanat kuyumcular bulabilirsiniz. Bir çok insan altın almak istiyor ama elinde nakit parası olmadığı için altına alamıyorlar bu yüzden senet ile altın sanat kuyumculara yöneliyorlar. Senetle altın almak mantıklı mı? , Senetle altın almak yasal mı? bütün merak edilenler haberimizdedir.

Altın almak istediği halde elinde nakit parası olmayan birçok insan bulunmaktadır. Bu kişilere, Türkiye’nin birçok ilinde altın satan veya senetle elden altın veren yerler vardır. Bu yerler genellikle kuyumcular olup ayrıca komisyon karşılığında senetle altın satan kişiler veya altının sahibinden senetle altın satan kişiler mevcuttur. Türkiye’nin tüm illerinde senet karşılığında altın alma imkanı bulunmaktadır.

Senetle Altın Satan Kuyumcular

Senetle altın satın alma işlemini normal vatandaşlarla birlikte altının sürekli olarak yükselmesinden dolayı altına yatırım yaparak para kazanmak isteyen yatırımcılar da gerçekleştirmektedir. Altın satın alıp, bu altının değer kazanmasını bekleyecek olan yatırımcıları bu işlemi gerçekleştirmek için altın satın almaktadırlar. Nakit konusunda sıkıntı yaşayan yatırımcı senetle yüklü miktarda altın satın alabilir. Senetle altın satan kuyumcuların adres ve telefonlarını bulmak oldukça kolaydır. Çünkü, Türkiye’nin her yerinde bu işi yapan kuyumcular mevcuttur. Kuyumcuyu bulmak isteyenler, bulundukları şehirdeki herhangi bir kuyumcuya giderek piyasada bu işi yapan kuyumcuların olup olmadığını ve varsa dükkanlarının adreslerini öğrenme imkanına kavuşabilirler. Bunun sebebi, kuyumcuların sürekli olarak birbirleriyle iletişim halinde olmalarıdır. Senetle altın satan bir kuyumcu varsa diğerleri de o kişinin kim olduğunu bilirler.

Senetle Altın Almak Mantıklı Mı?

Günümüzde altın fiyatları çok yüksektir. Bu yüzden bazı kişiler, altın alışverişini nakit olarak yapmak yerine farklı vadelerde yapmayı istemektedirler. Bu alternatiflerden birisi; senetle altın almaktır. Kuyumcular arasında senetle altın satanlar mevcuttur. Kredi kartı kullanmayan kişiler bile kuyumcular sayesinde senetle altın satın alabilir. Kredi kartı kullanmayan ve maddi durumu da nakit olarak altın almaya müsait olmayan kişiler için senetle altın almak oldukça mantıklıdır. Kuyumcunun kişi için belirlediği vadeler karşılığında altın almak mümkündür. Ödeme imkanları da oldukça uygundur. Ancak, bu işlemi yapmak isteyenlerin mutlaka yasal yollardan satış yapan kuyumcuları tercih etmesi gerekmektedir. Senet karşılığında kişiye borç para teklif edenlerin dolandırıcı olma ihtimali vardır. Bu tip insanlara tefeci denir. Tefecilik yasal olarak suçtur. Tefecilerden para almak ve kullanmak kesinlikle güvenli bir eylem değildir. Bu yüzden kişinin altın alacağı kuyumcuyu dikkatli seçmesi, hatta kurumsal firmalardan vergi mükellefi olan kişilerden altın almaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Senetle Altın Almak Satmak Yasal Mı?

Senetle altın almak veya satmak, yasal prosedürlere uyulduğu takdirde herhangi bir sıkıntı barındırmamaktadır. Öncelikle, kişinin altın aldığı kuyumcuya dikkat etmesi gerekir. Bu işleri dolandırıcılık amacıyla yapan kuyumcular mevcuttur. Tefeci adı verilen bu insanlardan asla alışveriş yapılmamalıdır. Tefeciden altın satın alınırsa, bu işlem yasal olarak suç kapsamına girer. Bir diğer husus da; kuyumcuların altın sattıkları kişiye dikkat etmesi gerektiğidir. Kuyumcuların altın satacakları kişiden bazı talepleri olmalıdır. Borçlarını ödemeyen, bankaların kara listesine girmiş, kredi çekmek için maddi gücü olmayan kişilere asla altın satılmamalıdır. Örnek vermek gerekirse; Findeks sorgulama işlemlerini tüm ticari firmalara açmıştır. Bu sayede, isteyen herkes müşterileri hakkında tüm bilgileri öğrenme imkanına sahiptirler. Kuyumcular, Findeks üzerinden müşterileri hakkındaki yaptıkları sorgulama sonuçlarında düşük kredi puanı ile karşılaşırlarsa senetle satın alma işlemini kesinlikle yapmamalıdırlar. Ayrıca, senetle satın alma işlemini kuyumcuları çevrelerindeki insanlara yani tanıdıklarına yaptıkları bilinen bir durumdur. Bunun dışında, sosyal medya üzerinden senetle altın sattıklarını iddia eden kişiler vardır. Bu kişiler, görüşmelerini telefon üzerinden, senet imzalama işlemlerini de internet üzerinden veya kargo yoluyla yapmak istemektedirler. Bu tip durumlarda dolandırıcılık riski çok yüksektir. Böyle durumlarda imzalanan senetler ilerleyen günlerde kişinin başına büyük belalar açabilmektedir. Kuyumcular ile doğrudan iletişime geçilmesi durumunda senetle alınacak altının maddi olarak çok yüksek bir değeri olmayacaktır. Senetle altınlar kişinin ekonomik durumuna göre maksimum 100,000 TL’ye kadar verilmekte, zamanında ödenmesi durumunda da yasal olarak hiçbir problem yaratmamaktadır.

