DOLAR 8,75411.16%
EURO 10,27301.53%
STERLIN 12,02271.91%
ALTIN 499,181,49
BIST 1.401,76-0.40%
BITCOIN 3829145,39%
İstanbul
15°

HAFİF YAĞMUR

16 26

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

2021 Faizsiz Kredi KOSGEB Destekleri

2021 Faizsiz Kredi KOSGEB Destekleri

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB büyümek ve gelişmek isteyen işletmelere devlet tarafından kredi ile destek veriyor. Detayları haberimizde.

ABONE OL
18 Temmuz 2021 10:26
2021 Faizsiz Kredi KOSGEB Destekleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB büyümek ve gelişmek isteyen işletmelere devlet tarafından kredi ile destek veriyor. Detayları haberimizde.

Orta ölçekli ve büyük işletmelere uygun her türlü geliştirme ve büyütme projesi kapsamında girişimciler ve halihazırda sahip oldukları işletmeleri büyütmek ve geliştirmek isteyen kişiler devlet tarafından verilen KOSGEB kredileri ile desteklenmektedir. Bu sayede işverenlerin daha büyük oranlarda istihdam yaratabilmeleri ve aynı zamanda daha güçlü bir ekonomiye sahip olmaları hem bireysel hem de ülke bazında hedeflenmektedir. Başvurularında çevrimiçi ve fiziksel şekilde gerçekleştirilebildiği kredileri almaya uygun görülen kişiler ilerleyen zamanlarda yapılacak denetlemelerde kredileri amacına uygun kullanmaları durumunda gelecekte tekrar başvuru hakları doğmaktadır. Bu kredilerin amacı gerçekten iş planları ve projeleri olan ve belirli bir kar gösterebilen işletmelerin daha da büyümesinin önünü açarak daha çok para kazanabilmenin önünü açmaktır.

Ticaret ülke ekonomisinin can damarlarından biri olması sebebiyle ülkemizde devlet tarafından sıkça teşvik edilmektedir. Bu sınıfta yer alan krediler kişilerin iş projelerini hayata geçirmelerine ya da daha büyük ve başarılı işletmelere sahip olmalarına yardımcı olmaktadır. Kobi faizsiz devlet kredisi alacakların bilmeleri gereken en önemli nokta bu kredinin talep beyanına uygun kullanılmasıdır. Aksi takdirde KOSGEB ve ilgili resmi kurumların gerçekleştirecekleri denetlemelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kredi almış kişilerin kredileri geri alınmakta ve ilerde başvuru yapma hakları kaybolmaktadır.  Bu sebeple bu krediler gerçekten bir işyeri kuracak ya da iş yerini büyütecek kişiler için verilmektedir.

KOSGEB desteği nasıl alınır?

Girişimcilere ve halihazırda işyeri sahibi olanlara devlet tarafından teşvik ve kalkındırma maksatlı faizsiz devlet kredileri verilmektedir. Bu krediler farklı iş sahalarında hizmet veren ya da verecek işletmleler için hibe olarak ödenmektedir. KOSGEB bu krediyi sağlayan en önemli kuruluştur. Ayrıca ilgili iş sahasının ticari faaliyetlerini yasal olarak denetleyen bakanlıklar ile Çalışma Bakanlığı işbirliğince bir çok bakanlık kişilere bu kredileri verme işlemlerini yürüten alt birimler kurmuştur. Sene içerisinde dönemlik olarak açılan başvurularda belirli bir işletme ve girişimci kontenjanı yer almaktadır.

Başvurularını ilgili evraklar ile birlikte tamamlayan kişiler hibe niteliğindeki bu kredi miktarını almalarına engel bir durum olup olmadığı yönünde değerlendirme sürecine girmektedir. Bunun ardından kredi almaya hak kazanan kişilere bu miktar tek seferde kişilerin diledikleri her bankadan nakit olarak ödenmektedir. Kurumun öncelikli hedefi yeni işletmelerin oluşumunu sağlamak ve yeni girişimcileri desteklemektir. Kosgeb’in verdiği maddi desteklerle açılan bir iş yeri, Kosgeb yetkililerince 3 yıl boyunca denetlenir. Verilen desteğin süresi de 3 yıldır. Bu süreç dâhilinde olağanüstü iflas gibi bir neden gösterilmediği sürece, keyfi uygulamalara bağlı olarak iş yeri kapatılamamakta, faturalandırılarak hibe tutarı ile KOSGEB desteği ile satın alınan demirbaşlar satılamamaktadır. Verilen destek kötü amaçla kullanılamaz. Aksi tespit söz konusu olduğunda verilen maddi yardım faizi ile birlikte geri alınmaktadır. Ödeme geri yapılmaz ise icra yolu açılarak kişilerin borçlarının tahsili gerçekleştirilir.

KOSGEB desteği alan projelere örnekler

Genç girişimci destekleri için girişimcilik Sertifikası alan ve KOSGEB veritabanı kaydını da sorunsuz bir şekilde oluşturan kişilere, geri ödemesiz yani diğer ismi ile hibe olarak 50 bin TL’ye kadar, geri ödemeli (kredi) olarak ise 100 bin TL’ye kadar devlet desteği sunulmaktadır. Veritabanı kaydını oluştururken kişilerin hazırladıkları projeler komiteden geçerse, onlara öncelikli olarak 50 bin TL değerindeki hibeler sunulacaktır. Bu hibelerde üst sınır 50 bin TL’dir ve hesaplama yapılırken 3 farklı başlık üzerinde incelemeler yapılmaktadır. İşletme Kuruluş Desteklemesi, kuruluşta makine, ofis donanımı, dijital Girişimler ve teçhizat destekleri ve işletme giderleri desteklemesi bu hibe tutarının kullanılabileceği alanlardır.

