DOLAR 8,65980.08%
EURO 10,16380.47%
STERLIN 11,86720.6%
ALTIN 493,060,25
BIST 1.411,980.32%
BITCOIN 3786793,49%
İstanbul
13°

HAFİF YAĞMUR

16 26

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Esnafa Düşük Faizli Kooperatif Halkbank Kredisi 500 Bin Lira

Esnafa Düşük Faizli Kooperatif Halkbank Kredisi 500 Bin Lira

ABONE OL
18 Temmuz 2021 10:32
Esnafa Düşük Faizli Kooperatif Halkbank Kredisi 500 Bin Lira
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Halk bankası esnaf kredisi düşük faizli ve 120 ay vadeli toplamda 500.000 liraya kadar sunuldu. Siz de düşük faziali esnaf kredisi hakkındaki tüm detayları öğrenebilmek için haberimizi okuyabilirsiniz.

Esnaflarımıza 3 yeni kredi müjdesi verildi. Esnafımıza 500 bin lira limitli 120 ay (10 yıl) vadeli işyeri kredisi, 500.000 TL. yeni araç alımlarına taşıt kredisi ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerince (TESKOMB) ve Halk Bank tarafından 150 bin lira olarak verilen düşük faizli esnaf kredi limitinin 200 bin liraya yükseltildiğini açıkladı. İşte ayrıntılar..

Esnafa 200 bin TL Düşük Faizli Kredi

Buna göre Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifleri ile Halk Bankasına yapılan başvurular sonucunda alınmakta olan 150 bin lira limitli ve 3 yıl vadeli esnaf kefalet kredilerinin limitleri 200 bin liraya çıkarıldı vadeler 5 yıla uzatıldı.. Detaylar;

Esnafa 500 bin TL. Limitli Düşük Faizli Kredi Müjdesi

İkinci müjde olarak esnaflarımız bundan sonra sıfır kilometre yeni ticari araç alımlarında Esnaf Kefalet ve Halkbank aracılığı ile 60 ay vadeli 500 bin lira düşük faizli kooperatif araç alım kredisi çekebilecekler. Bu kredinin vadesi 5 yıl ile sınırlı olup, faiz oranı ise Kooperatif tarafından belirlenecek. Araç kredisi veren bankaların tüm kredi faiz oranlarından daha düşük olması bekleniyor.

Ticari Araç Alımlarına 500 Bin Lira Kredi
Ticari Araç Alımlarına 500 Bin Lira Kredi

Esnafa verilen ticari araç kredilerinde ise faiz oranları yüksektir. Ayrıca bankalar araç satın almak isteyen esnaflar için %100 kısmını karşılarken bireysel müşteriler için %80’e kadar limitlendirilir.  Bankaların bir kısmının verdiği ticari araç kredileri 4 yıl vadelendirilirken, bazı bankalar ise sadece 36 ay vade yaparlar. Halk Bankası TESKOMB iş birliği ile vereceği bu araç kredisine tam 60 ay vade yapacak ve faiz oranı ise Kefalet faizinden hesaplanacak. Bu demek oluyor ki otobüs, kamyonet, kamyon, binek araç ve benzeri alımlarınızda 500 lira düşük faizli esnaf kredisi kullanılırken aylık %0,70 oranından faiz hesaplaması yapılacak. Bu destek ticari araç kredisi anlamında Türkiye’nin en ucuz kredisidir. Yıllık 8,5 faiz oranları ile 1 yıl ve 1 yıl üzerindeki vadelerde kredi kullananlar yararlanacaktır.

Esnafa 500 Bin TL. İşyeri Satın Alma Kredisi

Esnafa 500 bin lira 3. kredi müjdesi ise şöyle; Bundan sonra esnaflarımız yeni bir işyeri veya dükkan alımlarında TESKOMB ve Halk Bankası aracılığı ile 500 bin lira düşük faizli işyeri satın alma kredisi kullanacaklar.