Senetle Alınan Altınların Ödemesi Süresi

Borcun senet tarihi üzerindeki son ödeme günü içerisinde ödemesi yapılmadığı takdirde alacağın tahsili için senet protesto edilir. Senetle altın alınmasında da aynı süreç geçerlidir. Senet ödenmediğinde veya muhatap olan kişi senedi kabul etmediğinde senet için protesto zamanıdır. Protesto tarihi gelmiş olan senetlerde altını satan kişi, ödeme tarihinden sonraki ikinci iş gününün bitimine kısa bir süre kala senedin protesto işleminin yapılması ve altını alan kişiden alacağın tahsili için evrakları notere gönderir. Noterde senet borcunun ödenmediğine dair belgeler hazırlandıktan sonra altını alan kişinin adresine gönderilir. Borcun ödenmeme süresi ne kadar artarsa borçlunun kredi notu da o kadar düşer ve borca faiz bindirimi yapılır. Ayrıca, senet protestosu yapılırken de bir ücret alınmaktadır. Bu ücret de altını alan taraftan tahsil ettirilir. Senet, protesto edildiği halde hala ödenmezse bu senet takibe alınır. Takibe alınan senedin hala ödenme şansı bulunmaktadır. Ancak, böyle bir durumda senette adı geçen kişinin bankalardaki kredi notları düşer ve hiçbir banka bu kişilere kredi vermez. Kısacası, kefilsiz ve şartsız kredi almaları mümkün olmaz.

Senetle Altın Alınabilen Şehirler

Türkiye genelinde en çok senetle altın satılan noktalardan birisi İstanbul Mecidiyeköy altın ve kuyumcular çarşısıdır. Buradaki kuyumcuların tamamı senetle altın satmaktadır. Ancak buradan alışveriş yapacakların burada satılan altınların diğerlerinden daha pahalı olduğunu unutmamaları gerekmektedir. Bunun sebebi, senetle yapılan altın ticaretinde komisyonların yüksek olmasıdır. Senetle altın fiyatlarının belirlenmesinde senetlerin vade sayısı dikkate alınır. Senet sayısı arttıkça altının fiyatı da artar. Ayrıca, düğün sahibi olan damat tarafı düğünde geline takmak amacıyla birçok altına ihtiyaç duyabilir. Böyle durumlarda nakit parası olmayanlar elden taksitle altın satın almak isteyebilirler. Senetle bilezik, kolye, takı seti, yüzük, cumhuriyet altını ve çeyrek altın gibi birçok altın çeşidini satın almak mümkündür. İstanbul başta olmak üzere Ankara, Konya, Mardin gibi şehirlerde düğün sahiplerine senetle altın satılmaktadır. Düğün sahipleri, kuyumcu dükkanına giderek senetleri imzalar ve altınları elden teslim alır. Borçlu kişinin her ay senetlerinin taksitini belirtilen tarihte ödemesi gerekmektedir.

Senetle Altın Almanın Faizi Nedir?

Kredi kartı kullanmadan senetle altın almak isteyenlerin yanlarında kimlik belgelerini içeren nüfus cüzdanı ve ikametgah bilgileriyle beraber kuyumculara gitmeleri gerekecektir. Çünkü, kuyumcular altın sattıkları kişinin gerçekliğinden emin olmak ve taksitler ödenmediği takdirde kişiye ulaşmak için iletişim bilgilerine sahip olmak isteyecektir. Kuyumcuda, satın alma işlemi tamamlandıktan sonra ödeme planı hazırlanır. Ödeme planında, her taksidin vadesi yani ödeme süresi belirlenir. Kişi, bu ödeme planına uyduğu takdirde bir sıkıntı yaşamaz. Ancak, senetler vadesi dolduğu halde ödenmiyorsa altını satan kişi protesto çekmekle yükümlüdür. Protesto, ödeme süresinin dolmasından sonraki ikinci iş gününe kadar çekilmelidir. Ardından senetle ilgili icra takibine başlanır. İcra takibine başlanmasıyla beraber icra masrafları ortaya çıkar. Bunun dışında, icra dairesi yasal olarak devletin belirlediği faiz oranını uygulamakla yükümlüdür. Bu faiz oranı, merkez bankası tarafından açıklanmıştır. Alacaklı, bu faiz oranının üzerinde bir faiz talep edebilir ancak mahkeme genel olarak yasal faizi uygular.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.