KOSGEB desteği alamayan projelere örnekler

Girişimcilerin merakla almak istediği geri ödemesiz destek tutarları, İşletme Kuruluş Desteği 2.000 TL, Makine-Teçhizat kalemleri için 18.000 TL İşletme Giderleri Desteği 30.000 TL ve bunların hepsinin toplamı olarak da 50.000 TL’dir.


Erkek girişimci 5.000 TL harcayarak İstanbulda kurduğu bir işletmesine bilgisayar aldı. Makine-teçhizat kapsamında %60’ını yani 3000 TL’sini KOSGEB ‘den geri alabilir. 2000 TL yine kendi cebinden gider. Burada alılabilen maksimum destek yapılan harcama tutarının %60’ı seviyesinde olmaktadır.KOSGEB’den faydalanılabilecek geri ödemesiz maksimum destek miktarı 50.000 TL’dir.Diğer bir deyişle ise, kadın girişimcilere verilen destekler çok daha yüksek tutarlarda olabilmektedir.2. bölge kadın girişimci için destek oranı %80’dir. 50.000 TL’ye kadar yaptığı harcamaların %20’sinin kişinin kendi sermayesinden kullanılması gerekmektedir.

KOSGEB desteği için aranan başlıca şartlar

Geçen yıl içerisinde verilen KOSGEB kredi ve hibelerine dair belirli şartlar değiştirilmiş ve destek kapsamı genişletilerek hibe ve kredi alabilir durumda olan iş ve işletme sektörlerine daha belirgin sınırlar getirilmiştir. 2017 yılı içerisinde daha önceki senelerden farklı olarak KOSGEB başvuruları 2 dönem kabul etmiş ve bir dönem ekstra kontenjan açmıştır.

Bu kontenjanlar 59.000 kişiden oluşmakta ve almak isteyen kişilerin açılacak başvurulara dair  durumları sürekli takip etmeleri tavsiye edilmektedir. Bu başvuru süreçlerine ve kredi alımına dair her türlü diğer duruma dair bilgi alabilmek için www.kosgeb.gov.tr kullanılabilmektedir. 2018 yılı için açıklanacak kontenjan ve uygulanacak şartların da 2017 senesine benzer olacağı ön görülmektedir.

Destek.kosgeb.gov.tr adresinden şifren ile giriş yaparak sırayla, durum takip ve işletme dökümanları bölümlerinden başvuru evrakları ve işletmeye gönderilen uygunluk yazılarını görmek mümkündür. Ayrıca başvuru yapılan destek satırında da durum bilgisi yer almakta sonuçlanan başvurulara dair ve onaylandı ya da reddedildi, değerlendirme aşamasında olan başvurulara ise uzman onayı bekliyor notu düşülerek girişimciler bilgilendirilmektedir. Başvuru değerlendirmeleri iş yoğunluğuna göre değişkenlik göstermekle birlikte en geç 15 günlük süre içinde sonuçlanmaktadır.

KOSGEB desteği için girişimcilik kurslarına başvuru

KOSGEB bazı illerde birinci bölge ve ikinci bölge olarak sınıflandırmalar oluşturmuş ve kimi yerlerde verilecek desteğin İŞ-KUR ile ortaklaşa bir şekilde aktarılması yoluna gitmiştir. İşletmeci adayları, bu kurumlara oluşturacakları projeleri sunduktan sonra, kurum tarafından belirlenecek alanlarda girişimcilik kursları alabilmektedir.

Kendi işini kurmak ve bu amaca yönelik olarak  kurumdan maddi destek almak isteyenler için gerekli koşulları ise şu şekildedir.Kişiler yaşadıkları iller içerisindeki yetkilendirilen kuruluşun hangisiolduğuna bağlı olarak, İŞ-KUR veya KOSGEB birimlerine şahsen giderek Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini alma isteğiyle başvurularını gerçekleştirmelidir. Yapılması planlanan işin destek verilebilen sektör ve proje sınırlandırmaları içerisinde olduğu hallerde bu eğitim girişimcilere ücretsiz olarak verilmekte ve sertifikalandırılmaktadır.Kurumun vermiş olduğu eğitim, alanına göre değişen 10 ile 15 gün arasında süren toplam 70 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitiminden oluşmaktadır. Girişimci adayları bu kurslardan planladıkları iş projelerine destek alabilmeleri için bu eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifika almak durumundadır.Sertifika alındıktan sonra da projenin hayata geçirilmesine başlanmalı ve bu süreçte oluşacak masraflar faturalandırılmalıdır. İş kurulduktan sonra KOSGEB veri tabanına kayıt olunması ve KOBİ beyannamesi doldurularak işyeri ve iş tanımı gibi detaylı bilgilerinistendiği bu beyanatnamenin sisteme girilmesi gerekmektedir.Yeni Girişimci Desteği Başvuru Formu ve Yeni Girişimci Desteği Girişimci İş Planı Formu’nu doldurarak KOSGEB’e sunmak da beyanname doldurulduktan sonra yapılacaklar arasında yer almaktadır. İş planları iller içerisinde oluşturulan kurullarca incelenecek ve buna uygun projeler destekten faydalanmaya hak kazanacaktır.Son olarak iş kurma sürecinde kişiler önceden faturalandırdığı ve yaptıkları harcamaların faturalarını KOSGEB’e sunarak 50 bine TL’ye kadar hibeyi ve 100 bin TL’ye kadar faizsiz krediyi alabilmektedir. İş kurmak adına gerçekleştirildiği sabit, faturalandırılan bu tutarın  erkek girişimciler için  %70’i, kadın girişimciler için ise bu paranın %90’ını KOSGEB tarafından ödenmektedir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.