  • Kredinin maksimum limiti 500 bin lira olacak.
  • Kredinin vadesi ile konut kredilerinde olduğu gibi 120 ay (10 yıl) olarak belirlenecek.
  • 500 bin lira dükkan satın alma kredisi çeken esnaflarımız 10 yıl vadeli olarak düşük faiz avantajı ile taksitlerini ödeyecek.
İşyeri Alımına 500 Bin Lira Finansman
İşyeri Alımına 500 Bin Lira Finansman

Esnaflarımız daha önce işyeri satın almak istediklerinde bankalar tarafından verilen konut ve mortgage kredilerine başvuru yapıyorlardı. Ayrıca bankalar dükkan satın alacak esnaflardan sigorta, dosya masrafı, yangın sigortası gibi her yıl en az 600-700 lira gider kesmektedirler. Bu giderler her ne kadar kredi teamülleri gereğince olduğu söylense de, yoktan yere esnafın cebinden her yıl para çıkmasına neden olmaktadır. Devletin verdiği bu destek 10 yıl vadeli ve 500 bin lira limitli olup, hiçbir banka bu limitte 120 ay vadeli düşük faizli kredi vermemektedir.

Şuan Esnaf Kefaletin kredi faiz oranları 1 yıldan fazla verilen krediler için yıllık %8,5 seviyesindedir. Yıllık %8,5 olan faiz 12′ye bölündüğünde ise çıkan rakam aylık %0,70 ‘dir. Yani esnafımız aylık %0,70 faiz oranı ile 500 bin lira işyeri kredisi alacak. Bundan daha uygun finansman sağlayan Devlet bankaları dahil hiçbir banka yoktur.

blank

500 Bin TL. Kredi Şartları Nelerdir?

Bu kredilerden yararlanmak isteyen esnaflarımızın öncelikle Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinden herhangi birine üye olmaları ve üyelik şartlarını yerine getirenlerin ise kredi teamüllerini taşımaları gerekiyor. Esnaf kefalet kredi talep eden kooperatif ortaklarından bazı şartları taşımalarını talep ediyor. Öncelikle kooperatife nasıl üye olunacağını inceleyelim.

  • Ortak olmak için faal durumda esnaf olmak ilk şarttır.
  • İkinci şart olarak esnafın ticaret siciline değil, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olması gerekiyor.
  • Üçüncü şart ise esnafın işyerinin veya ikamet bölgesinin Kooperatifle aynı yerde olması lazım.
  • Son şart ise eğer esnaf başka bir İl veya İlçede ki kooperatiflere üye olmuş ise, ikinci bir kooperatife ortak olamıyor.

Bu şartları yerine getiren esnaflarımız esnaf kefalet kredi kooperatifi ortağı olmaya hak kazanıyor. Bununla birlikte ortak olabilmek için yazılı olarak bir dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyor. Ortak olma hakkını kazanan esnaflarımız bir dilekçe ile birlikte Esnaf Kefalete 500 bin lira düşük faizli esnaf kredisi talebinde bulunabiliyorlar. Yapılan bu başvuru sonucunda kooperatif;

Başvuru sahibi esnafın talebini inceler ve mâli durumunu araştırır.

blank
Esnaf Kefalet Kredi Başvuru Şeması

Kooperatif Halk Bankasına yapılacak başvuruda esnafın kefaletini karşılayacağı için kefalet limitini tespit eder.

Kooperatif uygun gördüğünde talebi Halk Bankası şubesine bildirir ve ikinci bir istihbarat işlemi de Halkbank tarafından yapılır.

Banka tarafından da talebi uygun görülen esnafa 500 bin lira düşük faizli esnaf kredisi kullandırılır. Başvuru aşamaları yukarıda yer almakta olan görselde anlatılmıştır.

500 bin liralık esnaf kredisi haricinde Halk Bankası tarafından 3 farklı program dahilinde esnaflarımıza faizsiz kredide verilmektedir. Bunun için;

  • Unutulmuş mesleklerden birini seçerek işletme açmak,
  • KOSGEB hibe kredi desteği almaya hak kazanmak ve bunun sonrasında başvurmak,
  • Ustalık belgesine sahip olduğu meslek dalında bir işletme kurmak gerekmektedir.

500 bin lira düşük faizli esnaf kredisinden yararlanmak için, eğer kooperatif üyesi değilseniz, zaman geçirmeden kooperatiflere üye olmanızı tavsiye ederiz.

Esnaf kefalet kredisi hesaplama bağlantısından sizler için yapmış olduğumuz örnek kredi hesaplamaları ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.